Zasady projektu „Solaris” są proste. Wystarczy zbudować prosty aparat fotograficzny i przy pomocy starodawnej, ale skutecznej metody rejestracji (znanej od prawie dwóch wieków) wykonać zdjęcie naświetlając je nieustannie przez pół roku. Istotne jest jednak to aby rozpoczęcie naświetlania odbyło się w momencie przesilenia letniego lub zimowego. Można w ten sposób ukazać na zdjęciu wędrówkę Słońca po nieboskłonie - od najniższego do najwyższego położenia. Właśnie taki potencjał fotografii został wykorzystany w projekcie „Solaris”, który został zainicjowali w Szczecinie w 2000 roku Sławomir Decyk, Paweł Kula i Diego Lopez.
Aparat można przyczepić do okna, zakopać w ziemi, przywiązać do drzewa. Uczestnicy projektu niejako "na nowo" zobaczyli świat, który istnieje i którego praktycznie nie można zobaczyć w inny sposób. Aktualnie bardzo wielu ludzi na świecie zajmuje się „solarigrafią”, a na portalu solargraphy.com (prowadzonym przez fińską artystkę Tarję Trygg) gromdzone są prace z tego zakresu. W dniach 6-7 czerwca będzie można zetknąć się z spektakularnym ujawnieniem projektu „Solaris” w teatrze Kana. Poniżej dokładny program tego wydarzenia, a także zapis mojej rozmowy z koordynatorem projektu – Dorotą Obałek do odsłuchania :
PROGRAM
Piątek 6.06
20.00
Otwarcie wystawy w Piwnicy Kany: Sławek Decyk, Paweł Kula i Piotr Rybkowski
Szczecin/Poznań/Berlin
21.00
Koncert zespołu Szałwia Malwa Poplon Trio
Szczecin/Świnoujście
Sobota 7.06
12.00 – 14.00
Wykład „Światłoczułe Obrazy”
Prezentacja projektów, w których zjawisko światłoczułości, ekstremalne czasy ekspozycji i nietypowe wykorzystanie aparatów fotograficznych było głównym elementem kreacyjnym (projekt „Solaris”, Thomas Bachler, Michael Wesely, Dominique Stroobant, Marek Noniewicz, Jiri Sigut, William Henry Fox Talbot, Steven Pippin i inni)
Prowadzenie: Sławek Decyk, Paweł Kula
14.30-17.00
Warsztaty cz. I
Zjawisko światłoczułości i fenomen camera obscura. Budowa prostych aparatów i oswojenie z podstawowymi właściwościami materiałów światłoczułych. Technika „solarigrafii”.
Prowadzenie: Sławek Decyk, Paweł Kula
18.00-21.00
Warsztaty cz. II
Prezentacja autorskich technik wykorzystywanych innych projektach - „Cyklografie” Sławka Decyka, „Aparat do znikania obrazu” Pawła Kuli. Chromogeniczne pozytywy i otworkowe animacje.
Prowadzenie: Sławek Decyk, Paweł Kula
Komentarze
0