„Farfurka królowej Bony” była bardzo popularnym spektaklem na szczecińskiej scenie w latach sześćdziesiątych. Teraz do tekstu Anny Świrszczyńskiej wraca Opera na Zamku, a premiera przygotowywana jest na 13.10.2012 r
Inscenizacja ta, wyreżyserowana przez Wiesława Łagiewkę, znajdzie się w programie Spotkań Operowych Mini-Puccini, złożonego z trzynastu różnych propozycji dla najmłodszych widzów. „Farfurka...” zgromadzi aż 45 artystów na jednej scenie, a spektakl z pewnością przybliży odbiorcom wiele faktów historycznych z czasów panowania Jagiellonów. Akcja będzie się toczyła w dwóch miejscach - na krakowskim rynku, wśród straganów miejskich przekupek oraz w królewskiej komnacie, a rolę królowej wyśpiewa Marzena Wiencis. Autorką scenografii i kostiumów jest natomiast Katarzyna Meronk. Arfika
Cay program zacznie się jednak od dwóch koncertów. Pierwszy, symfoniczny, ale przeznaczony dla dzieci (w dniu 6.10, godz. 11.00) poprowadzi go dyrektor artystyczny Opery na Zamku, Wojciech Semerau-Siemianowski oraz jej koncertmistrz Filip Lipski, a oprócz części edukacyjno – słownej usłyszymy dwa utwory: Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Czajkowskiego i IX Symfonię e-moll Z Nowego Świata Dvořaka (we fragmentach). Dzień później na scenie Hali Opery ćwierćwiecze istnienia świętować będzie Grupa Artystyczna Arfik.
Mini-Puccini to także inne ciekawe zdarzenia artystyczne - nowe warsztaty taneczne, zajęcia twórcze dla dzieci w wieku przedszkolnym (Mini-Kolor i Muzyka) oraz starszych, a także gościnny spektakl warszawskiego Teatru Małego Widza (zatytułowany „Rozplatanie tęczy...”) Autorzy programu zwracają szczególną uwagę na zajęcia pod hasłem „Roztańczony Operanek” (7.10, godz. 10.00 i 12.00), które w interaktywnej formie pozwolą dzieciom zapoznać się m.in. z dziedziną baletu oraz specyfiką tańca i jego znaczeniem. Podczas tych spotkań będą prezentowane na przykład fragmenty spektakli Opery oraz ich choreografia.
Finałem całego wydarzenia będzie premiera spektaklu „Ngoma – tańczący słoń” (20.10) i choć wydaje sie to mało prawdopodobne by tak potężne i mało zwrotne zwierzę, mogło niemalże fruwać po scenie, to jednak tak właśnie się stanie... Reżyserem tego przedstawienia jest Karol Urbański, a na scenie oprócz tytułowego króla dżungli dzieci zobaczą też psa, kota, kangura, papugę i małpkę.
Zarówno „Farfurkę... ‘ jak i „Ngoma...” będzie można zobaczyć także w inne dni Terminy prezentacji są podane na stronie Opery na Zamku i dotyczą października i listopada tego roku oraz wiosny 2013 r.
Komentarze
0