Planujesz zdawać prawko w tym roku? Przeczytaj drugą część artykułu. Sprawdź przyczyny niskiej zdawalności i poznaj tajniki egzaminu.

„Dzień dobry, nazywam się tak i tak i tak

Mam przyjemność z państwem egzamin przeprowadzać (…)

Dokładnie, precyzyjnie, tego wymagamy

Z lewej do prawej, i tyłem zajeżdżamy.

Ogólnie kobitki mają większe szanse.

Poocierać się można w czasie jazdy miastem” 

 

„Prawo jazdy” słowa: A. Bielak, muzyka: Kazik Staszewski

album: Oddalenie

 

Kurs i egzamin

Liczba godzin

Przed przystąpieniem do kursu czeka nas badanie lekarskie, związane z ogólnym stanem zdrowia, sprawdzeniem wzroku oraz pomiarem ciśnienia krwi. Potem 30 godzin (po 45 min) zajęć teoretycznych m.in.: z zakresu pierwszej pomocy, ruchu drogowego, techniki kierowania i użytkowania pojazdu. Po nich zazwyczaj następuje wewnętrzny egzamin z teorii, po którym przystępujemy do ćwiczeń praktycznych w wymiarze 30 godzin zegarowych. Po nich, w niektórych szkołach, zdajemy jeszcze jeden egzamin – tym razem praktyczny.

 

Czas oczekiwania na egzamin

Czas oczekiwania na państwowy egzamin nie może przekroczyć 30 dni i jak donosi Bogna Bartkiewicz p.o. Rzecznika Prasowego Marszałka, szczeciński ośrodek mieści się w tym terminie. Jak wynika ze sprawozdania dot. egzaminów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Szczecinie zwiększyła się liczba zaplanowanych egzaminów na prawo jazdy i w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o 8 080 osób.

 

- W związku z utrzymującą się dużą liczbą kandydatów na kierowców od maja br. wprowadzono drugą zmianę w zakresie egzaminów na prawo jazdy kategorii B, C oraz C+E. Dzięki temu zwiększyła się liczba zdających egzamin średnio o 53 osoby w ciągu dnia. W konsekwencji skrócił się też czas oczekiwania na egzamin – dodaje Bartkiewicz.

 

Egzamin – część teoretyczna

Egzamin teoretyczny ma formę testu i przeprowadzany jest na komputerze wyposażonym w konsolę dotykową. Składa się z 18 pytań wybranych losowo z 490 i jest testem wielokrotnego wyboru. Dopuszczalne są dwa błędy. Czas egzaminu to 25 min. Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego dopuszcza nas do części praktycznej i jest ważny pół roku.

 

Egzamin – część praktyczna

Składa się z dwóch etapów – zadań na placu i w mieście. Na początku na zdającego czekają zadania związane z przygotowaniem samochodu do jazdy takie jak np. sprawdzenie płynu chłodzącego i hamulcowego. Na placu manewrowym trzeba pokonać jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu (tzw. łuk) oraz ruszyć na wzniesieniu. Czas jazdy po mieście to min. 40 min. Tam m.in. trzeba zaparkować i przejechać skrzyżowanie. Dokładne trasy egzaminacyjne są dostępne w Internecie np. w serwisie www.prawojazdy.com.pl.

 

Zdawalność

Zdawalność w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Szczecinie utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi  35,2 %. – donosi Bogna Bartkiewicz. To wynik porównywalny z innymi ośrodkami w Polsce, wciąż jednak wydaje się zatrważająco niski. - Niska zdawalność wynika przede wszystkim z nieprawidłowego przygotowania kandydata do egzaminu państwowego, a co za tym idzie - z niskiego poziomu szkolenia (czego oczywiście nie można uogólniać) – komentuje kierownictwo WORD-u.

 

Inne zdanie na ten temat mają sami instruktorzy i zdający, którzy za swoje niepowodzenia obwiniają egzaminatorów, którzy nie zawsze wydają się być wystarczająco sprawiedliwi. Choć egzaminator nie wie, po raz który dana osoba przystępuje do egzaminu, za pierwszym razem zdają nieliczni. Z ankiety umieszczonej w serwisie www.prawko.com.pl wynika, że ok. 23% głosujących twierdzi, że na egzaminie najważniejszą rzeczą jest rzetelny i uczciwy egzaminator. Ok. 35% wskazuje na spokój i opanowanie kierowcy, a ok. 24% na szczęście i przypadek.*

 

 

Kiedy już uda nam się zdobyć upragniony dokument warto pamiętać o tym, że liczba wypadków drogowych wciąż rośnie i posiadanie prawa jazdy nie zawsze świadczy o doskonałych umiejętnościach – naszych i innych uczestników ruchu drogowego.

* Dane z 12.08.2008.