12 maja w studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin wszyscy zainteresowani współczesną prozą polską mieli okazję uczestniczyć w rozmowie z Wojciechem Kuczokiem – krytykiem filmowym, scenarzystą, powieściopisarzem i laureatem literackiej Nagrody NIKE.

 

Wojciech Kuczok był drugim – po Oldze Tokarczuk – gościem, który przybył do Szczecina w ramach organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną cyklu Errata Literata. Zawiązaniem spotkania stała się rozmowa na temat Gnoju - książki uhonorowanej Nagrodą NIKE i Paszportem Polityki, przetłumaczonej do tej pory na 15 języków. Czy to właśnie ona zapewniła Kuczokowi rozpoznawalność? Jak wyglądały początki zmagań literackich autora i – wreszcie – nad czym obecnie pracuje? Są to tylko niektóre z pytań, na które można było usłyszeć odpowiedź dzięki spotkaniu.

Warto przypomnieć, że początki kariery Wojciecha Kuczoka wiążą się ze śląską grupą poetycką Na dziko. Zapytany o przyczyny porzucenia pisania poezji odpowiada, że nie nadążał za tempem konsumpcji trunków narzuconym przez śląskich twórców liryki. Koloryt jego utworów zawsze współtworzył Śląsk – to właśnie tutaj również rozgrywa się akcja Gnoju.

Obecnie Kuczok pracuje nad scenariuszem do nowego filmu, powstającego przy współpracy z Magdaleną Piekorz, której nadmiar pracy nie pozwolił na przybycie do Szczecina. Podczas spotkania zdradził, że tym razem skupią się na przedstawieniu toksycznych relacji pomiędzy matką a córką. Zgromadzeni w studiu koncertowym słuchacze mieli również okazję zapoznać się z fragmentem najnowszego opowiadania Udręka i ekfraza, który – zapewne ze względu na zabarwioną erotyką fabułę – wzbudził żywe zainteresowanie na sali.

Interesujące były również wzmianki Kuczoka, dotyczące jego pracy twórczej. Okazuje się, że potrafi on z dużym dystansem opowiadać o swoim lenistwie, o konieczności pisania z poczuciem zbliżających się terminów.

Spotkania Errata Literata są doskonałą okazją do poznania sylwetki współczesnych polskich autorów. Dzięki nim możemy nie tylko zasięgnąć informacji na temat ich przyszłych planów, ale również dowiedzieć się, do jakich książek sięgają w wolnej chwili i jakiej grupie piłkarskiej kibicują. Szczególnie zachęcający jest ich nieoficjalny ton, który zawdzięczamy prowadzącemu – Konradowi Wojtyle. Kolejne spotkanie (31 maja) będzie poświęcone Katarzynie Grocholi.