Elektryzujące się włosy stają się niesforne, trudne do opanowania, a jednocześnie mogą zepsuć starannie uzyskany, nienaganny efekt. Problem ten potęguje się zimą, jednak może doskwierać nam przez cały rok. Zastanawiasz się, co jest jego przyczyną, a także jak poradzić sobie z tym uciążliwym problemem? Dowiedz się więcej na temat elektryzujących się włosów.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Elektryzowanie się włosów, jak wskazuje na to sama nazwa, wywoływane jest przez ładunki elektryczne. W naszych pasmach obecne są zarówno jony dodatnie, jak i ujemne, przy czym te pierwsze występują również w kurzu czy na tkaninach. Kiedy powietrze staje się zbyt suche, jony dodatnie ze środowiska zewnętrznego zaczynają oddziaływać na kosmyki w sposób podobny do magnesu. To właśnie wtedy dochodzi do elektryzowania się włosów, a nasza fryzura wydaje się pozostawać w niechlujnym nieładzie. Warto zauważyć, że suche powietrze najczęściej występuje w pomieszczeniach zamkniętych, w tym klimatyzowanych czy ogrzewanych. Na elektryzowanie się włosów wpływają również nagłe wahania temperatur, a także częste pocieranie ich przez tkaninę. To właśnie dlatego tak często nasza fryzura wymyka się nam spod kontroli szczególnie zimą. Warto przy tym wspomnieć, że znacznie łatwiej elektryzują się włosy przesuszone.

Pielęgnacja elektryzujących się włosów

Decydując się na podjęcie walki z elektryzującymi się włosami, należy przede wszystkim zadbać o nawilżenie pasm. Istotne będzie stosowanie delikatnych, nieprzesuszających szamponów, ograniczenie stylizacji na gorąco i używanie odpowiednich masek i odżywek. Bardzo dobrze sprawdzą się produkty humektantowe, np. zawierające ekstrakt z aloesu. Możesz nawet zdecydować się na położenie pod odżywkę do spłukiwania zwykłego żelu aloesowego dostępnego w większości drogerii.

Nie bez znaczenia jest również unikanie ubytków lub, gdy pasma już zostały uszkodzone, ich odbudowywanie. Możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów fryzjerskich lub zdecydować się na kurację domową z odpowiednią ilością protein, np. hydrolizowanej keratyny lub domowej odżywki z jajek. Sama musisz przetestować różne produkty i odnaleźć ten, który sprawdzi się u ciebie najlepiej.  Warto też sięgnąć po preparaty z krzemionką i biotyną, które wzmocnią Twoje kosmyki od środka, np. Vitapil

Dobrym sposobem na elektryzujące się włosy może być też zakup szczotki lub grzebienia z naturalnych materiałów, a także zamiana zwykłego ręcznika do odsączania wody z włosów na materiał bawełniany. Może to być zarówno specjalna ściereczka, jak i stary T-shirt, którego już nie nosisz. Pamiętaj też, aby pasma rozczesywać delikatnie i powoli.

Jak zapobiegać elektryzowaniu się włosów?

Aby skutecznie zapobiec elektryzowaniu się włosów, poza doborem odpowiednich kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji istotne jest wdrożenie konkretnych nawyków. Dobrym pomysłem jest ograniczenie gorących pryszniców i kąpieli, szczególnie jeśli w ich trakcie myjemy włosy. Wysoka temperatura rozchyla łuski, przez co pasmo jest łatwiejsze do uszkodzenia, a przy tym bardziej podatne na elektryzowanie. Nie należy natomiast bać się stosowania silikonów chemicznych. Choć niekiedy są one demonizowane, czasem jednak potrafią zdziałać cuda. Należy jedynie zwrócić uwagę na ich typ i wybierać te, które łatwo można zmyć z włosów. W chłodniejsze dni warto wybrać czapkę z naturalnych tkanin, niezbyt ściśle przylegającą do głowy. Dobre efekty przynosi też spanie na satynowej poduszce, która nie uszkadza pasm. W przypadku długich włosów warto też zwrócić uwagę, z jakich materiałów wykonana jest cała nasza garderoba.

Jak poradzić sobie z naelektryzowanymi włosami?

Mimo stosowania powyższych rad przytrafiła ci się drobna wpadka i twoje włosy zaczęły żyć własnym życiem? Wciąż możesz uratować swoją fryzurę. Wystarczy, że sięgniesz po jeden z poniższych tricków:

  • lakier do włosów – wcale nie musisz rozpylać go na pasmach. Wystarczy lekko spryskać nim szczotkę lub grzebień i delikatnie rozczesać kosmyki;
  • odżywki i maski antystatyczne – możesz użyć ich zgodnie z zaleceniami producenta lub użyć podobnie, jak lakieru do włosów (nałożyć na szczotkę i rozczesać włosy);
  • płyn do płukania tkanin – produkt taki działa antystatycznie, dlatego jego niewielka ilość może szybko wygładzić fryzurę;
  • krem – jeśli Twoje włosy potrzebują natychmiastowego ratunku, a ty akurat jesteś daleko od domu, możesz ratować się zawartością swojej torebki. Użyj nawilżającego kremu, np. do rąk, a szybko ujarzmisz niesforną fryzurę. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ilością kosmetyku.