„Kamieniczny Szczecin to przede wszystkim ludzie i ich historie” – podkreśla Monika Szymanik. Już wkrótce premierę będzie mieć kolejna publikacja autorki „Kamienicy w lesie”. Tym razem miłośniczka Szczecina przetłumaczyła dziecięce wspomnienia przedwojennej mieszkanki kamienicy przy ulicy św. Wojciecha 1.

Monika Szymanik w swojej działalności kładzie akcent na pokazywanie historii Szczecina. Dla niej samym niesamowitym wydarzeniem było poznanie Siegmara – przedwojennego mieszkańca kamienicy przy ul. św. Wojciecha 1.

Wspomnienia z fotograficznym zapisem

– Dostałam od niego wspomnienia z dzieciństwa jego siostry Christel Schubert, która mieszkała tu od 1938 do 1946 roku. Kiedy je przeczytałam, postanowiłam przetłumaczyć tę historię i wydać z moim subiektywnym fotograficznym zapisem miejsc, o których wspomina Christel – tłumaczy Monika Szymanik.

Rodzina Siegmara wyjechała ze Szczecina po wojnie. Po wielu latach Christel postanowiła spisać swoje wspomnienia z dzieciństwa. Zrobiła to w wieku 73 lat. Większość historii osadzona jest w Szczecinie. Dzięki niej możemy dowiedzieć się m.in. co jadła przedwojenna szczecińska rodzina, gdzie mieszkańcy spędzali wolny czas oraz jakie wówczas były sklepy.

Obie mieszkały w secesyjnej kamienicy

Na okładce książki Moniki Szymanik jest zdjęcie Christel Schubert z 1941 roku. Ma na nim 6 lat. Stoi w prześwicie bramowym secesyjnej kamienicy, w której mieszkała również autorka publikacji.

– Christel mieszkała w tej kamienicy od 1938, ja od 2009 roku – tłumaczy Monika Szymanik. – Tę książkę dedykuję wszystkim mieszkańcom kamienicy przy ulicy świętego Wojciecha 1. Tym, którzy tu mieszkali, mieszkają obecnie i tym, którzy tu zamieszkają w przyszłości. Abyśmy szukali tego, co nas łączy, a nie dzieli.

Premiera pod koniec listopada

Warto dodać, że liczba książek jest ograniczona.

– Dlatego te zakupione w przedsprzedaży dają gwarancję, że mogą stać się prezentem na gwiazdkę – podkreśla miłośniczka Szczecina.

Premiera książki zaplanowana jest na 28 listopada br.