Zaczyna się niewinnie, no bo dlaczego nie spróbować?! Później popalasz, a bo to przerwa i znajomi też chodzą zapalić. Paczka, bo życie potrafi być stresujące. Chcesz rzucić, ale wracasz do nałogu. Tak jest łatwiej. Zawsze znajdzie się kolejna wymówka, by sięgnąć po papierosa. Dziś życie nie dostarczy Ci kolejnych- rzuć palenie!

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W Polsce pierwsza tego typu akcja zainicjowana została w 1991 roku przez prof. dr hab. med. Witolda Zatońskiego z Centrum Onkologii w Warszawie i przebiega rokrocznie pod hasłem Rzuć palenie razem z nami. Światowy Dzień Rzucania Palenia wypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Dziś na antenach TVP obok logo pojawi się miniatura przekreślonego papierosa, a dziennikarze będą namawiać do walki z nałogiem, rzucenia palenia.

 

 

 

Po co?

Wystarczy sięgnąć po paczkę papierosów i przeczytać, że palenie zabija. Tytoń jest substancją mocno uzależniającą. Z każdym kolejnym wypalonym papierosem pozbawiamy się kilku minut życia. Nałogowy palacz wypala około 20 papierosów dziennie. I tak przez cały tydzień, miesiąc, rok.

 

 

Celem akcji jest propagowanie mody na niepalenie, edukacja dotycząca skutków ubocznych, przede wszystkim tych zdrowotnych, ale także społecznych. O ekonomicznych chyba nie muszę wspominać. Czasem żałujesz pieniędzy wydanych na kino? A nie żal Ci tych wydanych na papierosy? Cena paczki to kwota nawet 10 złotych.  Ważne jest, by przekonać palaczy, że zerwanie z nałogiem jest możliwe, umotywowanie ich do podjęcia takiej decyzji.

 

 

 

Nałogowi palacze a DZIEŃ  BEZ  PAPIEROSA

Akcja ta z pewnością nie sprawi, że z dnia na dzień palacze rzucą nałóg. Czy wytrzymają bez papierosa cały dzień? Nawet jeśli dziś nie zapalą, to zrobią to jutro. Akcja ma im uzmysłowić, że mogą to zrobić. Niekoniecznie teraz, w tej chwili, już, choć tak byłoby najkorzystniej. Palacze- pomyślcie o tych, którzy nie mają ochoty na bierne palenie, wdychanie tytoniowego dymu. Pamiętajcie o znajomych, którzy namawiają, proszą, byście rzucili i z pewnością udzielą wam potrzebnego wsparcia. Wybierzcie zdrowy tryb życia- bez papierosa. Szczecinianie dajcie przykład mieszkańcom innych miast! Idźcie na spacer, sięgnijcie po lampkę Beaujolais Nouveau, bo dziś jego święto, ale zrezygnujcie z tytoniowego uzależnienia!

 

 

 

*Zdjęcia pochodzą ze stron:

www.foto.otwarty.pl

www.wiadomosci.onet.pl

www.enter.net.pl