Już 18 września rozpocznie się dziesiąta, jubileuszowa edycja Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Celem spotkań jest edukacja społeczna oraz popularyzacja nauki i kultury. Wrześniowe święto nauki potrwa do 30 września.

Spotkania szczecińskich naukowców

Od pierwszej edycji organizatorem Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki jest Szczecińskie Towarzystwo Naukowe. Instytucja ta ma długoletnią tradycję, powstała w roku 1956 w celu – jak czytamy na stronie STN – „integracji szczecińskiego środowiska naukowego”. Festiwal Nauki odbywający się w naszym mieście to cykl różnego rodzaju spotkań przedstawicieli świata nauki z mieszkańcami Pomorza Zachodniego, podczas których mogą oni zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w różnych dziedzinach. Wszystkim wydarzeniom przyświeca nadrzędny cel, jakim jest popularyzacja nauki i kultury w społeczeństwie Pomorza Zachodniego.

Kilka słów o idei Festiwalu Nauki

Zachodniopomorski Festiwal Nauki obejmuje swoim zasięgiem całe Pomorze Zachodni, koncentruje się zaś w ośrodkach akademickich – w Szczecinie (gdzie ośrodek jest najprężniejszy w regionie) oraz w Koszalinie (Politechnika Koszalińska). „Jest to święto nauki, a my jesteśmy przedstawicielami nauki. Jest to czas, kiedy naukę można popularyzować. My wychodzimy ze swoich pracowni naukowych, ze swoich uczelni, ze swoich spotkań ze studentami do szerokiego odbiorcy w mieście, i nie tylko” – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prezes Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, prof. Radosław Gaziński (US). „Robimy to nie dla siebie, robimy to dla miasta, robimy to dla naszych uczelni, robimy to dla społeczeństwa, które powinno się kształcić. Społeczeństwo wiedzy, społeczeństwo informacyjne powinno być jak najlepiej wykształcone. To jest nasze główne przesłanie” – wyjaśniał dziś prezes STN.

Do kogo kierowany jest Festiwal Nauki?

Festiwal organizowany jest przede wszystkim z myślą o ludziach młodych, przyszłych szczecińskich studentów, „żeby pokazać im, że nauka może być sposobem na życie, żeby pokazać piękny świat nauki, żeby pokazać to, co mamy najlepszego na naszych uczelniach” – wyliczał prof. Radosław Gaziński. Jednak spotkania są kierowane także do starszych słuchaczy, co roku w Festiwalu Nauki uczestniczy liczna grupa osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, „Dla tych ludzi nauka może stać się czymś, co umożliwi im aktywność w okresie emerytalnym. Może to być sposób na życie dla osób, które mają okres aktywności zawodowej za sobą” -  uważa prezes STN. Mieszkańcy Szczecina szczególnie licznie uczestniczą w wydarzeniach i pokazach plenerowych organizowanych w ramach festiwalu.

Jakie organizacje tworzą Festiwal Nauki?

„Do organizacji festiwalu przyłączyły się wszystkie uczelnie publiczne i niepubliczne w Szczecinie” – podkreślał dziś prof. Radosław Gaziński, prezes STN. W Zachodniopomorskim Festiwalu Nauki swój udział będzie miało Archiwum Państwowe (projekcje filmów dokumentalnych dotyczących dawnego Szczecina z odpowiednim komentarzem; 20-24.09), bogaty program przygotowała również Książnica Pomorska (akcja „Książka za złotówkę”, cykl wykładów i wystaw poświęconych bibliotekarstwu i humanistyce, m.in. „Historia książki i piśmiennictwa”, „Pisarze Pomorza Zachodniego”, „Historia Książnicy Pomorskiej”). Zdaniem prof. Radosława Gazińskiego szczególnie warte uwagi są międzynarodowe dyskusje panelowe prowadzone na Uniwersytecie Szczecińskim przez profesora Pasquale Policastro z udziałem naukowców z różnych krajów. W czwartek (23 września) festiwalowe wydarzenia przeniosą się do Koszalina, gdzie będzie można uczestniczyć m.in. w pikniku Politechniki Koszalińskiej. W Polskim Radiu Szczecin wyemitowany zostanie cykl audycji z udziałem naukowców z PAM na temat zagrożeń XXI wieku (20-24.09, godz. 20.00).

Uroczysta inauguracja Festiwalu Nauki

Drzwi szczecińskich instytucji naukowych, ich sal wykładowych, laboratoriów i pracowni, zostaną szeroko otwarte dla wszystkich osób, chcących wziąć udział w Festiwalu Nauki już w Ogólnopolskim Dniu Nauki, czyli w najbliższą sobotę (18.09). Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się w poniedziałek (20.09) w auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego (koncert w wykonaniu pedagogów szczecińskiej filii Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego: w programie: Fryderyk Chopin „Fantasie – Imprompotu cis-moll” oraz Fryderyk Chopin „Wariacje D-dur”; dyskusja panelowa „Przyszłość zawodów prawniczych” prowadzona przez prof. Pasquale Policastro).

O programie tegorocznego Festiwalu Nauki

Cały program festiwalu podzielony jest na kilka sektorów – grup tematycznych. Pierwszy z nich to ukazywanie piękna przyrody regionu zachodniopomorskiego (wycieczki krajoznawcze w najciekawsze obszary Pomorza) oraz niedocenianego piękna Szczecina. Drugi sektor to otwarte dyskusje panelowe, odbywające się w poszczególnych uczelniach, na których można zapoznać się z poglądami innych na ciekawe, aktualne tematy oraz zaprezentować własne stanowisko. Trzecia część to różnego rodzaju wykłady na uczelniach szczecińskich, połączone z pokazywaniem zaplecza technicznego uczelni, laboratoriów. Niestety, w tym roku nie odbędzie się organizowana przez uczelnie szczecińskie Noc Naukowców, przyciągająca szeroką publiczność w latach ubiegłych.

Spotkania terenowe w ramach festiwalu

„Program festiwalu pomyślany jest tak, aby wszyscy chętni mogli spotkać się z nauką regionu w pracowniach, albo w terenie. Ta część to dziewięć interesujących obszarów przyrodniczych w województwie zachodniopomorskim oraz siedem różnych ciekawych wycieczek na terenie miasta Szczecina” – wyjaśniał sekretarz generalny Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, prof. Wiesław Skrzypczak (ZUT). Można będzie odwiedzić takie miejsca, jak: Woliński Park Narodowy, Drawieński Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry, Iński Park Krajobrazowy, rezerwaty Puszczy Goleniowskiej i Puszczy Wkrzańskiej, Góry Bukowe (25-26.09, od godz. 8.00). Zaś w Szczecinie będzie można wziąć udział w wyprawie Doliną Siedmiu Młynów oraz szlakiem Wilhelma Mayera, zwiedzić Park Kasprowicza i Różankę, zapoznać się z ciekawostkami dendrologicznymi Cmentarza Centralnego, a także przyjrzeć się bliżej architektonicznym zabytkom Szczecina (18.09, od godz. 10.00). Zorganizowana zostanie również wycieczka pod hasłem: „Szczecin miastem historycznych przełomów” (18.09, godz. 10.00 – 13.00). „Wydaje się, że są to rejony nam znane, ale jeżeli oprowadzają grupę uczestników specjaliści, zawsze dowiadujemy się czegoś nowego, czegoś ciekawego, co na co dzień nam umyka” – przekonuje sekretarz STN, prof. Wiesław Skrzypczak. Odbędzie się również piknik ekologiczny, na którym poruszone zostaną zagadnienia dbałości o ekologię w mieście. Chętni zwiedzą bunkry i schrony, w których są duże siedliska nietoperzy (19.09, teren byłego ośrodka szkoleniowego nad Jeziorem Szmaragdowym).

Najnowsze technologie w Szczecinie

„Będziemy przedstawiać to, co mamy na miejscu: nasze laboratoria, nasze wyposażenie. Mamy takie urządzenia, o których młodzież jeszcze nie słyszała” – zapewnia wiceprezes Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, prof. Mieczysław Wysiecki (ZUT). Zachodniopomorski Festiwal Nauki jest okazją do promocji nowych kierunków studiów: mechatroniki, energetyki, bioinformatyki. Odbędą się również zajęcia edukacyjne w Ośrodku Energii Odnawialnej ZUT w Ostoi, gdzie zainteresowani będą mogli poznać najnowsze technologie pozyskiwania energii (22.09, od godz. 10.00). Zajęcia organizowane przez Akademię Morską to m.in. możliwość zwiedzania statków badawczych oraz korzystania z symulatorów. W programie festiwalu pojawi się w tym roku kilka nowości, m.in. telemost Szczecin-Dakar Młody Motywator, czyli spotkanie studentów z różnych stron świata (18.09, godz. 13.00 – 18.00; ul. Mickiewicza 64, aula). Interesująco zapowiada się obecna od wielu lat na festiwalu wystawa EUREKA, organizowana przez Wydział Matematyczno-Fizyczny US, na której można obejrzeć bądź samodzielnie przeprowadzić różnego rodzaju eksperymenty naukowe (18.09, godz. 10.00 – 16.00; Dom Marynarza oraz Muzeum Narodowe – tu część astronomiczna oraz seanse planetaryjne).

Szczegółowy program Festiwalu Nauki: www.stn.bg.szczecin.pl.

Biuro festiwalowe mieści się przy al. Wojska Polskiego 96 (tel. 91-423-18-62).