Dla miłośników dobrego piwa oraz Starego Szczecina Kino Plenerowe Stowarzyszenia Twórców i producentów Sztuki - DZiEDZiNiEC - Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz sedina.pl w minioną środę przygotowali ucztę dla ducha i ciała. Pośród muzealnych murów, nocnego nieba i zapachu piwa odbył się premierowy pokaz filmów pt. „Podziemny Szczecin”.
Wybór dziedzińca Muzeum Narodowego był bardzo trafny. Świetna lokalizacja w centrum, ale zarazem kameralna atmosfera i mury, które odcięły gości od codziennego zgiełku. Szybko jednak się okazało, że wybrany plac jest za mały, im bliżej było godziny 21 tym więcej zjawiało się gości. Nagle dziedziniec zapełnił się, zaś organizatorzy musieli dostawiać rozkładane krzesełka dla wciąż przybywających ludzi. A paleta wielbicieli historii Szczecina była różnorodna, poczynając od kilkuletnich pociech, które przybyły z rodzicami, kończąc na osobach wiele, wiele starszych.
Jak wyjaśniali organizatorzy sedina.tv jest projektem skierowanym do osób, które chcą poznawać historię Szczecina, ale zamiast w formie tradycyjnej lektury, wolą ją poznawać za pośrednictwem filmów. Internetowy serial dokumentalny – bo tak można nazwać cykl filmów o podziemnym Szczecinie - jest skierowany zatem do wszystkich, którzy mają chwilę czasu i oczywiście dostęp do komputera i Internetu. Środowy pokaz był jedyną szansą, aby zobaczyć dokonania członków portalu sedina.pl na dużym ekranie, główny zamysł twórców to umieszczanie kolejnych odcinków na stronie www.sedina.tv.
Po krótkich wyjaśnieniach oraz podziękowaniach (projekt nie ujrzałby światła dziennego, gdyby nie wsparcie miasta Szczecin) przyszedł czas na pokaz. Na początek i swoiste pobudzenie ciekawości widzów zostały zaprezentowane filmy z przedwojennego Szczecina, slajdy ze zdjęciami i niemieckie kroniki propagandowe. Po tym wprowadzeniu powoli zbliżaliśmy się do dania głównego. Ale nim to nastąpiło widzowie mogli zobaczyć trzy krótkie, bo trwające zaledwie po trzydzieści sekund obrazy. Każdy z nich przedstawiał zwykłe szczecińskie miejsce, które niemal codziennie mijamy. Ale z krótką informacją na jego temat – po to, by spojrzeć na nie z innej perspektywy, by wzbudzić w widzu zainteresowanie. Ciekawym pomysłem jest to, aby takie krótkie obrazy leciały np. w kinie przed filmem. Zapewne przyjemniej wyczytuje się z ekranu ciekawostkę na temat miasta, niż ogląda kolejne reklamy. Czy jednak kiedyś uda się zrealizować ten pomysł ? Wątpliwe.
Jeszcze przed filmami o podziemnym Szczecinie projekcja jednego odcinka serialu „Tajemnice Szczecina”, w którym Andrzej Kraśnicki jr oprowadza widzów po ciekawych miejscach Szczecina. Godna uwagi jest forma serialu, bowiem Pan Andrzej historię poszczególnych miejsc opowiada swojemu synowi, który towarzyszy mu w spacerach po naszym pięknym mieście. Sposób narracji jest na tyle interesujący i prosty , by przykuć uwagę kilkuletniego chłopca, a także dorosłego widza – oczywiście wszystkie odcinki do obejrzenia na stronie www.sedina.tv.
Gdy ciekawość gości została doprowadzona do apogeum przyszedł czas na prezentację dwóch premierowych odcinków z cyklu „Podziemny Szczecin”. Pierwszy dotyczył trasy pod Wałami Chrobrego, drugi zaś pod ulicą Bogumińską. Doświadczona, dobrze wyposażona kadra prowadzi nas po tajemniczych tunelach Szczecina, w których mury wciąż oddychają przeszłością. Prócz próby ukazania podziemnego Szczecina twórcy starają się rozwiązać jego zagadki, odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Po co były zbudowane, do czego służyły, gdzie prowadzą. Oglądając ten serial dokumentalny widz ma ochotę wyruszyć śladami przewodników z filmu. Pamiętajmy jednak, iż podziemne historie Szczecina nie tylko skrywają ciekawe tajemnice, ale również wielkie niebezpieczeństwo – zatem schodzenie do podziemi bez odpowiedniego przygotowania i sprzętu jest nierozsądne. Zamiast samotnych wypraw zapraszam na portal www.sedina.tv – kolejne odcinki z cyklu „Podziemny Szczecin” mają się ukazywać co dwa dni, zaś na stronie można obejrzeć już dwa pierwsze.
Komentarze
1