Oprócz codziennych prezentacji konkursowych festiwali dokumentART współtworzą liczne pokazy, spotkania i dyskusje. Są one wyrazem odmiennego sposobu rozumienia dokumentalizmu, zostały również ujęte w różne formy. Jest jeszcze szansa, by zapoznać się z przygotowanymi prezentacjami!
radioART – historia zapisana na taśmie
RadioART to przegląd archiwalnych audycji Polskiego Radia Szczecin, które obchodzi w tym roku 65-lecie. Dziennikarze Polskiego Radia Szczecin rejestrowali przez ten czas w swoich audycjach historię miasta, utrwalali na taśmach najważniejsze wydarzenia w dziejach Szczecina. Archiwalne materiały Polskiego Radia Szczecin to zapis odgłosów miasta i emocji szczecinian. W ramach radioARTu organizatorzy postanowili przypomnieć publiczności 12 wybranych audycji Polskiego Radia Szczecin, dotyczących istotnych wydarzeń powojennej historii miasta, m.in.: otwarcia radiostacji, otwarcia Mostu Długiego, wiecu z okazji pobytu Chruszczowa w Szczecinie, budowy Pomnika Czynu Polaków, poranku na targowisku Turzyn, pożaru Kaskady, powstania uniwersytetu, pacyfikacji stoczni. Nad powstaniem radioARTu czuwali reporterzy Polskiego Radia Szczecin: Małgorzata Frymus i Konrad Wojtyła.
Dostępne: 9.10 – 13.10, godz. 10.00-22.00 (Cafe Obserwatorium).
Szczegóły: http://www.dokumentart.org/zdarzenie/625
videoART – eksperymentalne prace video
VideoART to prezentacje eksperymentalnych prac video 29 artystów z całego świata. Dotykają aktualnych kwestii, czerpią jednak również ze wspomnień, ale przede wszystkim pokazują najnowsze trendy we współczesnej sztuce postindustrialnej i nowych mediach oraz kierunki rozwoju kina eksperymentalnego. VideoART pokazuje, jak film funkcjonuje w społeczeństwie i jak na społeczeństwo wpływa. W tych prezentacjach zaciera się granica pomiędzy dokumentem a fikcją. „Pracuję z tematami, takimi jak pamięć, media, społeczeństwo konsumpcyjne i pogoń za szczęściem. Interesuje mnie codzienna, miejska rzeczywistość i wpływ społeczeństwa konsumpcyjnego na tworzenie się tożsamości współczesnego człowieka” – twierdzi Vesna Bukovec, jedna z autorek filmów prezentowanych podczas videoARTu. W tworzeniu nowatorskich prac video ważna jest selekcja materiału i odpowiedni montaż.
Dostępne: 9.10 – 13.10, godz. 15.00-19.00 (Cafe Obserwatorium).
Szczegóły: http://www.dokumentart.org/zdarzenie/346
telefonART – filmy z telefonów komórkowych
W ramach telefonARTu szczecińska publiczność ma okazję obejrzeć przegląd filmów nakręconych telefonami komórkowymi. Swoje prace mogli nadesłać wszyscy zainteresowani twórcy. Spośród nich studenckie jury wybrało dziesięć najlepszy filmów, które powalczą o nagrodę „Złotej Komóry”. O jej przyznaniu zadecyduje festiwalowa publiczność, która będzie mogła zapoznać się z filmami z telefonów komórkowych przez cały czas trwania festiwalu dokumentART.
Dostępne: 9.10 – 13.10, godz. 10.00-22.00 (Cafe Obserwatorium).
Szczegóły: http://www.dokumentart.org/zdarzenie/579
Komentarze
0