Chodzi o elektrociepłownię Pomorzany i elektrociepłownię Szczecin przy ul. Gdańskiej. Miasto domaga się wyjaśnień, nieoficjalnie mówi się o awariach. PGE dementuje te doniesienia i zaznacza, że prowadzone są planowane remonty, które zakończą się w połowie października (Pomorzany) i w drugiej połowie listopada (Gdańska).

Miasto alarmuje, że u progu sezonu grzewczego dostawcy ciepła mają problem z zapewnieniem regularnych dostaw ciepłej wody i ogrzewania do szczecińskich mieszkań.

– Szczecińska Energetyka Cieplna, która jest odpowiedzialna m. in. za przesył ciepła ze szczecińskich elektrociepłowni do mieszkań poinformowała o występujących w tym zakresie ograniczeniach, co ma wynikać z braku dostaw z dwóch elektrociepłowni należących do PGE – przekazała Paulina Łątka z Urzędu Miasta.

Prezydent miasta wystąpił do SEC z prośbą o szczegółowe wyjaśnienia i przedstawienie aktualnej sytuacji w zakresie przygotowania do nadchodzącego sezonu grzewczego oraz potencjalnych zagrożeń.

Awaria czy prace remontowe?

Według nieoficjalnych informacji szczecińskiej Gazety Wyborczej, w elektrociepłowni Szczecin przy ul. Gdańskiej doszło do awarii turbiny parowej, a elektrociepłownia Pomorzany ma problem z chłodzeniem. PGE nie potwierdza jednak tych doniesień.

– Informujemy, że nie wystąpiły żadne awarie w Elektrociepłowni Szczecin i Elektrociepłowni Pomorzany. Obecnie w obu elektrociepłowniach prowadzone są planowe i uzgodnione wcześniej ze Szczecińską Energetyką Cieplną prace remontowe – mówi Sandra Apanasionek z biura prasowego spółki PGE Energia Ciepła.

Zdążą przed zimą?

Prace remontowe w bloku A na Pomorzanach mają zakończyć się do końca września, a w bloku B w połowie października. Blok biomasowy przy ul. Gdańskiej powinien być gotowy w drugiej połowie listopada. PGE zaznacza, że to przewidziane wcześniej, cykliczne remonty. Zastanawiać może, dlaczego wykonywane są u progu sezonu grzewczego.

– Prowadzenie remontów w tym okresie nie jest niczym niezwykłym, szczególnie, że są to działania zaplanowane i uzgodnione ze Szczecińską Energetyką Cieplną (SEC). Powyższe remonty przeprowadzane są w celu zabezpieczenia nieprzerwanej produkcji energii elektrycznej i ciepła w nadchodzącym sezonie zimowym – odpowiada Sandra Apanasionek.

Są jeszcze trzy inne źródła ciepła

Należące do PGE elektrociepłownie są największymi producentami ciepła dla mieszkańców Szczecina. Na Pomorzanach wytwarzanych może być około 200 MW, a przy ul. Gdańskiej 120 MW. Są jednak jeszcze trzy inne źródła, którymi zarządza SEC.

– Zatem szczeciński dystrybutor może skorzystać z ciepła produkowanego w 3 pozostałych źródłach, jeśli ma takie potrzeby. Aktualne dostępne moce w źródłach pozostających w ruchu to: CR Dąbska 106 MW, CR Marlicza 65 MW, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów 25 MW – suma to 196 MW. Zapotrzebowanie na CWU z miejskiej sieci ciepłowniczej jest na maksymalnym poziomie 40-50 MW – mówi Sandra Apanasionek.

Mieszkańcy Szczecina doświadczali już poważnych problemów z dostawami ciepła. Zwłaszcza na początku 2021 roku, gdy doszło do serii awarii, które najbardziej dotknęły elektrociepłownię Pomorzany. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miało wówczas letnie kaloryfery, a część całkiem zimne.