Brudne, zaniedbane i mało atrakcyjne miejsca Szczecina co roku przechodzą metamorfozy. Zmiany te są dość specyficzne- szare powierzchnie nabierają kolorów i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wszystko to dzięki oryginalnemu przedsięwzięciu , jakim jest festiwal Eco Jam Graffiti.
Program oraz ideę imprezy przybliżył nam Przemysław Galor z EGOS.
- Pierwsza impreza odbyła się w przejściu podziemnym. Była to taka partyzancka akcja, by sprawdzić , jakie będzie zainteresowanie. Wszystkie rysunki i malunki byłby nakładane na płyty- drewniane podkłady wzdłuż najdłuższych ścian przejścia podziemnego. Akcja ta bardzo spodobała się mieszkańcom. Zapadła decyzja, że odbędzie się druga edycja pt. „Wodny świat” również w przejściu podziemnym, ale malunki będą nanoszone bezpośrednio na ściany.
Tegoroczna edycja festiwalu przeprowadzona będzie z większym rozmachem. 70 twórców graffiti (w tym kilku gości z Czech i Węgier, 20 osób ze Szczecina, a także goście z większych miast Polski: Warszawa, Trójmiasto, Radom) przemieni smutne filary pod trasą im. Piotra Zaremby przy ul. Energetyków. Ponadto pojawią się imprezy towarzyszące.
- W tym roku impreza poniekąd wymusza na nas, aby przeprowadzić ją na większą skalę. Nie da się pomalować wszystkich 35 filarów w jeden dzień. Obrazami zostanie pokryta powierzchnia o wymiarach ok. 1000m kw. Ponadto Graffiti Jam towarzyszyć będą występy szczecińskich zespołów muzycznych oraz Dj’s. Mamy 19 propozycji a wśród nich najbardziej znaną jest Big fat mama oraz CarPets- zwycięzcy przeglądu Made in Szczecin organizowanego właśnie przez portal wSzczecinie.pl
W trakcie trwania festiwalu będą funkcjonować dwa namioty: większy EkoNamiot dla starszych i mniejszy Kids EkoNamiot.
- W namiocie dla dzieci Egosie z Planety EGOS będą prowadzić zabawy edukacyjne o charakterze ekologicznym oczywiście z nagrodami. Namiot dla starszych będzie oferował takie atrakcje jak: Big Swap Party- wielka wymiana ubrań, dodatków, książek, części rowerowych,Re’compsculpter- robienie czegoś z niczego i nadawanie pozornie bezużytecznym rzeczom nowej funkcjonalności.
Organizatorem i fundatorem całej akcji jest Miasto Szczecin, które również jest animatorem projektu „Planeta EGOS”. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie mieszkańców do selektywnej zbiórki i odpowiedzialnego postępowania z odpadami: segregowanie śmieci i rozważna konsumpcja.
Komentarze
2