Przegląd najciekawszych dokonań we współczesnym polskim malarstwie zarówno twórców dojrzałych, już uznanych, jak i dopiero stojących u progu swej artystycznej drogi to zrealizowany cel XXIII Festiwalu Malarstwa Współczesnego, który swoją inaugurację miał 15 września w sali Ks. Bogusława Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Jury pod przewodnictwem prof. Antoniego Fałata spośród 884 prac nadesłanych przez ponad trzystu artystów do drugiego etapu zakwalifikowało 136 prac 90 malarzy. Grand Prix zdobył krakowski malarz Artur Przebindowski pracami Megapolis VII i Megapolis VIII.

Festiwal po raz pierwszy zorganizowano w 1962 roku i już od początku imprezie towarzyszył konkurs. Inne festiwale nie przetrwały – ten jest najstarszą i największą imprezą tego typu w kraju i ma się coraz lepiej. Jest niekwestionowaną wizytówką naszego miasta i regionu na kulturalnej mapie kraju a jego ranga nieustannie wzrasta. Organizatorem jest Związek Polskich Artystów Plastyków, współorganizatorem Zamek Książąt Pomorskich.

Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego otrzymała Katarzyna Szeszycka ze Szczecina, nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina otrzymał Lesław Tetla z Katowic, Puchar Wojewody Zachodniopomorskiego – Karolina Grzyb – Górniakowska z Łodzi. Nagrodę Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków przyznano Elżbiecie Wasyłyk – Trzciance a niezwykle atrakcyjną nagrodę- rejs statkiem do Afryki (sponsor: Euroafrica), otrzymał Aleksander Laszenko, młody malarz z Warszawy.

Wyróżnienie honorowe otrzymał Zbigniew Chrostek, nagrodę Wydawnictwa Artluk szczecińska malarka Katarzyna Szeszycka a nagrodę Wydawnictwa „Sztuka.pl” – Małgorzata Dawidiuk z Przemyśla. Ponadto Euroafrica zdecydowała się poczynić tzw. zakup kolekcjonerski prac Katarzyny Zwolińskiej z Nowego Sącza, które zachwyciły kolorystyką i nowatorskim podejściem do pejzażu.

Wszystkich laureatów będziemy mogli spotkać na plenerze malarskim w Świnoujściu, w październiku tego roku.

Prace dotykały spraw uniwersalnych, ale też często były komentarzem do aktualnej rzeczywistości społecznej, obyczajowej czy wreszcie politycznej jak na przykład prace Karoliny Grzyb – Górniakowskiej (Las Katyński, Smoleńsk, TVN) i były żywo komentowane przez osoby obecne na inauguracji.

Przez cały dzień odbywały się wernisaże wystaw towarzyszących: w Książnicy Pomorskiej mogliśmy obejrzeć malarstwo Jacka Sztuki, w Galerii „Kierat 1” Tadeusza Wiktora, w Galerii „W&B” przy ul. Tkackiej obrazy jurorów a wieczorem, o godzinie 18 malarstwo Rafała Borcza w Galerii „Radisson”.

W piątek, 17 września o godzinie 17, zapraszamy na ostatni wernisaż w tej edycji Festiwalu. Zobaczymy obrazy podwójnie nagrodzonej szczecińskiej artystki Katarzyny Szeszyckiej (obserwatorium Kultury – Szczecin 2016 przy al. Wojska Polskiego 90).

Warto zobaczyć ten festiwal barw, faktur, rozmaitych sposobów komponowania obrazu czy przekonać się o różnorodności technik malarskich. Wreszcie warto „posłuchać” artystów w jaki sposób widzą współczesne problemy społeczne, jak je komentują w swoich pracach. Obrazy abstrakcyjne natomiast mogą zafrapować nas strukturą, kolorem czy jak w przypadku prac Tadeusza Wiktora, dawać wrażenie przenoszenia prawideł rządzących światem w materię obrazu.

Wystawę pokonkursową będzie można oglądać w salach Zamku do 30 października. Gorąco zapraszam.