Sprawdziliśmy, co w weekend dzieje się w Szczecinie. Oto lista najciekawszych atrakcji.


PIĄTEK, 10 LUTEGO 2023

SPOTKANIE Z HANIĄ BEZĄ na Pocztowej 19

Monika Szymanik z kawiarnio-księgarni Pocztowa 19 w piątek o 17:00 zaprasza na spotkanie z Hanią Bezą. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/937981060908983

SPOTKANIE Z BOGDANEM RYMANOWSKIM O KSIĄŻCE „DOPAŚĆ MORAWIECKIEGO” w Posejdonie

W piątek w Przystanku Historia na 1. piętrze Posejdona o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z Bogdanem Rymanowskim, autorem książki o Kornelu Morawieckim pt. „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”, wydanej nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo. Wstęp wolny. 

DEGUSTACJE I ROZMOWY O KAWIE Z PLANTATORKĄ Z KOLUMBII w Buenas Buenas

Będzie można zobaczyć, co kryje w środku owoc kawowca, spróbować jak smakuje kawa prosto z kolumbijskiej plantacji czy po prostu porozmawiać o tajnikach przygotowywania tego aromatycznego napoju. Nicol Moreno, plantatorka z Kolumbii, przyjedzie do Szczecina na specjalne zaproszenie palarni i kawiarni Buenas Buenas. Spotkania z nią zaplanowano w piątek (10 lutego), sobotę (11.02) i niedzielę (12.02) o godz. 18:15 w lokalu przy ul. Rayskiego 18. Szczegóły tutaj

WIECZÓR ZE STAND-UPEM – DANIEL MIDAS w DK Krzemień

W piątek w DK Krzemień wystąpi twórca „Szopki dla reporter”. Komik Daniel Midas zaprezentuje w Szczecinie program „Pokaz magii”. Odbędą się dwa występy: o 18:00 i 20:30. Bilety od 69 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/921051529272851/

WYSTAWA „CZERWONY – HISTORIE INDYWIDUALNE” w Zamku Książąt Pomorskich

W czwartek odbył się wernisaż wystawy zbiorowej członków Fotoklubu Zamek. Ekspozycja odzwierciedla różnorodność zainteresowań i sposobu postrzegania rzeczywistości. Kolor czerwony jako tło lub jako obiekt jest łącznikiem pomiędzy pojedynczymi opowieściami zapisanymi w formie zdjęć. Wystawa znajduje się w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich i będzie dostępna dla odwiedzających do 9 kwietnia. Wstęp wolny.

POMORZANKI I POMORZANIE 4. MARIA MERZOWICZOWA w Książnicy Pomorskiej

W ramach cyklu wystawowego „Pomorzanki i Pomorzanie”, realizowanego przez Dział Regionalny, Książnica Pomorska prezentuje sylwetkę Marii Merzowiczowej. Działaczka niepodległościowa i animatorka kultury współpracowała z Komisją Ochrony Książek, zabezpieczając księgozbiory pozostawione przez dawnych mieszkańców. Od 7 lutego darmowa wystawa dostępna jest w holu przy Czytelni Pomorzoznawczej.

POKAZ SPECJALNY HORRORU „SKINAMARINK” w Zamku Książąt Pomorskich

„Skinamarink” to viralowy przebój artystycznego kina grozy, który szturmem opanował festiwale filmu gatunkowego i amerykańskie kina. W Polsce ten film będzie można obejrzeć tylko przez jeden weekend i nigdy potem nie zostanie pokazany w kinach. Na specjalny pokaz Kino Zamek zaprasza w piątek, 10 lutego, o godz. 20:00. Bilety w cenie 16/18 zł.

VILLEGAS GRA RODRIGO – KONCERT SYMFONICZNY w Filharmonii im. M. Karłowicza

W najbliższy piątek, 10 lutego, o godz. 19:00 szczecińska filharmonia zaprasza na koncert symfoniczny w hiszpańskich rytmach. Usłyszymy suitę baletową „Trójgraniasty kapelusz” jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich Manuela de Falli. Światowej klasy wirtuoza gitary Pablo Sáinz-Villegas zagra „Concierto de Aranjuez” Joaquína Rodrigo. A na zamknięcie koncertu zabrzmią fragmenty suit z „Romea i Julii” Sergieja Prokofiewa. Bilety w cenie 30-70 zł.

KONCERT ZESPOŁU 5/6 w Hali Odra

5/6 (pięć szóstych) to zespół wokalny a'capella, często określany „polskim Pentatonixem”. Korzystając z techniki vocal play, wokaliści wykonują własne aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej oraz autorskie utwory. W piątek będzie można ich na żywo usłyszeć w Hali Odra przy bulwarze Beniowskiego 5. Początek o 20:00. Bilety od 35 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1486266421855474/

JAWA Teatru Kana

Teatr Kana zaprasza w piątek, 10 lutego, o godz. 19:00 na wydarzenie, które odbędzie się w przestrzeni pozateatralnej przy ul. Świętego Ducha 2a. Prezentowana instalacja performatywna to mniej lub bardziej dokumentalny zapis dziejów przedsiębiorstwa JaWa i kilku narracyjnie prostych przykładów realizacji zleceń miejscowych i w tzw. delegacjach. Zbiórka przed wejściem do budynku, bilety w cenie 30/40 zł.

JAM SESSION – WOMEN'S EDITION w klubie Jazzment

To będzie wyjątkowa edycja jam session w klubie Jazzment. W piątkowy wieczór, 10 lutego, klubem zawładnie młoda szczecińsko-poznańska kobieca scena jazzowa. Zagrają dla: Marta Dudek – wokal, Julia Olexa – sax, Zuzanna Sobieniak – sax, Karolina Wichucka – sax, Marta Jaroszyńska – fortepian, Kasia Schmidt-Przeździecka – bas, Ola Dąbrowska – perkusja, Emilia Dąbrowska – perkusja. Klub otwarty od 20:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/761302048499768/852523762710929/

JAM SESSION NIGHT we Free Blues Club

Free Blues Club w piątek i sobotę, 10 i 11 lutego, zaprasza na jam session w rytmie bluesa, soulu, funky i jazzu. Start o 20:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/FreeBluesClub/events

NMF: ANTYWALENTYNKI MARATON HORRORÓW 2023 w Multikinie

W najbliższy piątek, 10 lutego, Multikino zaprasza na kolejną odsłonę Nocnego Maratonu Filmowego. Tym razem będzie można obejrzeć porcję premierowych horrorów: „Abyzou”, „Enys man”, „Najbardziej samotny chłopak na świecie” i „Skinamarink”. Początek o godz. 22:00, bilety od 27,90 zł.

NMF: MINIMARATON MAGIC MIKE w Multikinie

10 lutego na ekrany Multikina w wielkim stylu powróci MAGIC MIKE – najbardziej znany filmowy striptizer! W trakcie Minimaratonu MAGIC MIKE premierowo zostanie zaprezentowana najnowszą część serii – „Magic Mike: Ostatni Taniec”. Początek o godz. 21:00, bilety od 27,90 zł.

NIEROMANTYCZNY MARATON GROZY w Heliosie

W piątek, 10 lutego, specjalnie z myślą o wszystkich mających dość wszechobecnych serduszek i walentynkowej atmosfery, kino Helios przygotowało noc pełną grozy. Będą to cztery przerażające horrory: „Abyzou”, „Play dead”, „Oczy demona” i „Control”. Taka dawka grozy jeszcze długo po powrocie do domu nie pozwoli zasnąć! Kina Helios w CH Kupiec oraz w Outlecie na Prawobrzeżu zapraszają 10 lutego o godz. 23:00. Bilety od 30,90 zł.

„ZABIJE MNIE W CZWARTEK” Teatru Nie Ma w Strefie Kultury Studenckiej US

W najbliższy piątek, 10 lutego, Teatr Nie Ma zaprasza na czarną komedię „Zabije mnie w czwartek”. Idealną recenzją spektaklu mogą być słowa, zaprzyjaźnionego z teatrem księdza – „Niech będzie błogosławiony celibat!”. Początek o 20:00 na scenie teatru przy ul. Szwoleżerów 18a. Wstęp darmowy.

„DZIEŃ ŚWIRA” w Teatrze Małym

Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik… świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra” to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa” każdego, świadomego Polaka. Sztukę na podstawie tekstu Marka Koterskiego w reż. Piotra Ratajczaka w ten weekend będzie można obejrzeć na scenie Teatru Małego w Szczecinie. Spektakl zostanie wystawiony w piątek o 19:00, a w sobotę i niedzielę o godz. 17:00. Bilety 40 i 50 zł.

„SEKS DLA OPORNYCH” Z UDOGODNIENIAMI DLA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI w Teatrze Współczesnym

Z kolei na Dużej Scenie Teatr Współczesny pokaże spektakl pt. „Seks dla opornych”. Komedia, która podbiła serca szczecinian, to dowcipna opowieść pełna trafnych spostrzeżeń o kobiecych i męskich pragnieniach. Spektakl będzie można obejrzeć w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 19:00. Spektakl będzie prezentowany z napisami w języku polskim, audiodeskrypcją i tłumaczeniem na polski język migowy. Bilety 35-50 zł.

„POD DACHAMI PARYŻA” Teatru Polskiego w Nowym Browarze

Za sprawą aktorów Teatru Polskiego w ten weekend będzie można wybrać się w podróż do miasta świateł. Towarzyszem i przewodnikiem po paryskich ulicach będą melodie największych francuskich przebojów oraz piosenki inspirowane tym pięknym miastem. Spektakl „Pod dachami Paryża” zostanie wystawiony na tymczasowej scenie Dekadencja w Nowym Browarze przy ul. Partyzantów 2. Sztuka zostanie wystawiona w piątek i sobotę o godz. 19:00, a w niedzielę o godz. 16:00. Bilety kosztują 40/50 zł.

SOBOTA, 11 LUTEGO 2023

DLA DZIECI: WARSZTATY RANIUTTO w Filharmonii im. M. Karłowicza

W sobotni poranek Filharmonia w Szczecinie zaprasza najmłodszych mieszkańców na warsztaty Raniutto. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami nie tylko uczestniczą w zajęciach, ale również sami je tworzą. Jest to okazja, by przyjrzeć się instrumentom z bliska, spędzić czas w gronie innych małych melomanów, a przede wszystkim ulec terapeutycznej mocy muzyki. Warsztaty Raniutto wpływają na wszystkie obszary rozwoju dziecka, a szczególnie ten emocjonalny, społeczny i intelektualny. Warsztaty Raniutto przeznaczone są dla dzieci od 1. do 5. roku życia i odbywają się w trzech grupach wiekowych: o godz. 09:00, 10:30 i 12:00. Bilety 20 zł. Szczegóły: https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1905-Warsztaty_RANIUTTO.

DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI: SZALONE WALENTYNKI NA BOSAKA

W sobotę, 11 lutego, dla dzieci już od 6 miesiąca życia odbędą się warsztaty sensoplastyki „Szalone walentynki na bosaka”. „Będzie smakowicie, pachnąco i jak zawsze na bosaka”, zachęcają organizatorzy i przekonują, że sensoplastyka jest odpowiednia zarówno dla niemowląt, jak i dzieci o wiele starszych. Zajęcia są oparte na technikach arteterapeutycznych, sprzyjają integracji, relaksacji, pobudzają kreatywność, samodzielność, zachęcają do współpracy, wyciszają i dają wiele satysfakcji. Koszt udziału w zabawie to 60 zł za jedno dziecko i jednego opiekuna albo 100 zł za jedno dziecko i dwoje opiekunów. Początek zajęć o godz. 15:00 w sali gimnastycznej w ośrodku szkolno-wychowawczym przy ul. Jagiellońskiej 65. Obowiązują zapisy! Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1592068411220135/

SOBOTNI BAZAREK NA BRONOWICKIEJ

W najbliższą sobotę, 11 lutego, przed siedzibą Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Szczecinie przy ul. Bronowickiej 41 odbędzie się druga w tym roku edycja Sobotniego Bazarku na Bronowickiej. Wędliny, miody, przetwory mleczne, owoce, warzywa, jajka to tylko niektóre produkty, które będzie można nabyć od lokalnych producentów żywności. Wydarzenie zaplanowano w godz. 09:00-13:00. Wstęp wolny. Lista wystawców dostępna na: https://www.facebook.com/kowrszczecin

TARGI PYSZNOŚCI na Warszewie

Pyszne ciasta, wiejskie jaja, warzywa, domowe dżemy i soki, tradycyjne wędliny i sery, pieczone pasztety, pachnące chleby i dużo więcej smakołyków w każdą sobotę znajdziecie w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Szczecińskiej 12 na Warszewie. Co tydzień w godz. 09:00-13:00 odbywają się tu Targi Pyszności, w których biorą udział sprawdzeni lokalni producenci. Wstęp wolny. Więcej: https://www.facebook.com/Warszewopl

DEGUSTACJE I ROZMOWY O KAWIE Z PLANTATORKĄ Z KOLUMBII w Buenas Buenas

Będzie można zobaczyć, co kryje w środku owoc kawowca, spróbować jak smakuje kawa prosto z kolumbijskiej plantacji czy po prostu porozmawiać o tajnikach przygotowywania tego aromatycznego napoju. Nicol Moreno, plantatorka z Kolumbii, przyjedzie do Szczecina na specjalne zaproszenie palarni i kawiarni Buenas Buenas. Spotkania z nią zaplanowano w piątek (10 lutego), sobotę (11.02) i niedzielę (12.02) o godz. 18:15 w lokalu przy ul. Rayskiego 18. Szczegóły tutaj 

TARGI WALENTYNKOWE w Hali Odra

W sobotę, 11 lutego, w Hali Odra przy bulwarze Beniowskiego 5 zaplanowano wyjątkowe Targi Walentynkowe! Będą to przede wszystkim targi pięknego rękodzieła. Na miejscu będzie można zaopatrzyć się w miody, pierniki, malowane kubki, biżuterię, świece i wiele jeszcze innych cudowności i pyszności. Odbędzie się również koncert zespołu Gruba Ryba! Po zakońćzeniu targów, około godziny 19:00, zaplanowano szybkie randki w romantycznej scenerii. Targi Walentynkowe odbędą się w godz. 12:00-18:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1629157227501492/

DLA DZIECI: INTERAKTYWNA WYSTAWA „MARZENIE O LATANIU” w Galerii Kaskada

Do Galerii Kaskada warto się wybrać na interaktywną wystawę „Marzenie o lataniu”. To wyjątkowa szansa, aby wsiąść do kokpitu i chwycić za stery helikoptera oraz zobaczyć wspaniałe eksponaty m.in.: model szybowca Lilienthala, przekrój kabiny oryginalnego Airbusa A320, turbinę silnika CRISP. A przy okazji dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy ze świata lotnictwa i aerodynamiki. Dlaczego jabłko spada zawsze pionowo w dół? Na czym polega efekt Bernoulliego? Ile kg powietrza na sekundę zasysa silnik samolotu? Odwiedźcie wystawę, a z pewnością znajdziecie wszystkie odpowiedzi! Ekspozycja dostępna w godzinach otwarcia galerii. Szczegóły: https://www.galeria-kaskada.pl/wydarzenia/ferie-w-chmurach-lec-na-wystawe-e37682/

WARSZTATY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ + ABC CIEMNI w DK Krzemień

W najbliższą sobotę Dom Kultury Krzemień zaprasza osoby zaczynające swoją przygodę z fotografią analogową na warsztaty fotografii otworkowej. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się m.in. jak obliczyć czas naświetlania czy jak skopiować wcześniej uzyskany negatyw. Zajęcia rozpoczną się w sobotę, 11 lutego, o godz. 10:00. Dla uczestników Pracowni Fotografii w Domu Kultury Krzemień zajęcia są bezpłatne. Więcej informacji i możliwość zapisu: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/44269.

ZIMOWE WARSZTATY EMISJI GŁOSU Z CHÓREM ROCK&FIRE w DK Krzemień

Chór Muzyki Rozrywkowej „Rock&Fire” zaprasza osoby od 16. roku życia na zimowe warsztaty emisji głosu, które odbędą się w sobotę o godz. 11:00 w Domu Kultury Krzemień. W warsztatach biorą udział chórzyści i wszyscy chętni. Zajęcia poprowadzi dyrygent chóru, Edyta Turowska. Warsztaty są darmowe, nie obowiązują zapisy, ani przesłuchania.

DLA DZIECI: „KACZĄTKO” w Teatrze Lalek Pleciuga

W sobotę i niedzielę na scenie Teatru Lalek Pleciuga najmłodsze dzieci będą mogły obejrzeć spektakl pt. „Kaczątko”. To muzyczne przedstawienie bez słów, oparte luźno o treść „Brzydkiego kaczątka”. Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę o godz. 15:00 oraz niedzielę o godz. 12:30. Bilety w cenie 25 i 30 zł.

DLA DZIECI: „MOTYLA NOGA!” w Teatrze Lalek Pleciuga

Teatr Lalek Pleciuga w sobotę i niedzielę wystawi również spektakl pt. „Motyla noga!”. Sztuka Agnieszki Kochanowskiej w reżyserii Roksany Miner to ciepłe, rozśpiewane przedstawienie dla najmłodszych, przemycające w prostej, humorystycznej historii wstęp do wiedzy o przyrodzie. To opowieść o wytrwałości w spełnianiu marzeń, o przyjaźni i o tym, że warto doceniać małe rzeczy, które dzieją się tu i teraz. Przedstawienie dla dzieci od 4 lat. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę o godz. 16:00 oraz w niedzielę o godz. 11:00. Bilety w cenie 25 i 30 zł.

DLA DZIECI: AKADEMIA MALUCHA w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego

W sobotę, 11 lutego, o godz. 10:00 muzeum zaprasza do gmachu przy Wałach Chrobrego na spotkanie w ramach cyklu Akademii Malucha, które odbędzie się pod hasłem „Podróż przez kontynenty: Afryka. Na przekór zimie, w poszukiwaniu słońca – niezapomniana podróż do wioski małego Kodżia”. Na spotkanie muzeum zaprasza dzieci w wieku 5-6 lat. Bilety kosztują 15 zł, obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji na stronach muzeum.

DLA DZIECI: AKADEMIA GRYFA w Muzeum Historii Szczecina

Również w sobotę, 11 lutego, o godz. 10:00 Muzeum Historii Szczecina przy ul. Mściwoja II 8 zaprasza małych studentów Akademii Gryfa na kolejne zajęcia zatytułowane „Wojowie, rycerze, żołnierze oraz strażnicy z kamienia i cegły. Obrońcy Szczecina”. Akademia Gryfa to cykl sobotnich spotkań dla dzieci w wieku 7–10 lat. Raz w miesiącu słuchacze Akademii Gryfa podróżują po wnętrzach Muzeum Historii Szczecina, poznając dzieje naszego miasta i jego mieszkańców od czasów najdawniejszych po XX wiek. W czasie spotkań słuchacze dowiadują się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Szczecin i jak wyglądało życie codzienne szczecinian – rodzina, dom, praca oraz rozrywka. Wstęp kosztuje 15 zł. Więcej informacji: https://muzeum.szczecin.pl/

AKADEMIA HISTORII SZTUKI w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego

To propozycja skierowana w szczególności do młodzieży i osób dorosłych, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Na najbliższym spotkaniu będzie mowa o malarstwie barokowym. Wykład wygłosi Renata Fabiańska-Grzybowska. Początek o godz. 16:00 w gmachu przy Wałach Chrobrego. Bilety w cenie 5 zł.

KINO W DK Krzemień

W sobotnie popołudnie, 11 lutego, Dom Kultury Krzemień zaprasza na filmową ucztę. O godz. 16:00 zostanie wyemitowany „Piknik pod Wiszącą Skałą”. Podczas pikniku pod malowniczą i groźną jednocześnie Wiszącą Skałą trzy dziewczyny i nauczycielka znikają bez śladu. Odnaleziona jedna z dziewcząt nie potrafi sobie przypomnieć, co się z nią działo. Darmowe wejściówki do pobrania na: https://bilety.fm/pl/

Z kolei o godz. 19:00 będzie można obejrzeć film „Najgorszy człowiek na świecie”, zdobywcę wielu nagród, w tym Złotej Palmy. Pełna życiowej energii Julie u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe. Bilety w cenie 10 zł dostępne na: https://bilety.fm/pl/. Przed seansami – tradycyjnie – znakomite wprowadzenie od Krzysztofa Spóra.

O ANTROPOLOGII W BADANIACH NAD TOŻSAMOŚCIĄ LOKALNĄ SZCZECINA – SPOTKANIE na Pocztowej 19

9 lutego obchodzono ogólnopolski dzień etnografii, etnologii i antropologii kulturowej. Z tej okazji Monika Szymanik z kawiarnio-księgarni Pocztowa 19 zaprasza w sobotę na prezentację przygotowaną przez Zuzannę Gonerę o antropologii w badaniach nad tożsamością lokalną Szczecina. Zuzanna jest studentką etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Wrocławskim, a w swojej pracy badawczej zajmuje się między innymi kwestiami poniemieckości oraz tożsamości lokalnej naszego regionu, a także działa w stowarzyszeniu Denkmal Pomorze. Początek o 17:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/963313641499380

ZWIEDZANIE MUZEUM SZCZECIN W PRL

Prezentacja fragmentów codzienności niepolitycznej z lat 1952-1989, przykłady znakomitego wzornictwa, kultowych przedmiotów. Strefy tematyczne na ponad 100 m kw.: Szczecin (miejsca, zakłady pracy, kultura, muzyka, smaki), dzieciństwo, gabinet działacza partyjnego, mieszkanie, handel, rzemiosło, sport i wypoczynek. Opisy w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Adres: ul. Śląska 51/LU1A (po sąsiedzku z bramą ul. Śląska 52) – kamienica przy Parku gen. Andersa, skrzyżowanie z ul. Więckowskiego. W sobotę i niedzielę otwarte w godzinach 11.00-16.00. Cennik: bilet normalny 20 zł, ulgowy 15 zł. Szczegóły: http://facebook.com/muzeumszczecinwprl, https://szczecinwprl.pl/

ZWIEDZANIE NOWEGO MUZEUM ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI

Już od progu wrażenie robi ściana połyskujących kafli z różnorodnymi zdobieniami. A to tylko fragment pierwszego z pięciu pomieszczeń szczelnie wypełnionych zduńskimi artefaktami. W dawnej stajni w podwórzu kamienicy przy ul. Małkowskiego 26 (róg Bogusława X) powstało Muzeum Zduńskie Opowieści. Znajdziemy w nim m.in. bogatą kolekcję cegieł z różnorodnymi sygnaturami, zdobione rozety z pieców, historyczne narzędzia, a nawet różne miniaturki związane z pracą zdunów. Można też zajrzeć do bardzo oryginalnej kuchni. Jest tam np. piec piekarniczy, kuchnia kaflowa, a nawet 100-letnia kuchenka klimatyczna. W soboty i niedziele muzeum można zwiedzać w godz. 10:00-17:00. Bilety kosztują 15 i 20 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/muzeumzdunskieopowiesci

MOTOEKSPERYMENTARIUM – NOWE ATRAKCJE w Muzeum Techniki i Komunikacji

W weekend warto się wybrać do Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie niedawno otwarto Motoeksperymentarium. To nowa, interaktywna przestrzeń na parterze wyremontowanej kamienicy przy ul. Niemierzyńskiej 14A. Znajdziemy w niej kilkanaście eksponatów. Wśród nich m.in. makietę mikrosamochodu Smyk, do której można nie tylko wsiąść, ale zmienić koło, włączyć wycieraczkę i światła, wymienić żarówkę. To model, którego nie spotkamy nigdzie indziej. Są też symulatory, w tym symulator zderzeń z okularami VR. Eksponat umożliwia – bez narażenia zdrowia i życia – wcielić się w rolę manekina testowego, który sprawdza wytrzymałość pojazdów. Z kolei w Volkswagenie T1 odwiedzający mogą spróbować jazdy w różnych warunkach – o poranku, w środku dnia, nocą. W sobotę MTiK zaprasza w godz. 10:00-18:00, a w niedzielę od 10:00 do 16:00. Bilety do Motoeksperymentarium kupuje się osobno i kosztują 10 i 15 zł.ZWIEDZANIE PODZIEMNYCH TRAS SZCZECINA

Podziemne Trasy Szczecina to relikt historii, kolorowo oświetlone tunele i dziesiątki pomieszczeń przenoszą w czasie. Obecnie w cenie jednego biletu są udostępnione wszystkie trzy trasy. Połączone chronologicznie opowiadają całą historię tego miejsca. Trasa II Wojna Światowa to długie i wysokie tunele, Zimna Wojna to oryginalne miejsce ćwiczeń formacji obrony cywilnej, a na koniec zabawna i ciesząca się największym powodzeniem wśród dzieci trasa Selfie z PRL-em, gdzie poza wieloma eksponatami z epoki PRL-u, można sfotografować się z Misiem z filmu „Miś” Stanisława Barei oraz ponadczasowymi symbolami Szczecina – wielką puszką Paprykarza Szczecińskiego i wielką taśmą Wiskord. Zwiedzanie indywidualne odbywa się samodzielnie. Trasy są oznakowane tak, że nie sposób się zgubić. Przejście i zapoznanie się ze wszystkimi wystawami wraz z czasem na zdjęcia i zabawę na Selfie z PRL-em zajmuje ok. 1,5 h. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Bilet rodzinny od 30 zł za osobę, bilet pojedynczy, bez zniżek – 38 zł na wszystkie trzy trasy. Zwiedzanie indywidualne możliwe jest w sobotę od 11:00 do 17:00, a w niedzielę od 12:00 do 16:00. Rezerwacja nie jest wymagana. Szczegóły: https://schron.szczecin.pl/FINAŁ REFLEKSÓW Z KONRADEM PAWICKIM I RYSZARDEM LEOSZEWSKIM w Może wina?

W sobotę, 11 lutego, odbędzie się finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „RFLEKSY”. Uroczystość odbędzie się w lokalu Może wina? przy ulicy Wielkiej Odrzańskiej 17. Zostaną ogłoszone wyniki znanego w Polsce i cieszącego się dużą popularnością wśród twórców konkursu. Jurorzy pokrótce omówią wyróżnione i nagrodzone wiersze, które zgromadzona publiczność będzie mogła usłyszeć w wykonaniu Konrada Pawickiego – aktora Teatru Współczesnego w Szczecinie. W części artystycznej z minirecitalem wystąpi Ryszard Leoszewski. Początek o 16:00. Wstęp bezpłatny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1432108744208779

HAWAJSKA IMPREZA KARNAWAŁOWA na Warszewie

Luan to tradycyjna hawajska impreza, której towarzyszą muzyka i tańce oraz przede wszystkim dużo pysznego jedzenia. Na gorące Hawaje w środku zimy będzie można przenieść się już w najbliższą sobotę, 11 lutego. Wszystko za sprawą zabawy karnawałowej zaplanowanej w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Szczecińskiej 12 na Warszewie. Początek o 18:00. Wejściówki w cenie 140 zł /os. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/3446650368992872

KONCERT CHÓRU UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO w Wielgowie

Koncert noworoczny w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się w sobotę, 11 lutego, w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Bałtyckiej 4. W programie różne utwory, zarówno o tematyce sakralnej, jak i popularne tematy rozrywkowe w aranżacjach na chór i zespół instrumentalny. Początek o 19:30. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/557966466264964

KONCERT CHARYTATYWNY „RÓŻNE ODCIENIE MIŁOŚCI” w DK 13 Muz

Organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert charytatywny, podczas którego zabrzmią najpiękniejsze pieśni, arie operowe, operetkowe i musicalowe. Kwota zebrana z koncertu będzie przeznaczona na szkolenie psa przewodnika dla osoby niewidomej. Początek koncertu o godz. 17:00. W związku z tym, że jest to koncert charytatywny, opłatą za wejście będzie wrzucenie dowolnej kwoty do oznaczonej puszki.

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ w Netto Arenie

W najbliższą sobotę, 11 lutego, w Netto Arenie w Szczecinie Orkiestra Polskiego Radia i Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Macieja Sztora zagrają Koncert Muzyki Filmowej poświęcony twórczości Hansa Zimmera. Partie solowe zaśpiewa Anna Lasota, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska. Całość wzbogacą fragmenty filmów na ekranie kinowym. Nie zabraknie muzyki z takich hitów jak „Incepcja”, „Piraci z Karaibów” czy „Gladiator”. Początek koncertu o godz. 19:30, bilety w cenach od 79 zł do 199 zł.

KONCERT PAMIĘCI CZESŁAWA NIEMENA w Willi Sorrento

Tego samego wieczoru, 11 lutego, w Willi Sorrento przy ul. Mickiewicza 2 odbędzie się koncert poświęcony pamięci Czesława Niemena. W programie utwory Czesława Niemena, Krystyny Prońko oraz amerykańskie standardy jazzowe. Wystąpią: Neilah Witta, Przemysław Wielba, Kamil Żuchowski, Marek Pokorniecki oraz Krzysztof DRWAL Rozeslański. Początek o 16:30. Bilety 50 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/photo?fbid=616705330466015&set=a.500760925393790

ROCKOWO-AKUSTYCZNY KONCERT DUETU VALDIANGO w klubie Jazzment

W sobotę w klubie Jazzment zagra duet Valdiango, który tworzą: Waldemar Zieliński – szczeciński (i nie tylko) gitarzysta oraz Rafał Daroszewski – obdarzony nietuzinkową barwą głosu wokalista i gitarzysta, znany m.in. z zespołu Rockerplay. Repertuar duetu to akustyczne wersje utworów Imagine Dragons, Limp Bizkit ,Green Day, Coldplay, Michaela Buble, Lenny Kravitza, Bryana Adamsa, Oasis czy Eltona Johna. Będzie można również usłyszeć akustyczne wersje piosenek Elvisa Presleya, The Beatles czy Perfectu. Wstęp jest wolny. Początek o 20:30. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/866784871302434/

SHATAQS – KONCERT w Kosmosie

W klubie Kosmos w sobotę, 11 lutego, wystąpi ShataQS, która będzie promowała nowy album zatytułowany „Weda”. Podczas koncertu usłyszymy również najważniejsze piosenki z płyty „Fenix”. Początek o 20:00. Bilety 90 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1502762443523655SHAUN BAKER w Holiday Club

W klubie Holiday przy al. 3 Maja 20 w sobotę, podczas specjalnej edycji imprezy RETRO CALLING, wystąpi dla brytyjski dj i producent, Shaun Baker. To artysta mający na swoim koncie mnóstwo wielkich hitów oraz jeden z najpopularniejszych zagranicznych twórców klubowych w Polsce. Start o 21:30. Bilety 35 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/3009057169395349

DISCO DISCO – IMPREZA Z HITAMI LAT 80. i 90. w Kafe Taniec

Klub Kafe Taniec (dawne Kafe Jerzy), który działa przy ul. Jagiellońskiej 67, w sobotni wieczór, 11 lutego, zaprasza na imprezę w cyklu „Odkopane stare kasety”, tym razem pod hasłem „Disco, disco. Lata 80. i 90.”. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy tęsknią za muzycznym klimatem poprzednich dekad, kiedy z list przebojów nie schodziły hity Madonny, Bee Gees i Michaela Jacksona, na parkietach królowały cekiny, getry i panterki, a każda para chciała tańczyć jak Oliwia Newton-John i John Travolta w „Grease”. Tego wieczoru w klubie będzie można poszaleć w rytmie najlepszych muzycznych hitów z lat 80. i 90. Przeboje sprzed lat będą przeplatane najświeższymi utworami z list przebojów. Do 22:30 wstęp jest za darmo, później 20 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1312321882956526

TECHNO EXPEDITION w After Ego

W sobotę w After Ego w Czerwonym Ratuszu zaplanowano noc pełną technicznych brzmień. Swoje selekcje zademonstrują niezawodni lokalni wojownicy. Organizatorzy obiecują „płonący parkiet”. Zagrają: CZORTEZ, DOMINIC DELAY, MADAME IVONNE, SEED, SOUND DEALER oraz TYSA. Start o 23:00. Bilety 30 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/734877731181862/

GOCIN – GOTYCKI SZCZECIN w Krzywym Gryfie

Z kolei w Krzywym Gryfie przy ul. Kolumba 5 w sobotę, 11 lutego, odbędzie się impreza pod hasłem Gocin. Tego wieczoru didżeje zagrają w szeroko rozumianych klimatach goth i industrialu. Nie zabraknie klasycznych kawałków dark electro, ale też gothic rocka czy synth wave. Gościem specjalnym będzie argentyńska solistka Noelia Sarris. Start o 20:00. Bilety 20 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/740072150387397

JAM SESSION NIGHT we Free Blues Club

Free Blues Club w piątek i sobotę, 10 i 11 lutego, zaprasza na jam session w rytmie bluesa, soulu, funky i jazzu. Start o 20:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/FreeBluesClub/events

„BAJKI DLA DOROSŁYCH” w Teatrze Lalek Pleciuga

W najbliższą sobotę Teatr Lalek Pleciuga ma również propozycję dla widzów dorosłych. „Bajki dla dorosłych” to niepowtarzalny improwizowany spektakl, w który aktorzy włożą całe serca i garść absurdalnych pomysłów oraz będą polegać na inspiracjach z publiczności. Początek o godz. 18:00, bilety w cenie 42 zł.

„MY FAIR LADY” w Operze na Zamku

„My Fair Lady” to jeden z najbardziej znanych i kasowych musicali. W Polsce był wystawiany ponad dwadzieścia razy, na scenie Opery na Zamku w Szczecinie prezentowany w nowej interpretacji realizowanej przez Jakuba Szydłowskiego. Historia bezpardonowego i egocentrycznego profesora Henry’ego Higginsa, opowiedziana tu z punktu widzenia trzech kobiet: Jego matki, gospodyni – pani Pearce i uczennicy Elizy Doolittle, zmuszonych dzielić z nim losy, daje możliwość nowego odczytania tej znanej nam wszystkim historii. W ten weekend sztukę będzie można obejrzeć w sobotę o 19:00 oraz w niedzielę o 18:00. Bilety 50-120 zł.

„NIECIERPKI” w Teatrze Kana

Teatr Kana zaprasza na monodram Bibianny Chimiak pt. „Niecierpki”. Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Tytułowe „Niecierpki” to rośliny, których nazwa w wielu językach związana jest z niecierpliwością lub nietolerancją dotyku. Spektakl zostanie zagrany w sobotę, 11 lutego, o godz. 19:00 i niedzielę, 12 lutego, o godz. 17:00. Bilety w cenie 30/40 zł.

„DZIEŃ ŚWIRA” w Teatrze Małym

Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik… świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra” to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa” każdego, świadomego Polaka. Sztukę na podstawie tekstu Marka Koterskiego w reż. Piotra Ratajczaka w ten weekend będzie można obejrzeć na scenie Teatru Małego w Szczecinie. Spektakl zostanie wystawiony w piątek o 19:00, a w sobotę i niedzielę o godz. 17:00. Bilety 40 i 50 zł.

„SEKS DLA OPORNYCH” Z UDOGODNIENIAMI DLA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI w Teatrze Współczesnym

Z kolei na Dużej Scenie Teatr Współczesny pokaże spektakl pt. „Seks dla opornych”. Komedia, która podbiła serca szczecinian, to dowcipna opowieść pełna trafnych spostrzeżeń o kobiecych i męskich pragnieniach. Spektakl będzie można obejrzeć w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 19:00. Spektakl będzie prezentowany z napisami w języku polski, audiodeskrypcją i tłumaczeniem na polski język migowy.

„POD DACHAMI PARYŻA” Teatru Polskiego w Nowym Browarze

Za sprawą aktorów Teatru Polskiego w ten weekend będzie można wybrać się w podróż do miasta świateł. Towarzyszem i przewodnikiem po paryskich ulicach będą melodie największych francuskich przebojów oraz piosenki inspirowane tym pięknym miastem. Spektakl „Pod dachami Paryża” zostanie wystawiony na tymczasowej scenie Dekadencja w Nowym Browarze przy ul. Partyzantów 2. Sztuka zostanie wystawiona w piątek i w sobotę o godz. 19:00, w niedzielę o godz. 16:00. Bilety kosztują 40/50 zł.

„APETYT NA CZEREŚNIE” w Teatrze Kameralnym

W najbliższy weekend będzie można obejrzeć też spektakl Teatru Kameralnego „Apetyt na czereśnie”. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi między nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, absolutnie uniwersalne, ich prawda jest na dzisiaj, na jutro, na zawsze. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę, 11 lutego, o godz. 18:00 oraz w niedzielę, 12 lutego, o godz. 19:00. Bilety w cenie 45 zł dostępne na www.bilety.fm.

„ŚWIADEK” w siedzibie Stowarzyszenia Kamera

Stowarzyszenie Kamera zaprasza na swój nowy spektakl. To opowieść o przemianie i drodze do wolności, o dramatycznej walce o własną tożsamość. Bohater konfrontując się z osobistymi pragnieniami, z własną seksualnością, dokonuje wyborów ostatecznych i porzuca hermetyczny i opresyjny świat wspólnoty religijnej. Spektakl będzie można obejrzeć w sobotę, 11 lutego, o godz. 19:00 w siedzibie Stowarzyszenia Kamera (al. Papieża Jana Pawła II 17, wejście od ul. Mazurskiej). Bilety w cenie 40 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/913645689999488/913645703332820.

NIEDZIELA, 12 LUTEGO 2023

SZCZECIŃSKI BAZAR SMAKOSZY w OFF Marinie na Pomorzanach

Zjecie tu pyszne śniadanie (albo obiad) i zrobicie zdrowe zakupy. Jak co niedzielę, również 12 lutego, o godz. 10:00 w OFF Marinie przy ul. Chmielewskiego 18 na Pomorzanach rozpocznie się kolejna edycja uwielbianego Szczecińskiego Bazaru Smakoszy. Na kilkudziesięciu stoiskach na odwiedzających czekać będzie mnóstwo smakołyków, m.in.: warzywa prosto od rolników, domowe ciasta, wiejskie jaja, ekologiczne sery, tradycyjne wędliny, prawdziwy chleb na zakwasie, miody, racuchy, wyśmienity paprykarz, dziczyzna, przetwory i wiele, wiele więcej. Najsmaczniejsza impreza w mieście zaprasza do godz. 14:00. Wstęp i parking bezpłatne. Szczegóły: https://www.facebook.com/SzczecinskiBazarSmakoszy/

GIEŁDA WINYLI w OFF Marinie

W tę niedzielę podczas Szczecińskiego Bazaru Smakoszy (ul. Chmielewskiego 18) zaplanowano także giełdę płyt winylowych. Odbędzie się ona w sali bocznej na piętrze. Organizatorzy z 33'45 recordstore zapewniają duży wybór wszelkich gatunków muzycznych oraz możliwość odsłuchu płyt przez nabyciem. Giełdę zaplanowano w godz. 10:00-14:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/725810665735405/

WARSZTATY TWORZENIA ŚWIEC SOJOWYCH – EDYCJA WALENTYNKOWA w OFF Marinie

Również w tę niedzielę w OFF Marinie przy ul. Chmielewskiego odbędą się warsztaty tworzenia świec sojowych – edycja walentynkowa. Jak zapowiadają organizatorzy, uczestnicy będą tworzyć kompozycje zapachowe z bogatej palety aromatów, zdobić, ozdabiać i wymyślać różne nazwy na zapachy świec. Czeka na Was mnóstwo dobrej zabawy, relaksu oraz niespodzianka! Początek o 12:00. Udział w warsztatach kosztuje 150 zł od osoby. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/3487760328174892

DLA DZIECI: „KACZĄTKO” w Teatrze Lalek Pleciuga

W sobotę i niedzielę na scenie Teatru Lalek Pleciuga najmłodsze dzieci będą mogły obejrzeć spektakl pt. „Kaczątko”. To muzyczne przedstawienie bez słów, oparte luźno o treść „Brzydkiego kaczątka”. Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę o godz. 15:00 oraz w niedzielę o godz. 12:30. Bilety w cenie 25 i 30 zł.

DLA DZIECI: „MOTYLA NOGA!” w Teatrze Lalek Pleciuga

Teatr Lalek Pleciuga w sobotę i niedzielę wystawi również spektakl pt. „Motyla noga!”. Sztuka Agnieszki Kochanowskiej w reżyserii Roksany Miner to ciepłe, rozśpiewane przedstawienie dla najmłodszych, przemycające w prostej, humorystycznej historii wstęp do wiedzy o przyrodzie. To opowieść o wytrwałości w spełnianiu marzeń, o przyjaźni i o tym, że warto doceniać małe rzeczy, które dzieją się tu i teraz. Przedstawienie dla dzieci od 4 lat. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę o godz. 16:00 oraz w niedzielę o godz. 11:00. Bilety w cenie 25 i 30 zł.

WPRAWKA – OPROWADZANIE Z ERYKIEM KRASUCKIM

W niedzielę, 12 lutego, odbędzie się spacer, którego kontekst wyznacza prezentowana w Willi Lentza wystawa „Wprawka” Natalii Szostak i Weroniki Fibich. Koncentruje się ona na losie i pamięci o Żydach w przedwojennym, niemieckim Szczecinie, deportowanych w nocy z 12-13 lutego 1940 roku na teren Generalnego Gubernatorstwa. Spacer obejmować będzie cztery lokalizacje związane z losem Martina Wolgemutha, Friedy Hirschlaff, Elsy Fonfé i Wilhelma Stranskyego. Wszyscy oni mieszkali na Falkenwalderstrasse, czyli dzisiejszej alei Wojska Polskiego. Zbiórka i początek spaceru: Willa Lentza, al. Wojska Polskiego 84. Bilety w cenie 5-15 zł. Początek o 12:00. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1196893184267638

DLA DZIECI: „UKRYTA WYSTAWA” – EKSPERYMENTALNE PLACE ZABAW w Galerii Tworzę się

Galeria Tworzę się zachęca do odwiedzenia „Ukrytej wystawy”. To kolejna ekspozycja przygotowana przez Las Sztuki w ramach Eksperymentalnych Placów Zabaw, która z pewnością rozbudzi w dzieciach ciekawość, zachęci do poszukiwania i odkrywania. Zazwyczaj niezwykle barwne wnętrze Galerii Tworzę się (pl. Żołnierza Polskiego 2) przybrało formę „white cube” – na ścianach króluje neutralny kolor biały, a dzięki zastosowaniu oszczędnych środków i minimalistycznej formy dzieci odkrywają sztukę współczesną. Przy okazji wystawa porusza takie ważne zagadnienia jak wykluczenie, wstyd czy tolerancja. Ekspozycji towarzyszy specjalna ścieżka wrażeń, przygotowana dla dwóch grup wiekowych: od 6 i od 13 lat. Wystawę można zwiedzać w niedzielę, 12 lutego, w godz. 11:00-16:00. Bilety w cenie 5 zł dostępne na www.bilety.fm.

DLA DZIECI: „KOTCERT” w Filharmonii im. M. Karłowicza

W niedzielę, 12 lutego, filharmonia zaprasza na koncert rodzinny dzieci od 6. roku życia wraz z opiekunami. Repertuar „Kotcertu” będzie iście eklektyczny, a wszystko na kanwie opowieści o, a jakże, kotach! Przed i po koncercie będzie można wesprzeć Schronisko dla Zwierząt w Szczecinie, a także na żywo zobaczyć przepiękny obraz Wojciecha Brewki, który namalowany został specjalnie z myślą o kocim wydarzeniu. Początek koncertu o godz. 17:00, bilety w cenie 30/40 zł.

O SYMBOLICE KWIATÓW – SPOTKANIE w Zamku Książąt Pomorskich 

Symbolikę i nieco zapomniany język kwiatów na podstawie XIX-wiecznej literatury przybliży słuchaczom dr Jędrzej Wijas, literaturoznawca i wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie „Zapomniany język kwiatów” odbędzie się 12 lutego (niedziela) o godz. 16:00 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Prezentacji towarzyszyć będą kwiaty, rozkwitające pięknem i znaczeniem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – obowiązują wejściówki, które można odebrać w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I, czynne w godz. 10:00-18:00) oraz w kasie Zamku (wejście A, czynna na godzinę przed spotkaniem).

ZWIEDZANIE MUZEUM SZCZECIN W PRL

Prezentacja fragmentów codzienności niepolitycznej z lat 1952-1989, przykłady znakomitego wzornictwa, kultowych przedmiotów. Strefy tematyczne na ponad 100 m kw.: Szczecin (miejsca, zakłady pracy, kultura, muzyka, smaki), dzieciństwo, gabinet działacza partyjnego, mieszkanie, handel, rzemiosło, sport i wypoczynek. Opisy w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Adres: ul. Śląska 51/LU1A (po sąsiedzku z bramą ul. Śląska 52) – kamienica przy Parku gen. Andersa, skrzyżowanie z ul. Więckowskiego. W sobotę i niedzielę otwarte w godzinach 11.00-16.00. Cennik: bilet normalny 20 zł, ulgowy 15 zł. Szczegóły: http://facebook.com/muzeumszczecinwprl, https://szczecinwprl.pl/

ZWIEDZANIE NOWEGO MUZEUM ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI

Już od progu wrażenie robi ściana połyskujących kafli z różnorodnymi zdobieniami. A to tylko fragment pierwszego z pięciu pomieszczeń szczelnie wypełnionych zduńskimi artefaktami. W dawnej stajni w podwórzu kamienicy przy ul. Małkowskiego 26 (róg Bogusława X) powstało Muzeum Zduńskie Opowieści. Znajdziemy w nim m.in. bogatą kolekcję cegieł z różnorodnymi sygnaturami, zdobione rozety z pieców, historyczne narzędzia, a nawet różne miniaturki związane z pracą zdunów. Można też zajrzeć do bardzo oryginalnej kuchni. Jest tam np. piec piekarniczy, kuchnia kaflowa, a nawet 100-letnia kuchenka klimatyczna. W soboty i niedziele muzeum można zwiedzać w godz. 10:00-17:00. Bilety kosztują 15 i 20 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/muzeumzdunskieopowiesciMOTOEKSPERYMENTARIUM – NOWE ATRAKCJE w Muzeum Techniki i Komunikacji

W weekend warto się wybrać do Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie niedawno otwarto Motoeksperymentarium. To nowa, interaktywna przestrzeń na parterze wyremontowanej kamienicy przy ul. Niemierzyńskiej 14A. Znajdziemy w niej kilkanaście eksponatów. Wśród nich m.in. makietę mikrosamochodu Smyk, do której można nie tylko wsiąść, ale zmienić koło, włączyć wycieraczkę i światła, wymienić żarówkę. To model, którego nie spotkamy nigdzie indziej. Są też symulatory, w tym symulator zderzeń z okularami VR. Eksponat umożliwia – bez narażenia zdrowia i życia – wcielić się w rolę manekina testowego, który sprawdza wytrzymałość pojazdów. Z kolei w Volkswagenie T1 odwiedzający mogą spróbować jazdy w różnych warunkach – o poranku, w środku dnia, nocą. W sobotę MTiK zaprasza w godz. 10:00-18:00, a w niedzielę od 10:00 do 16:00. Bilety do Motoeksperymentarium kupuje się osobno i kosztują 10 i 15 zł.ZWIEDZANIE PODZIEMNYCH TRAS SZCZECINA

Podziemne Trasy Szczecina to relikt historii, kolorowo oświetlone tunele i dziesiątki pomieszczeń przenoszą w czasie. Obecnie w cenie jednego biletu są udostępnione wszystkie trzy trasy. Połączone chronologicznie opowiadają całą historię tego miejsca. Trasa II Wojna Światowa to długie i wysokie tunele, Zimna Wojna to oryginalne miejsce ćwiczeń formacji obrony cywilnej, a na koniec zabawna i ciesząca się największym powodzeniem wśród dzieci trasa Selfie z PRL-em, gdzie poza wieloma eksponatami z epoki PRL-u, można sfotografować się z Misiem z filmu „Miś” Stanisława Barei oraz ponadczasowymi symbolami Szczecina – wielką puszką Paprykarza Szczecińskiego i wielką taśmą Wiskord. Zwiedzanie indywidualne odbywa się samodzielnie. Trasy są oznakowane tak, że nie sposób się zgubić. Przejście i zapoznanie się ze wszystkimi wystawami wraz z czasem na zdjęcia i zabawę na Selfie z PRL-em zajmuje ok. 1,5 h. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Bilet rodzinny od 30 zł za osobę, bilet pojedynczy, bez zniżek – 38 zł na wszystkie trzy trasy. Zwiedzanie indywidualne możliwe jest w sobotę od 11:00 do 17:00, a w niedzielę od 12:00 do 16:00. Rezerwacja nie jest wymagana. Szczegóły: https://schron.szczecin.pl/

NULA STANKIEWICZ & JANUSZ STROBEL – KOCERT „ŹDZIEBEŁKO CIEPEŁKA” w klubie Jazzment

Nula Stankiewicz & Janusz Strobel tworzą niesamowity duet. Ona - subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą, znakomicie przekazująca sens śpiewanych utworów. On - wirtuoz gitary, komponujący piosenki, które tworzą katalog standardów polskiej klasyki gatunku. Każdy, kto choć raz zetknął się z Nulą Stankiewicz, wie, że jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie poezji oraz jazzu. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Już w tę niedzielę duet wystąpi w klubie Jazzment w Szczecinie. Początek o 18:00. Bilety 100 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/890710785436459

„MY FAIR LADY” w Operze na Zamku

„My Fair Lady” to jeden z najbardziej znanych i kasowych musicali. W Polsce był wystawiany ponad dwadzieścia razy, na scenie Opery na Zamku w Szczecinie prezentowany w nowej interpretacji realizowanej przez Jakuba Szydłowskiego. Historia bezpardonowego i egocentrycznego profesora Henry’ego Higginsa, opowiedziana tu z punktu widzenia trzech kobiet: Jego matki, gospodyni – pani Pearce i uczennicy Elizy Doolittle, zmuszonych dzielić z nim losy, daje możliwość nowego odczytania tej znanej nam wszystkim historii. W ten weekend sztukę będzie można obejrzeć w sobotę o 19:00 oraz w niedzielę o 18:00. Bilety 50-120 zł.

„NIECIERPKI” w Teatrze Kana

Teatr Kana zaprasza na monodram Bibianny Chimiak pt. „Niecierpki”. Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Tytułowe „Niecierpki” to rośliny, których nazwa w wielu językach związana jest z niecierpliwością lub nietolerancją dotyku. Spektakl zostanie zagrany w sobotę, 11 lutego, o godz. 19:00 i niedzielę, 12 lutego, o godz. 17:00. Bilety w cenie 30/40 zł.

„DZIEŃ ŚWIRA” w Teatrze Małym

Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik… świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra” to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa” każdego, świadomego Polaka. Sztukę na podstawie tekstu Marka Koterskiego w reż. Piotra Ratajczaka w ten weekend będzie można obejrzeć na scenie Teatru Małego w Szczecinie. Spektakl zostanie wystawiony w niedzielę o godz. 17:00. Bilety 40 i 50 zł.

„SEKS DLA OPORNYCH” Z UDOGODNIENIAMI DLA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI w Teatrze Współczesnym

Z kolei na Dużej Scenie Teatr Współczesny pokaże spektakl pt. „Seks dla opornych”. Komedia, która podbiła serca szczecinian, to dowcipna opowieść pełna trafnych spostrzeżeń o kobiecych i męskich pragnieniach. Spektakl będzie można obejrzeć w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 19:00. Spektakl będzie prezentowany z napisami w języku polski, audiodeskrypcją i tłumaczeniem na polski język migowy. Bilety 35-50 zł.

„POD DACHAMI PARYŻA” Teatru Polskiego w Nowym Browarze

Za sprawą aktorów Teatru Polskiego w ten weekend będzie można wybrać się w podróż do miasta świateł. Towarzyszem i przewodnikiem po paryskich ulicach będą melodie największych francuskich przebojów oraz piosenki inspirowane tym pięknym miastem. Spektakl „Pod dachami Paryża” zostanie wystawiony na tymczasowej scenie Dekadencja w Nowym Browarze przy ul. Partyzantów 2. Sztuka zostanie wystawiona w niedzielę o godz. 16:00. Bilety kosztują 40/50 zł.

„APETYT NA CZEREŚNIE” w Teatrze Kameralnym

W najbliższy weekend będzie można obejrzeć też spektakl Teatru Kameralnego „Apetyt na czereśnie”. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi między nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, absolutnie uniwersalne, ich prawda jest na dzisiaj, na jutro, na zawsze. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę, 11 lutego, o godz. 18:00 oraz w niedzielę, 12 lutego, o godz. 19:00. Bilety w cenie 45 zł dostępne na www.bilety.fm.