Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń, w których szczecinianie będą mieli okazję uczestniczyć podczas głównych obchodów 30. rocznicy wydarzeń sierpniowych, jest spektakl muzyczno-wizualny „Freedom Symphony. Tribute to Solidarity”, organizowany przez Klub XIII Muz. To niezwykłe widowisko odbędzie się już 26 sierpnia o godz. 21.00 w Amfiteatrze.

Nowe miejsce, ten sam efekt

Zgodnie z planami organizatorów, spektakl miał odbyć się na terenie Stoczni Szczecińskiej, która jest miejscem historycznie istotnym, a dla mieszkańców miasta ma znaczenie symboliczne. Wydarzenia roku 1980 miały zostać zestawione z dzisiejszą rzeczywistością poprzez tożsamość miejsca. Niestety, zarządca terenu zamkniętej stoczni nie wyrazili zgody na organizację imprezy masowej, odmowę uzasadnił tym, że miejsce nie spełnia warunków bezpieczeństwa. Zmiana lokalizacji koncertu wiązała się z koniecznością wprowadzenia zmian w całości widowiska. Muzycy mieli współpracować ze stoczniowymi maszynami,  ale w nowej przestrzeni tego rodzaju efekty musiały zostać zminimalizowane. Organizatorzy zapewniają jednak, że koncert nie straci z tego względu na jakości.

Symfonia ze stocznią w tle

„Freedom Symphony” ma na celu upamiętnienie obywatelskich ruchów solidarnościowych, a przede wszystkim - idei wolności, którą ich bohaterowie nosili w sercach. Koncert ten ma stanowić hołd młodych artystów złożony pokoleniu ich rodziców. Urodzony w 1980 roku kompozytor - Łukasz Górewicz, stworzył specjalnie na potrzeby tego szeroko zakrojonego projektu symfonię. Usłyszymy połączenie muzyki klasycznej i współczesnej, współgrające z zarejestrowanymi odgłosami stoczniowych maszyn. Sample dźwiękowe zostały stworzone dzięki nagraniu osób pracujących w stoczni, które zgodziły się uruchomić nieużywane maszyny i potraktować je jako instrumenty muzyczne.

Niezwykła oprawa wizualna

Interesujące zestawienie muzyczne zostanie dopełnione przez animacje i wizualizacje (autorstwa Krzysztofa KEDa Olszewskiego) oraz performance grupy tańca współczesnego Kiosk Ruchu, która zaprezentuje „taniec wolności”, łączący styl industrialny z emocjami tamtych lat. Ponadto widzowie będą mieli okazję obejrzeć projekcje archiwalnych materiałów IPN-u oraz Polskiego Radia i Telewizji, przedstawiające mieszkańców Szczecina w czasie wydarzeń sierpnia 1980 roku. Całość będzie można obserwować na dwóch scenach - głównej (na której wystąpi orkiestra) oraz dodatkowej (na której pojawią się tancerze, wokaliści i chór), a także na trzech ekranach, z których największy, umieszczony centralnie będzie wyświetlał obraz trójwymiarowy.

Widowiskowe symbole wolności

Punktem kulminacyjnym koncertu "Freedom Symphony" będzie wypuszczenie 1980 białych balonów z czerwonymi diodami w środku. W zamyśle organizatorów, balony mają symbolizować zwycięstwo wolności. Do każdego balonu przywiązana będzie kartka z instrukcją, co zrobić po jego znalezieniu: należy go sfotografować, a zdjęcie wysłać do Klubu XIII Muz, aby mieć szansę wygrania unikatowych nagród z lat 80.

Bilety na koncert można nabyć w Klubie XIII Muz, koszt wejściówki to 8zł.