Jeden z najbardziej ekscytujących duetów elektronicznych w Europie, Czesław Mozil z koncertem rodzinnym oraz GrubSon, AbradAb, Maria Sadowska i Adrian Łabanowski na jednej scenie ze Szczecin Philharmonic Big Band. Będą też wieczorne iluminacje, otwarta debata z ekspertami i wernisaż międzynarodowej wystawy. A wszystko wokół hasła ENERGIA. W Filharmonii w Szczecinie rusza MUSIC.DESIGN.FORM Festival.

Debata i wystawa na początek

Od debaty na temat wpływu kryzysu klimatycznego na nasze życie i społeczeństwo rozpocznie się w środę, 20 września, 6. edycja festiwalu MDF w Filharmonii, którego hasłem przewodnim w tym roku jest „Energia”. Czy odpowiedzialność za zmiany klimatyczne spoczywa na jednostkach, czy to systemy muszą ulec przekształceniom? Jakie są perspektywy odnawialnych źródeł energii w kontekście przyszłości naszej planety? W jaki sposób sztuka, a zwłaszcza muzyka, może wpłynąć na nasze podejście do kryzysu klimatycznego? Odpowiedzi m.in. na te pytania będą poszukiwać zaproszeni eksperci, w tym m.in. Anna Pięta, Szymon Bujalski, Oliwia Mróz-Malik czy Michał Owczarski. Całość poprowadzi ceniona dziennikarka radiowa, Agnieszka Obszańska. Debata rozpocznie się o godz. 18:00 w holu Filharmonii. Wstęp jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Dzień później oficjalnie otwarta zostanie wystawa „SPIRIT OPEN”. To międzynarodowy projekt artystów z Czech, Polski i Słowacji, część prac była tworzona z udziałem sztucznej inteligencji (AI). Na wystawie będzie można obejrzeć rysunki, obrazy, rzeźby, instalacje dźwiękowe i produkcje video. Wernisaż w czwartek, 21 września, o 19:00. Wstęp wolny. 

Czesław Mozil, HVOB, AbradAb, GrubSon, Sadowska

W programie festiwalu, który potrwa do niedzieli, 24 września, również wiele energetycznych dźwiękowych wrażeń. W roli głównej wystąpi austriacki duet HVOB. To jeden z najbardziej ekscytujących zespołów elektronicznych w Europie. Szczecińską publiczność rozgrzeje w sobotę, 23 września.

Piątkowy wieczór (22 września) salę symfoniczną zdominuje grupa artystów z pogranicza rozrywki i rapu w składzie: GrubSon, AbradAb, Maria Sadowska i Adrian Łabanowski, którzy wystąpią na jednej scenie z Szczecin Philharmonic Big Band pod dyrekcją Mariusza Dziubka. Jak zapowiadają organizatorzy, to będzie energetyczny wieczór, podczas którego big band ożywi utwory różnych stylów muzycznych.

W niedzielne popołudnie zaplanowano koncert rodzinny z udziałem Czesława Mozila, który w charakterystyczny dla siebie sposób przeprowadzi dzieci przez energetyczne żywioły otaczającej nas natury. Mali uczestnicy dowiedzą się, co to jest energia i skąd można ją czerpać, w tym także z kontaktów z innymi ludźmi i ze sztuką.

Iluminacje

Przez pięć dni festiwalu organizatorzy zapraszają też do podziwiania iluminacji na fasadzie budynku Filharmonii. Świetlne widowisko będzie rozpoczynało się każdego dnia o godz. 21:00.

Więcej informacji na https://mdf.filharmonia.szczecin.pl/

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.