Ze swoimi strukturami sferycznymi byli w Austrii podczas Green Expo, Niemczech przy okazji finału Ligii Mistrzów, w USA podczas comic-con. Na liście klientów mają TVN, Lecha, Coca-Colę, Sony i Microsoft. Swoje „kule” produkują w Szczecinie.
Na początku rozmowy Adam Łyczakowski – założyciel i współwłaściciel Freedomes – prosi mnie, bym nie nazywała ich produktu namiotem. Jak sam tłumaczy to coś lepszego, bardziej prestiżowego od zwykłego namiotu, który można spotkać podczas różnych wydarzeń.
To jest struktura sferyczna Freedomes, czyli fantastyczna przestrzeń eventowa, zamknięta w połowie kuli. Inaczej mówimy na to kopuła geodezyjna – jest to nazwa architektoniczna tego rodzaju konstrukcji. Mają swoje zastosowanie przy imprezach o większym prestiżu – tłumaczy założyciel firmy.
Pomysł architekta wykorzystany przy eventach
Kopuła geodezyjna została ulepszona przez amerykańskiego architekta Buckminstera Fullera w połowie XX wieku. Jego pomysł oferował o wiele większą przestrzeń, stabilną konstrukcję przy wykorzystaniu niewielkiej ilości elementów. Projekt Fullera wykorzystała firma Freedomes do stworzenia swoich struktur. Według współwłaściciela ich produkt jest całkowicie bezpieczny, daje większą przestrzeń i lepsze wrażenia estetyczne.
Zwracamy bardzo dużą uwagę na bezpieczeństwo – zarówno w montażu jak i użytkowaniu – stąd przykładamy olbrzymią uwagę do odpowiedniego projektowania, odpowiedniego wyprodukowania i uzyskania certyfikatów bezpieczeństwa na wszystkie elementy. - mówi Adam Łyczakowski.
Konstrukcja kopuły jest niezwykle prosta – składa się ze stalowego stelaża i membrany z PCV. Wszystko połączone za pomocą wytrzymałych śrub.
Ich struktury sferyczne podbiły Europę – partnerów mają m.in. w Polsce, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. W tym roku zdecydowali się na podbój Bliskiego Wschodu i rynku amerykańskiego.
Działamy już na całym świecie ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Postawiliśmy już nasze struktury w praktycznie wszystkich państwach europejskich, w tym roku weszliśmy mocno na rynek amerykański i rynki Bliskiego Wschodu – dodaje założyciel Freedomes.
Ze Szczecina w świat
Na podbój świata ze swymi produktami wyruszyli ze Szczecina. To tutaj mają swoją siedzibę, tutaj też produkują wszystkie elementy niezbędne do zbudowania kopuły geodezyjnej.
Wszystkie nasze elementy są produkowane w Szczecinie, jest to firma w pełni szczecińska. Obecnie przenosimy naszą produkcję pod Kołbaskowo. - mówi Adam Łyczakowski.
Freedomes ma na swoim koncie współpracę ze znanymi markami – mogą się pochwalić obsługą stacji TVN, Sony, Red-Bulla, Lecha czy PKP. Konstrukcje służą przy wydarzeniach międzynarodowych – jak np. Międzynarodowe Targi Kolejowe, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012 – czy wydarzeniach z długą tradycją jak amerykańskie spotkanie fanów i twórców komiksu comic-con.
Jedną z największych realizacji to była obsługa marki Lech. Realizowaliśmy projekt w Kuwejcie. Także w tym roku zrealizowaliśmy nasze pierwsze projekty w USA, w lipcu zakończyliśmy realizację na comic-con – tłumaczy współwłaściciel Freedomes.
Komentarze
9