Co można podarować znajomym powracając ze Szczecina, z miasta, do którego jest tak daleko? Paprykarz, piwo Bosman? Wiele osób odwiedzających Szczecin szuka symboli, które kojarzyłyby się jednoznacznie z naszym miastem. Szczecińska Galeria Pamiątek jest odpowiedzią na oczekiwania turystów, a wyroby przez nią oferowane są szczecińskie nie tylko z nazwy, ale również tworzone przez szczecińskich artystów.

Pomysł stworzenia Szczecińskiej Galerii Pamiątek przy placu Orła Białego jest niejako przejawem buntu, powstał z przekory na wieczne narzekania, że Szczecin jest miastem nudnym, pozbawionym atrakcji i miejscem, którego turyści nie chcą odwiedzać.  Jeden z założycieli Galerii, Tomasz Białek, uważa, że Szczecin ma ogromne możliwości, które wystarczy umiejętnie wykorzystać.

- Powtarzana jest ocena Szczecina jako miasta smutnego, w którym się nic nie dzieje, nie ma atrakcji dla mieszkańców i turystów. Wszystkie te opinie bardzo nas denerwowały, bo uważamy zupełnie coś innego - Szczecin ma ogromny potencjał właśnie w dziedzinie kultury, sztuki, turystyki i wypoczynku. To jedyne miasto w Polsce o tak ciekawej i przewrotnej historii, wyjątkowo i pięknie położone.  Pomyśleliśmy sobie – ok, my to wiemy, ale jak powiedzieć to innym ludziom, którzy tu mieszkają, odwiedzają miasto i tym, których chcemy zaprosić do Szczecina?

Szczecińska Galeria Pamiątek powstała z potrzeby ukazania piękna i urody szczecińskich miejsc, a także z przekonania, że Szczecin powinien mieć swoje pamiątki – wizytówki i symbole miasta.

-Nasze pamiątki i upominki to w większości wyroby oryginalne, rękodzielnicze o widocznych znamionach artystycznych. Stwarzamy je według własnych pomysłów przez co są niepowtarzalne. W naszych pracach staramy się pokazywać miejsca i szczegóły charakterystyczne dla Szczecina mając nadzieję, że osoby, które będą je oglądać, zostaną zaintrygowane naszym miastem, zechcą je odwiedzić i poznać. Przecież to jest element skutecznej promocji, która może ożywić nasze miasto i przyczynić się do jego rozwoju- mówi Tomasz Białek

Co można zakupić w Galerii? Wśród oryginalnych, ręcznie wytwarzanych wyrobów znajdziemy: szkło artystyczne, szkło sodowe zdobione ręcznie, galanterię drewnianą, ceramikę szczecińską (z motywem magnolii),świece zdobione, biżuterię, grafiki, obrazy, wydawnictwa związane z naszym miastem i regionem ( książki, mapy, przewodniki, widokówki), T-shirty z motywami szczecińskimi (autorskie pomysły). Aktualnie w ofercie pojawiają się również ozdoby świąteczne ( anioły, gwiazdy, stroiki). Jak na prawdziwy sklep z pamiątkami przystało, nie brakuje również pamiątkowej pieczęci. Wszystkie produkty są autorstwa naszych szczecińskich artystów i twórców, m.in.: ceramika - Pracownia Ceramiki "3Kropka" Kinga Chomać-Piechota i Sylwia Kolasińska; Zdobienie szkła i drewna - Pracownia Deco-Decorum Beata Mrozowska; Malarstwo i grafiki - malarka amatorka Teresa Białek (Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Twórców Kultury); biżuteria - "Kuźnia Pasji" Romana Krzewicka.

 Od 22 listopada ruszy strona internetowa Galerii. Dzięki niej odwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatą ofertą produktów, sposobem ich wytwarzania, znajdą lokalizację Galerii wraz z dojazdem. Na stronie pojawią się również szczecińskie ciekawostki, informacje o mniej znanych twórcach, nowościach i wydarzeniach w Galerii.

Położenie Szczecińskiej Galerii Pamiątek na pewno nie jest przypadkowe. To tutaj mieści się niedawno otwarta Akademia Sztuki, to w tym miejscu stowarzyszenia organizują wydarzenia kulturalno- rozrywkowe „Przywróćmy Szczecinowi Stare Miasto”. Czy powstanie Galerii będzie pierwszym krokiem w tę stronę?