Nowy odcinek kręciliśmy na niefunkcjonującym dworcu kolejowym na Niebuszewie. Wybór był nieprzypadkowy. Moim gościem był dr Eryk Krasucki, historyk, który w swoich badaniacz zajmował się m.in. historią Żydów na terenach Pomorza Zachodniego. Ów dworzec był miejscem, w którym wielu Żydów po drugiej wojnie światowej wysiadało choć na chwilę.

Eryk Krasucki jest autorem książki "Historia kręci Drejdlem. Z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów" (2018), która ukazała się przy okazji obchodów marca 1968 roku. Spora część naszej rozmowy poświęcona jest więc obecności i kulturze Żydów na terenach naszego regionu. Zainteresowanie badacza tą tematyką rozpoczęło się od zagłębienia w historię bigbitowego zespołu Następcy Tronów, w którego skład wchodzili Żydzi.

Innym polem zainteresowań Krasuckiego są postacie komunistów. Badacz chce pokazać niejdnowymiarowość tych postaci. Krasucki jest autorem biografii Jerzego Borejszy i Witolda Kolskiego. Na warsztacie historyka jest teraz pierwszy powojenny prezydent Szczecina – Piotr Zaremba.

Eryk Krasucki pochodzi z Drawska Pomorskiego i część jego działań poświęcona jest właśnie temu miastu. Współtworzy Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska „Meander”, w ramach którego ukazują się publikacje oraz organizowany jest m.in. cykliczny festiwal „Sztukaterie”.

 

#PomorzeZachodnie

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek