Projekt Biologii Molekularnej i Biotechnologii realizowany przez Uniwersytet Szczeciński to przede wszystkim specjalistyczne laboratoria, wysokiej klasy aparatura badawcza, która jest najnowocześniejsza w północno-zachodniej Polsce. Projekt w sumie wart jest ponad 13 milionów.

Finalizacja działań związanych z CBMiB doprowadziła do wyposażenia w nowoczesną infrastrukturę funkcjonalno-badawczą. Takie wyposażenie otwiera możliwość prowadzenia badań w branży biologii molekularnej i biotechnologicznej oraz realizację na tym polu projektów na wysokim poziomie. Do priorytetów projektu należeć będzie przede wszystkim współpraca między Uniwersytetem Szczecińskim a firmami oraz przedsiębiorstwami: hodowlano-nasiennymi, hodowlanymi, rolniczymi, biologicznymi i biotechnologicznymi, spożywczymi, medycznymi i farmaceutycznymi, a także ekologicznymi. Każda nawiązana współpraca dla województwa zachodniopomorskiego staje się szansą rozwoju w zakresie dziedzin: biologii molekularnej, biochemii, mikrobiologii, genetyki populacyjnej roślin i zwierząt, hodowli, czy aerobiologii.



- Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii nie jest tylko dla naukowców ze Szczecina, ale również studenci oraz przedsiębiorcy będą mogli poprowadzić badania, które ich interesują. Chodzi o komercjalizację wiedzy, czyli przekłucie wiedzy w biznes. Chodzi o współpracę z przedsiębiorcami, które działają na polu biologii molekularnej i biotechnologii. Chodzi o to, żeby zachęcić przyszłe pokolenia studentów, aby pozostali w Szczecinie i studiowali na naszym Uniwersytecie. – tłumaczyła koordynator projektu CBMiB dr Lidia Skuza.


Ponadto podjednostką CBMiB jest Laboratorium Badań Środowiskowych w Małkocinie. Tam wykonywane są badania m.in. z zakresu lichenologii, mykologii, palinologii, karpologii, ichtiologii, zlecane przez zainteresowanych pracowników naukowych uczelni, placówek naukowo-badawczych oraz innych instytucji.

Realizacja całego projektu przede wszystkim doprowadzi do zwiększenia zainteresowania środowisk akademickich w zakresie ukierunkowania ich działalności na potrzeby przedsiębiorstw, sprowadzając to do idei uniwersytetu III generacji.

-Marzyłam o tym, żeby wobec takiej mizerii aparaturowej, która panowała na tym wydziale zorganizować coś, co przyciągnęłoby przede wszystkim młodych ludzi, bo starzy naukowcy są indywidualistami. Młodzi ludzie muszą mieć wspaniałą aparaturę, żeby mogli robić badania na poziomie nie tylko europejskim, ale także światowym i w związku z tym nadarzyła się taka okazja. Warto podkreślić, że to centrum jest federacją katedr biologicznych, które uczestniczą w głównych celach projektu. Moje marzenie się spełniło.- opowiadała prof. dr hab. Stanisława Rogalska, kierownik CBMiB.



Centrum rozpocznie działalność w piątek w Mikołajki. Mamy nadzieję, że to będzie taki prezent dla Szczecina i dla regionu zachodniopomorskiego. Prezent Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt realizowany jest na Wydziale Biologii już od 3 lat.- podkreśliła dr Lidia Skuza.