W tym miesiącu jubileusz swego 35-lecia świętuje szczeciński Teatr Współczesny. Głównym punktem programu wydarzeń z tym związanych będzie dwusetna w historii tej instytucji premiera - „Ożenek” Mikołaja Gogola w inscenizacji reżyserskiej Justyny Celedy.

Jubileusz na początekNa spotkaniu prasowym w Teatrze Małym, aktualny dyrektor teatru – Mirosław Gawęda opowiadał o początkach tej instytucji, przytaczając wypowiedzi Macieja Englerta, będącego twórcą tego zespołu aktorskiego. Kilka słów poświęcił także pierwszej premierze w historii TW, którą był … „Jubileusz” Edwarda Redlińskiego. Oczywiście rozmowa przyniosła także refleksje ogólne, na temat społecznej roli teatru i tego jak zmieniała się ona w ostatnich dekadach. Anna Augustynowicz, będąca od niemal 20 lat dyrektorem artystycznym TW powiedziała m.in., że: „Teatr szybko reaguje na rzeczywistość. Przeglądamy się w utworach klasycznych na nowo czytanych, czytamy tych autorów by nazwać sensy ludzkiego zachowania” Justyna Celeda dodała, że „teatr odpowiada na potrzeby społeczne, coś trzeba opisać , w jakiś sposób przeprowadzić człowieka przez współczesne traumy” O swoim własnym modelu tworzenia powiedziała „ Choć oczywiście nie odmawiam wartości teatrowi intelektualnemu, to uczuciowe, emocjonalne odczuwanie tekstu jest mi zdecydowanie bliższe. Chcę żeby widz przede wszystkim przeżywał obserwowane na scenie wydarzenia. ”
 


Ucieczka jest aktem odwagi
 


Jej interpretacja „Ożenku” to próba dostrzeżenia w znanych nam postaciach, że są znacznie bardziej dojrzałe i skomplikowane niż to się na pozór wydaje. Dlatego rolę Agafii Tichonowej powierzyła Beacie Zygarlickiej, a nie mniej wymagającą kreację Podkolesina stworzył Jacek Piątkowski. „Mam nadzieję, że daję aktorom szansę na na pokazanie co myślą o sztuce, o sobie samych w teatrze” - powiedziała Celeda. W pozostałych zobaczymy rolach Annę Januszewską, Marię Dąbrowską, Arkadiusza Buszko, Mariana Dworakowskiego, Wojciecha Sandacha, Roberta Gondka, Magdalenę Myszkiewicz, Adama Kuzycz-Berezowskiego i Wiesława Orłowskiego

„To sztuka o tym jak „świat zewnętrzny manipuluje uczuciami, bardzo aktualny tekst, który pozwala zdefiniować także współczesne zachowania, to że jesteśmy atakowani reklamą miłości, przymusem odczuwania. By przetrwać ludzie chcą stworzyć rodzaj sztucznej tożsamości pomocny w bezpiecznym bytowaniu w świecie. W tym kontekście ucieczka jest aktem odwagi”


25 marca nastąpi oficjalna premiera sztuki i wówczas wydarzenie to wzbogaci wernisaż wystawy zdjęć aktorów Teatru Współczesnego autorstwa Krzysztofa Bielińskiego. Część z nich już teraz jest wyeksponowana w niektórych miejscach naszego miasta.
 


Poszukiwania Teatromanki


Trwają poszukiwania 35-letniej jubileuszowej TEATROMANKI. Projekty należy przesyłać do dnia 18 marca 2011 r. na adres Teatru Współczesnego (Wały Chrobrego 3, Szczecin) lub drogą mailową na adres: piasek@wspolczesny.szczecin.pl . TEATROMANKA powinna być  Tajemnicza, Elegancka, Atrakcyjna, Trójwymiarowa Rzecz, Optycznie Miła, Aktualnie Nieistniejąca, Koniecznie Antydepresyjna.
Twórca zwycięskiego projektu otrzyma dwa karnety upoważniające ich właściciela do wejścia na wszystkie premiery Teatru Współczesnego przez okres 5 lat, a także upominek od "Kuriera Szczecińskiego".Formularz zgłoszeniowy można otrzymać pod wskazanym wyżej adresem.