Dwa państwa, dwa miasta, dwa biura organizacyjne, dwóch dyrektorów i… jeden festiwal! Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART ponownie połączy Szczecin i Neubrandenburg, miejsca, w których już w dniach 8-13 października 2010 odbędzie się 19. edycja filmowego konkursu.
DokumentART na stałe w Szczecinie
Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych odbywa się już po raz 19., jednak w naszym mieście to dopiero jego piąta odsłona. Przez pierwszych 14. edycji festiwal, podczas którego spotykała się innowacyjna scena filmu dokumentalnego, odbywał się w Neubrandenburgu bez polskiego uczestnictwa. Mimo tego, dokumentART wpisał się na stałe w szczeciński kalendarz wydarzeń kulturalnych, a dziś jest jednym z ważniejszych festiwali filmowych w Europie. Konkursowe pokazy, spotkania z artystami, dyskusje będą odbywały się w wielu miejscach, m.in. w kinie Obserwatorium, kinie Zamek, studiu TVP Szczecin, studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin, auli Uniwersytetu Szczecińskiego oraz cafe Obserwatorium, a także – w kinie Latücht i kinie Cinestar w Neubrandenburgu. Organizatorami dokumentARTu są Stowarzyszenie OFFicyna oraz Stowarzyszenie Latücht Film & Medien e.V. Twórcy festiwalu kolejny już raz stawiają pytanie: czym tak naprawdę jest film dokumentalny? I poszukują na nie odpowiedzi we współczesnej twórczości.
Konkurs na najlepszy film dokumentalny
Główne konkursowe zmagania w ramach festiwalu dokumentART będą odbywały się w dniach 8-13 października 2010 roku. Ponadto część wydarzeń odbędzie się w dniach nienumerowanych, pierwsze festiwalowe wydarzenia będą miały miejsce już 6 października (projekt radioART, zorganizowany przez Polskie Radio Szczecin). „Program jest obszerny, a jego rdzeń tworzy zwyczajowo konkurs. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, otrzymaliśmy ponad 400 zgłoszeń z niemalże wszystkich krajów europejskich. Są to filmy, które powstały nie później niż do początku ubiegłego roku, których autor i producent w momencie opracowywania materiału mieli siedzibę w Europie” – wyjaśniał dziś Bartosz Wójcik, dyrektor festiwalu. Spośród tych propozycji komisja programowa wybrała 50 różnorodnych filmów reprezentujących 17 europejskich krajów, które zostaną zaprezentowane w dziesięciu dwugodzinnych blokach konkursowych. Filmy poruszają wątki istotne dla współczesnego świata, szeroko pojętą problematykę społeczną. Zdaniem organizatorów są „pigułką informacyjną”, zawierającą to, co zajmuje dzisiejszych twórców. W konkursie do zdobycia jest aż dziewięć nagród przyznawanych zarówno przez jury (złożone z wybitnych osobistości świata filmu), jury studenckie ze Szczecina i Greifswaldu, jak i festiwalową publiczność.
Pozakonkursowe atrakcje dokumentARTu
Blok Wschodni – są to prezentacje filmów z Europy Środkowej i Wschodniej dotyczących współczesnej tożsamości tego regionu, poruszających problem dyktatur komunistycznych i ukazujących przemiany, jakie nastąpiły po ich upadku, a także – blizny, które pozostały.
Sam Spiegel Film School – co roku podczas festiwalu prezentowana jest jedna ze szkół filmowych, w tym roku będą to projekcje absolwentów i studentów Sam Spiegel Film School z Jerozolimy, zaplanowano również spotkanie z przedstawicielami szkoły.
Retrospektywy – tradycyjnie podczas dokumentARTu prezentowane są dwie retrospektywy: jedna dotycząca światowego dokumentu (w tym roku: filmy Leni Riefenstahl) oraz druga prezentująca klasykę polskiego dokumentu (podczas tej edycji: filmy Pawła Łozińskiego oraz spotkanie z autorem); pokazy połączone są z dyskusją.
videoART – pokaz eksperymentalnych projekcji i instalacji artystów z całego świata zajmujących się sztuką video i sposobem przekazu w nowych mediach.
telefonART – przegląd filmów nakręconych telefonami komórkowymi.
radioART – przegląd archiwalnych audycji Polskiego Radia Szczecin (na 65-lecie rozgłośni); materiały będą opatrzone komentarzami Małgorzaty Frymus i jej gości.
Slam Video Show – turniej niezależnych i amatorskich filmów video, tworzonych przez młodych ludzi (dokumenty, video impresje, eseje filmowe o tematyce regionalnej).
OFFestival – prezentacja filmów zgłoszonych do konkursu, które z różnych względów nie zostały zakwalifikowane (np. nadesłane spoza Europy lub nie mieszczące się w konwencji filmu dokumentalnego).
DokumentART a starania o tytuł ESK 2016
„W obu miastach będą powtarzały się trzy elementy: filmy konkursowe, które zostaną pokazane w obu miejscach w całości, Blok Wschodni i szkoła filmowa” – wyjaśniali twórcy dokumentARTu. Zarówno w Szczecinie, jak i w Neubrandenburgu filmy będą odtwarzane z oryginalnych nośników, które będą transportowane do miejsca, w którym odbywa się projekcja. „Mamy dodatkowe elementy kulturowe: wymieniamy się filmowcami, taśmami i publicznością. DokumentART jest przedsięwzięciem, które doskonale wpisuje się w pojęcie «wspólna przestrzeń kultury», które jest jednym z głównych haseł Szczecina kandydującego do tytułu ESK 2016. Mamy tutaj wyraz naturalnej wymiany kulturowej, społecznej, artystycznej. Przekraczanie granic jest możliwe nie tylko w sztuce, ale również na każdej innej płaszczyźnie” – przekonywała Dana Jesswein z organizacji SZCZECIN 2016.
Oficjalne otwarcie dokumentARTu nastąpi w piątek, 8 października 2010, o godzinie 18.30 w studiu TVP Szczecin. „Pokażemy niemy film «Piccadilly», do którego muzykę wykona na żywo polski zespół Contemporary Noise Sextet” – poinformowali dziś organizatorzy festiwalu. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART zakończy się 13 października 2010 roku uroczystym wręczeniem nagród oraz bankietem, które odbędą się w Neubrandenburgu.
Bilety będzie można nabyć już od przyszłego tygodnia w budynku Obserwatorium Kultury oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich:
- karnet na wszystkie bloki konkursowe: 60 zł
- karnet jednodniowy: 20 zł
- karnet jednodniowy na filmy Leni Riefenstahl: 10 zł
- karnet na jeden blok konkursowy: 10 zł
- imprezy towarzyszące: wstęp wolny
Szczegóły na stronie: www.dokumentart.info
Komentarze
0