– IT odleciało innym zawodom – mówi wprost ekspertka rynku pracy Anna Sudolska we wczorajszym „Studio wSzczecinie.pl”. Jak wynika z przedstawionego przez firmę IDEA HR raportu płacowego, stawki na stanowiska juniorskich zaczynają się od 7 tysięcy złotych. Osoby z doświadczeniem medium mogą liczyć na propozycje do 15 tysięcy złotych brutto, a seniorzy IT od 20 tysięcy złotych w górę. – Pensje rosną, a o pracowników ze Szczecina walczą firmy z całego świata. Praca zdalna mocno otworzyła rynek i pracownicy z kompetencjami są obecnie poszukiwani przez wszystkich – dodaje Sudolska.

The sky is the limit. Przedsiębiorcy walczą o pracowników IT

Luka na rynku pracy w sektorze IT w całej Polsce szacowana jest nawet na ponad 100 tysięcy etatów. To powoduje, że coraz więcej osób zmienia zawód i szuka możliwości rozwoju i lepiej płatnej pracy właśnie w sektorze informatycznym. Poszukiwani są web developerzy, programiści, graficy, specjaliści od e-commerce. Ich wynagrodzenia rosną najszybciej na rynku.

– Czy senior może iść do pracodawcy i powiedzieć, że chce 25 tysięcy złotych? Tak właśnie jest. To jest branża kłopotliwa, bo ekspertów w tym sektorze brakuje. Zdalna praca powoduje, że ze Szczecina można pracować dla firm z Polski i zagranicy i zarabiać jeszcze większe pieniądze. To szokujące, ale pamiętajmy, że im wyższe wynagrodzenie, tym większe oczekiwania i konieczność posiadania kompetencji – mówi Katarzyna Raczkowska, ekspertka rynku pracy z firmy Master HR.

– Poza kosmicznymi stawkami finansowymi pracownicy sektora IT mają obecnie najlepsze benefity na rynku. Warto pamiętać, że dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy zaczęła się właśnie od IT – dodaje Anna Kornacka, prezeska Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego.

„Oferty od przedsiębiorców na poziomie 20-30 tysięcy złotych brutto dla specjalistów IT to propozycje padające niemal codziennie”

Szacunki dotyczące luki personalnej w sektorze IT są bardzo nieprecyzyjne. Z jednej strony mówi się o automatyzacji systemów, a z drugiej większość firm aktywnie rekrutuje i poszukuje pracowników.

– Luka jest ogromna i brakuje pracowników, ale to nie jest łatwa praca. Potrzebne są talent i wiedza informatyczna, ale i znajomość języków obcych. Upskilling czy reskilling są oczywiście możliwe i sektor IT chce nadal rekrutować jak najszerzej. Ta branża to krwioobieg całej gospodarki, to serce całego biznesu. Nie ma więc nic dziwnego, że stawki rosną i nic nie wskazuje na to, by miały maleć – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy z firmy IDEA HR Group.

– Oferty od przedsiębiorców na poziomie 20-30 tysięcy złotych brutto dla specjalistów IT to propozycje padające niemal codziennie. Nie ma tutaj zaskoczenia. Sektor IT odleciał zupełnie innym gałęziom gospodarki. Tutaj ścieżka zawodowa jest najszybsza, a jednocześnie wynagrodzenia rosną dynamicznie – dodaje Sudolska i podaje przykład młodych ludzi, którzy potrafią w ciągu roku kilka razy zmienić firmę. – Każda otrzymywana przez nich oferta jest lepsza finansowo. IT oferuje jasne zasady rozwoju i awansu finansowego. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w innych zawodach, gdzie ścieżka awansu zajmuje lata.

Targi Dobrych Pracodawców

W programie „Studio wSzczecinie.pl” pojawił się także temat targów pracodawców, które odbędą się w czwartek w hotelu Novotel w Szczecinie.

Jak podkreślają organizatorzy, na miejscu będzie można spotkać przede wszystkim dobrych, sprawdzonych i społecznie odpowiedzialnych pracodawców. Firmy będą poszukiwać zarówno wykwalifikowanych fachowców, jak i praktykantów oraz stażystów.

Początek wydarzenia o godzinie 10:00.