To jedno z najbardziej zachwycających berlińskich wydarzeń. Na kilkudziesięciu najważniejszych budynkach miasta można podziwiać kolorowe iluminacje artystów z całego świata. W stolicy Niemiec rozpoczął się właśnie festiwal świateł (drugi trwa już od tygodnia).

Barwne iluminacje będą rozświetlały najciekawsze atrakcje Berlina aż do 16 października (codziennie w godz. 19:00-24:00). Wśród nich znalazły się m.in. Brama Brandenburska, berlińska katedra, wieża telewizyjna na Alexanderplatz, budynki Uniwersytetu Humboldtów przy Unter den Linden, hotel de Rome, budynek ambasady USA czy obiekty przy Potsdamer Platz. Wyświetlane na fasadach animacje zmieniają się co chwilę, a przy Potsdamer Platz i Bramie Brandenburskiej można podziwiać całe multimedialne pokazy z oddziałującą na zmysły muzyką. Przy innych budynkach, m.in. berlińskiej katedrze czy na Bebelplatz, o muzyczny klimat dbają uliczni grajkowie.

 

Jeden z ciekawszych pokazów można oglądać przy Potsdamer Platz, gdzie kolorowe obrazy prezentują dzieje Berlina w pigułce. W kilka minut można prześledzić najważniejsze wydarzenia z trudnej historii tego miasta. Ciekawostką jest także laserowy pokaz w pobliżu Europa Center. Oświetlone atrakcje przyciągają sporo ludzi, a zmieniającym się iluminacjom towarzyszą odgłosy zachwytu, a nawet brawa.


 

 

Kolorowo rozświetlone obiekty można oglądać samemu bez żadnych opłat, ale można też skorzystać ze specjalnie przygotowanych wycieczek, tzw. lightseeing. Oferują one podziwianie iluminacji z pokładu również barwienie oświetlonego statku (22 euro), podczas jazdy autobusem (14 euro), rowerową taksówką czy limuzyną (od 15 euro). Organizowane są również wycieczki piesze z przewodnikiem, a nawet loty balonem (20 euro).

Berlińskie festiwale świateł (Festival of Lights oraz Berlin Leuchtet) to okazja do spędzenia ciekawego popołudnia w stolicy Niemiec.

Oficjalne strony festiwali:

http://festival-of-lights.de/

http://berlin-leuchtet.com/

 

Jak najlepiej dojechać do Berlina?

Najwygodniejsze połączenie oferuje linia autokarowa Flixbus, której autokary odjeżdżają ze Szczecina co dwie godziny i kursują do samego centrum Berlina. Wracamy również Flixbusem, ponieważ ostatni autokar w kierunku Szczecina odjeżdża o 23:15, dzięki czemu mamy dużo czasu, aby zobaczyć możliwie jak najwięcej instalacji. Podróż odbywa się nowoczesnymi autokarami, wyposażonymi w gniazdka 230V oraz gniazdka USB. Na pokładzie działa też (po stronie polskiej i niemieckiej) bezpłatny Internet. Autokary dojeżdżają m.in. do przystanku Berlin Zoo, Berlin ZOB oraz Alexanderplatz.

Szczegółowe informacje na temat nowych połączeń znajdują się na stronie www.interglobus.pl

 

Nasza trasa

Przygotowując ten artykuł, wyruszyliśmy Flixbusem ze Szczecina kursem o 15:00 w kierunku Berlin ZOO. Iluminacje włączane są po 19:00, więc po przyjeździe mieliśmy jeszcze czas, aby zwiedzić okolicę i coś zjeść. Tuż obok przystanku jest kilka świetlnych instalacji – m.in. ta na Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma, którego 68-metrowa wieża została zostawiona jako trwała ruina, symbol antywojenny. Później spacerem udaliśmy się w kierunku Placu Poczdamskiego (można podjechać komunikacją miejską), a następnie Bramy Brandenburskiej i tam co kilka kroków czekały na nas inne iluminacje. Po dotarciu do Alexanderplatz wsiedliśmy w metro, gdzie linią U2 dojechaliśmy do stacji Kaiserdamm, skąd mieliśmy kilka kroków do stacji Berlin ZOB, skąd o 23:15 wyruszyliśmy Flixbusem do Szczecina. Całą wycieczkę zakończyliśmy przed 2:00 w Szczecinie.