W piątek start największej, cyklicznej imprezy plenerowej w Szczecinie. Od kilku lat impreza zmienia charakter – z święta piwa staje się ponownie świętem morza i kulturalnym wydarzeniem. Czy to dobrze? Zdania są podzielone. Zdaje się jednak, że jesteśmy coraz bliżej złotego środka.

Tak było

Zeszłoroczne Dni Morza spotkały się z falą krytyki (pisaliśmy o tym w artykule Dni Morza dla wybranych). Koncert „Chopin na wodzie” średnio pasujący do klimatu rozrywkowej imprezy masowej opóźnił tak oczekiwany pokaz fajerwerków, który w porównaniu do pokazów podczas Festiwalu Fajerwerków wypadł średnio.

 

Tak będzie

Co organizatorzy przygotowali w tym roku? Piątek będzie dniem bardziej kulturalnym i międzynarodowym, sobota dostarczy więcej rozrywki „dla mas” i zakończy się pokazem fajerwerków, dedykowanym PŻM w 60 lecie powstania firmy. Niedziela to m.in. sztanty – koncert „Sail Szczecin – Płyńmy do Szczecina”.

 

Na scenie: rozrywkowo

Duński zespół perkusyjny, znany z utworów „All the people in the World”, „Samb Adagio”, Played-a-live” będzie główną gwiazdą Dni Morza 2011. Supportować ich będzie szczecińska Vespa (ska).

 

Na scenie: kulturalnie

W piątek na głównej scenie inauguracyjny koncert „Bursztynowy szlak”, czyli symfoniczne aranżacje wielkich przebojów kojarzonych z krajami leżącymi na legendarnym bursztynowym szlaku, od Włoch po wybrzeże Bałtyku.

Pierwszy koncert z cyklu „Wokół Bałtyku” odbędzie się w piątek o 20:30 na „Scenie pod Gwiazdami”, umieszczonej na Łasztowni. Zagrają: szwedzki Slingerbult (mieszanka folku, średniowiecznych rytmów oraz rocka) oraz Corvus Corax z Niemiec (mieszanka rocka i muzyki średniowiecznej).

W sobotę na „Scenie pod Gwiazdami” wystąpią Dikanda (Szczecin) oraz Värttinä z Finlandii i Krauka z Danii (folk).

 

Pokaz fajerwerków

Organizatorzy zapowiadają bardzo spektakultrany i kolorowy pokaz. Przez osiem minut odpalonych zostanie 2 tony materiałów pirotechnicznych. Samej masy pirotechnicznej będzie aż 800kg. Na Trasie Zamkowej pojawi się wodospad fajerwerków. Z okazji 60-lecia PŻM na niebie zostanie wyświetlone logo firmy.

 

Jednostki pływające

Do Szczecina zawinie 35 jednostek z Polski, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Rosji, Litwy i Holandii. Wszystkie zostaną udostępnione do zwiedzania.

16 jednostek będzie świadczyło rejsy komercyjne (bilet normalny – 20zł, ulgowy – 10zł).

 

 

Imprezy towarzyszące

Na ul. Jana z Kolna powstanie Jarmark Wileński (gościem Dni Morza będzie miasto Wilno), na którym litewscy rzemieślnicy sprzedawać będą ceramikę, wyroby ze skórny, lnu i drewna, biżuterię z bursztynu. W restauracji posmakować będzie można chłodniku litewskiego, placków ziemniaczanych, kwasu litewskiego, pierogów z mięsem.

Aleja Artystów (w alejkach biegnących wzdłuż korony Wałów Chrobrego przed Akadamią Morską i Muzeum Narodowym) ponownie zgromadzi twórców amatorów i profesjonalistów chcących zaprezentować swoje prace. Prezentacje mają być dynamiczne – zwiedzająy zostaną zaproszeni do wspólnej „zbawy w tworzenie”.

Tuż obok „Bursztyn – złoto Bałtyku”, czyli prezentacja kolecji bursztynu w Muzeum Narodowym.

Na Alei Europejskiej zaprezentowana zostanie kultura, kuchnia, zwyczaje krajów Uni Europejskiej przez uczniów 21 szczecińskich szkół.

 

Pełen program publikujemy tutaj. Relacje z Dni Morza opublikujemy na łamach naszego portalu.