Bardzo wielu szczecinian przyszło w czwartkowy wieczór do filharmonii, aby uczestniczyć w otwarciu festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W tym roku hasło przewodnie imprezy to Imagine. W „lodowym pałacu” swoje prace prezentują artyści z różnych dziedzin sztuki, odbywają się debaty oraz występy muzyczne. Wydarzenie rozpoczęło się 3 października od inauguracji czterech wystaw.

Instalacja dotycząca hałasu

Wszyscy, którzy stawili się tego wieczoru w holu „lodowego pałacu”, zwrócili uwagę na instalację w kształcie dużego walca, nazwaną Noise Surround System, którą stworzyła grupa PanGenerator. Realizatorzy ustawili w niej moduły emitujące dźwięki mieszane – terenowe oraz syntezatorowe.

Instalacja ma pokazać jak bardzo jesteśmy narażeni na hałas w naszym otoczeniu – wchodząc do wnętrza obiektu, słyszymy odgłosy tramwajów, samochodów, dźwigów itp. Widzowie byli jednak krytyczni wobec działań twórców.

– Ta praca nie oddaje przestrzeni hałasu miejskiego tak, jak mogłaby to zrobić. Według mnie niektóre nagrania przejazdów pojazdów powinny trwać znacznie dłużej, zanikać daleko od odbiorcy, ukazywać skalę przestrzeni miasta. Za mało tu hałasu po prostu – mówił pan Adam.

Twórcze działania przyrody

Bardziej przekonywający jest projekt Light The Rust, w którym Maria i Jacek Rypułowie, czyli grupa Gie El, pokazują, że rdza też może być… piękna. Artyści ustawili w dwóch miejscach (w pobliżu schodów na pierwszym piętrze oraz przy ścianie na trzecim poziomie) arkusze blachy, na których widać działalność twórczą przyrody. Proces rdzewienia spowodował powstanie plam, przebarwień, smug, a później realizatorzy poddali „plansze” wpływowi wody i różnych faz oświetlenia.

Immersyjny spacer wśród wikingów 

W przestrzeni przy kręconych schodach (na drugim piętrze) widzowie mogą zobaczyć ekspozycję, bazującą na doświadczeniu z wykorzystaniem okularów XR –„Echoes of self illusions in heritage”. 

To efekt współpracy młodych artystów w ramach wydarzenia o nazwie Hot Summer Digital Art and Design Academy – Citizen Dialogue. Opierając się na sztuce cyfrowej i korzystając z sztucznej inteligencji, twórcy z Polski i Niemiec wykreowali mikroświat, w którym zobaczymy meble Vikea, postacie w strojach nawiązujących do czasów wikingów, rysunki, grafiki i inne prace.

Dużo fotograficznych wrażeń na czwartym poziomie

Na najwyższym piętrze budynku została otwarta wystawa Szymona Brodziaka „Między światłem i cieniem”. Prace tego twórcy były nagradzane na prestiżowych konkursach fotograficznych w Londynie, Paryżu, Tokio, Nowym Jorku, a w filharmonii w Szczecinie mogliśmy już zobaczyć wystawę „Jesteś tym, co widzisz” (w 2018 roku). Tym razem na czwartym poziomie wyeksponowano kilkadziesiąt  fotografii, w tym także pochodzące z limitowanej, kolekcjonerskiej edycji, sygnowane przez autora. To takie dzieła jak „Ryba”, „Atomic, „Młodość” czy „Venus”.

Brodziak opowiadał uczestnikom wernisażu, jak powstawały prace, przypominając m.in. swoje przygody na Malediwach czy we Włoszech oraz historię realizacji dwóch zdjęć w filharmonii. Na otwarciu ekspozycji obecny był Matthias Harder, kurator oraz dyrektor Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie, z którą Szymon Brodziak od wielu lat współpracuje.

– Cieszę się, że mogłem zobaczyć na żywo zdjęcia, które dotąd znane mi były z albumów i internetu. To zupełnie nowe wrażenia! Także te zdjęcia premierowe są bardzo interesujące – mówiła pani Anna, jedna z uczestniczek wernisażu. 

Młodzi raperzy i warsztaty w sobotę

Festiwal potrwa do niedzieli, 6 października. Dzień wcześniej zaplanowano koncert „Jakby co?”, w którym wystąpią bardzo młodzi artyści. To między innymi raperzy Mikołaj Grott, Alan Koperek, Gabriela Matecka, Łukasz Sobański oraz Kamil Wywrocki, których przygotował do występu Głowa PMM. Wieczór reżyseruje Adam Kuzycz-Berezowski. 

Poza tym przygotowana została seria warsztatów dla dzieci – Kreatywne myślenie, projektowanie i pisanie. Zajęcia odbędą się w sobotę, 5 października (pierwsze o godz. 10:00).

W godzinach wieczornych, począwszy od 20:00, pokazywana jest festiwalowa iluminacja autorstwa Pushka Studio, która już podczas pierwszego dnia festiwalu ubarwiła elewację budynku filharmonii. Wystawy można obejrzeć bezpłatnie w sobotę w godz. 12:00-17:00 i niedzielę od 12:00 do 19:00. 

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.