– Kuchnia japońska jest absolutnie wyjątkowa. To jedzenie artystyczne. Pięknie wygląda, jest zdrowe, pozwala kucharzowi na kreatywność w dobieraniu smaków. Budowaliśmy nasz lokal intuicyjnie, zależało nam na harmonii i na tym, by każdy poczuł się tu dobrze – mówi Justyna Drozd, właścicielka restauracji Jem tu Sushi. Lokal działa od kilku miesięcy przy ul. Kusocińskiego w Szczecinie i udowadnia, że przygotowywanie sushi to prawdziwa kulinarna sztuka. – Zależy nam na tym, by ludzie mogli tu spędzić miło czas, uciec na godzinkę od zgiełku miasta i zjeść coś, co ich zachwyci.

Sushi z batatem albo melonem? „Niebanalne podejście i obłędne smaki”

Lokal Jem tu Sushi funkcjonuje już od pół roku przy ul. Kusocińskiego 8. Restauracja prezentuje kuchnię japońską w tradycyjnym, ale i kreatywnym oraz odważnym wydaniu. Jak mówi właścicielka lokalu, sushi to sztuka łączenia smaków, a im bardziej się nimi bawimy, tym ciekawsze rzeczy otrzymujemy.

– Sushi coraz częściej kojarzy nam się z boksami zabieranymi szybko na wynos. My zakładając ten lokal, chcieliśmy, by mieszkańcy Szczecina, którzy kochają sushi, a wiem, że jest ich sporo, mieli miejsce, gdzie będą mogli celebrować jedzenie swojego ulubionego dania – mówi Justyna Drozd. –Nasze sushi ma artystyczną prezencję, naprawdę zdrowe składniki i elegancką formę podania. Zespół Sushi Masterów wykonuje je z prawdziwym sercem i radością, gdyż składa się z samych pasjonatów sushi. Tu nie ma osób z przypadku. Każdy z nas jest inny, ale łączy nas miłość do tej restauracji. Jak zaznacza szef kuchni w restauracji Jem tu Sushi, podstawa dobrej kuchni japońskiej to świeże i oryginalne składniki. Restauracja przy Kusocińskiego regularnie zaopatruje się w produkty prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni, stąd smak sushi jest niepowtarzalny.

– Nasze sushi wyróżnia się na tle innych niebanalnym podejściem do smaków. Komponujemy rolki z wykorzystaniem batatów, melona, marchwi w tempurze. Te smaki są obłędnie dobre. Jesteśmy kreatywni, ale w naszym menu nie brakuje także klasyki i troski o japońskie tradycje – dodaje Filip Saks, szef kuchni w restauracji Jem tu Sushi.

Nowa definicja kuchni japońskiej. „Dbamy, by każdy czuł się u nas dobrze”

W bogatym menu restauracji znajdziemy między innymi oryginalnie przyprawionego tatara z łososia, krewetki w tempurze, sushi ze złotem jadalnym oraz szeroką gamę ciekawie skomponowanych zestawów na jedną, dwie lub więcej osób. Szczególnie polecane są Zestaw Samuraj Premium, wegetariański Zestaw Warzywna Gejsza i Zestaw Premium Japan.

– Nasz lokal odwiedzany jest przez koneserów sushi, ale serdecznie zapraszamy również tych, którzy są po prostu ciekawi, jak smakuje kuchnia japońska. Mamy dla nich nawet specjalne nakładki na pałeczki, z użyciem których jedzenie sushi staje się dziecinnie proste – dodaje właścicielka.

W restauracji Jem tu Sushi bardzo dbają o to, by goście czuli się komfortowo, a karta menu jest przygotowana tak, by klient widział, co zostanie mu podane. To ważne, ponieważ kuchnia japońska jest bardzo enigmatyczna i czasem trudno wyobrazić sobie, jak danie będzie wyglądać i smakować.

– Jem Tu Sushi chce zaskakiwać. Mamy rolki typu rainbow z warstwowymi kompozycjami składników na górze, jak Kizumak łosoś z kawiorem, Dragon z japońskim węgorzem unagi czy Złoty Rainbow z krewetką i złotem. Czasem, gdy obserwuję pracę naszych kucharzy, to żartuję, że podobnie wygląda praca w zakładzie jubilerskim. Z wielką precyzją układa się na każdym kawałku sushi poszczególne składniki, tak by efekt wizualny i smakowy zachwycał wszystkich. Tu jeszcze odrobina słodyczy, tam pikanterii, coś dla wyglądu, a jeszcze na koniec niech coś chrupnie. Na niektórą naszą rolkę składa się kilkanaście składników – mówi Justyna Drozd.

Ofertę sushi uzupełniają importowane z Japonii herbaty, lemoniady Ramune oraz mniej słodkie napoje Mangajo bez cukru. W lokalu podawane są też ciekawe drinki na bazie prosecco o smaku różanym lub trawy cytrynowej i zielonej herbaty. Jest też dobra wiadomość dla koneserów doskonałego wina – Jem Tu Sushi podjęło właśnie współpracę z Winnicą Turnau z Baniewic.

Restauracja Jem Tu Sushi otwarta jest codziennie od 12.00 do 22.00. Lokal oferuje także sushi w dowozie lub z odbiorem osobistym, ale aby poczuć pełną magię sushi warto przyjść do lokalu przy Kusocińskiego 8.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.jemtusushi.pl/.