„Bawmy się!” – to hasło przewodnie nowego sezonu w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, który od stycznia będzie miał nowego dyrektora artystycznego. Program premier zbliżającego się sezonu przygotował jednak ustępujący z tej funkcji z końcem sierpnia Jakub Skrzywanek. Jakie nowe spektakle znajdą się w repertuarze już od września ?
Kolej w Teatrze Małym
Szczecińscy fani teatru z pewnością będą zadowoleni, ponieważ propozycje przygotowane przez Teatr Współczesny są bardzo różnorodne. Pierwszy nowy tytuł, który na scenie Teatru Małego zostanie wystawiony już za kilka tygodni, to „Nie twoja kolej, kochanie” w reżyserii Tomasza Cymermana. Inscenizacja określana jest jako micro musical. Przedstawienie ma łączyć wątki humorystyczne z zupełnie nieśmieszną prawdą na temat naszego transportu publicznego. Tekst i piosenki napisał Krzysztof Szekalski, a za muzykę odpowiada Dominik Strycharski. Premiera nastąpi 20 września.
Klasyka grozy w listopadzie
Kolejna premiera planowana jest na 9 listopada. Wtedy na Dużej Scenie zobaczymy „Frankensteina” w reżyserii Grzegorza Jaremko. Słynna powieść Mary Shelley w wersji scenicznej jest oparta na nowym przekładzie Macieja Płazy.
– Chcemy w teatrze wrócić do opowieści, do literatury, stąd taki wybór. Adaptację tego klasyka beletrystki przygotuje „enfant terrible polskiego teatru” – Mateusz Górniak i będzie to próba odpowiedzi na pytanie, czym jest teraz horror i czego się współcześnie boimy… – mówi Jakub Skrzywanek.
14 listopada Daniel Kotowski zaprezentuje „Singing / Signing”. Będzie to spektakl z wykorzystaniem języka migowego. Zostanie wystawiony na scenie Domu Kultury „Słowianin”.
– Zależy nam na tym, żeby wychodzić w miasto i inne środowiska. Dlatego nawiązaliśmy współpracę ze Słowianinem, który ma też teraz bardzo dobre zaplecze techniczne. Ten spektakl w założeniu ma być przedstawieniem objazdowym, wiec będzie prezentowany także w różnych miastach województwa – wyjaśnia Skrzywanek.
Cały projekt został dofinansowany przez PEFRON w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa”.
Sylwester z duńskim hitem kinowym
W sylwestrowy wieczór po raz pierwszy będzie można zobaczyć adaptację nagrodzonego Oscarem w 2020 roku, duńskiego filmu „Na rauszu”. To opowieść o czterech nauczycielach, którzy postanawiają sprawdzić, czy mała dawka alkoholu wpłynie pozytywnie na ich pracę, inwencję i siły witalne… Ta realizacja teatralna powstanie w ramach Sceny Propozycji Aktorskich.
Luty z premierą nowego dyrektora
22 lutego 2025 roku zobaczymy premierę spektaklu „Dom niespokojnej starości” w reżyserii Michała Buszewicza. To próba opowiedzenia o starości na nowo i wstęp do dyskusji o pragnieniach i potrzebach osób, które są wciąż aktywne i młode duchem. To także refleksja dotycząca granic manifestowania takiej postawy w świecie zdominowanym przez młodość. Twórca spektaklu obejmie funkcję dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego 1 stycznia 2025 roku.
– To instytucja bardzo mi bliska. To teatr, w którym w modelowy sposób realizuje się ideę wspierania reżysera przez cały zespół aktorski. Przez ostatnią kadencję dyrektorską ta instytucja wypracowała pewien schemat i wiem, czego się po Współczesnym spodziewać, a ja chcę dokonać pewnych zwrotów, bo są jeszcze tematy na tej scenie nie poruszane – tak nowy dyrektor mówi o swoich planach.
Obóz surfingowy oraz piosenki o paprykarzu
Na 22 marca zaplanowano premierę spektaklu „Surfuj albo giń” w reżyserii Bartłomieja Juszczaka i Marcela Osowickiego. To historia o wolności i poszukiwaniu swojego miejsca, inspirowana książką Williama Finnegana „Dni barbarzyńców. Życie na fali” i reportażem „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy” Wolfganga Bauera. To będzie pierwszy „teatralny obóz surfingowy dla wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania” – czytamy w materiałach prasowych.
Ostatni premierowy spektakl w sezonie 2024/2025 (o roboczym tytule „Paprykarz szczeciński”) przygotuje Marcin Liber. Będzie to przedstawienie o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, a punktem wyjścia do rozważań będzie nasz lokalny, kulinarny specjał. Scenariusz i teksty piosenek będą dziełem Michała Kmiecika, a muzykę do nich napisze Marcin Macuk (znany m.in. z zespołu Pogodno). Premiera w maju 2025 r.
Nowe twarze w zespole
Warto dodać, że od nowego sezonu w zespole aktorskim na stałe będą pracowały trzy nowe osoby – Julia Gadzina (znana ze spektaklu „Dobry piesek”) oraz Maria Wójtowicz i Kacper Kujawa (których widzieliśmy już w „Opowieściach babć szeptanych córkom przez matki”).
Komentarze
1