Rzeźby cybernetyczne, unikatowe video-arty i inne digitalne nowości już niedługo w Szczecinie! Od 23 do 25 października w klubie 13 Muz i potrwa piętnasty Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej digital_ia. Organizatorzy przygotowali warsztaty, wystawy, występy muzyczne, a wstęp jest bezpłatny.
Mistrzowie cyberkultury
digital_ia to festiwal poświęcony nowym mediom, z uwzględnieniem zjawisk z pogranicza nauki oraz sztuki. Dlatego podczas tego wydarzenia zobaczymy nieobliczalnych kreatorów współczesnej cyberkultury: artystów sztuk wizualnych i digitalnych, naukowców, ale także medioznawców, inżynierów czy specjalistów sztucznej inteligencji.
Wydarzeniu jak co roku "przyświeca" pewna idea, myśl przewodnia. W przypadku ostatnich edycji były to takie hasła jak: techno_body (2014), bio_contact (2013), inter_aktywniej! (2012) Teraz organizatorzy zdecydowali się na zwrot re_manufact, który jest także tytułem głównej wystawy festiwalu.
Stare rodzi nowe
Wystawa re_manufact jest próbą zdiagnozowania przemiany „starych“ rozwiązań w coś „nowego“. Artyści, którzy pokażą swoje prace na festiwalu, chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie – w codziennym życiu, w przedmiotach których używamy – możemy zobaczyć „stare“ i w jaki sposób determinuje rozwój i implikuje tworzenie. Ekspozycja będzie złożona z 13 instalacji multimedialnych, w których znajdą sie takie elementy jak video-art, media społecznościowe, iluzje optyczne oraz instalacje dźwiękowe.
Konkursowa ekspozycja
Przed festiwalem ogłoszony został konkurs dla artystów nowych mediów. Wśród zgłoszonych do niego projektów były dzieła bardzo różnorodne: prace interaktywne, performanse wideo, instalacje, rzeźby cybernetyczne, instalacje intermedialne, wideoinstalacje, live cinema. Jurorzy wybrali prace czterech autorów (wśród nagrodzonych jest szczecinianka Ola Zielińska) i one będą dostępne na ekspozycji digital_art_now.
Goście z trzech kontynentów
Ogólnie w programie wydarzenia zapowiedzieli swój udział twórcy z dziewięciu krajów i trzech kontynentów: Europy, Azji i Ameryki Południowej. Szczególnie interesująco zapowiada się w tym kontekście debata „Design(ing) Future" w Akademii Sztuki, poświęcona aglomeracjom miejskim i temu jak się zmieniają pod wpływem sztuki i nowych mediów (23 października, godz. 13.33). Udział w niej wezmą kuratorzy Polski (m.in. Kazimierz Monkiewicz z Narodowego Centrum Kultury) , Tajlandii, Malezji i Indii. Moderatorem będzie Bartek Otocki.
Muzyka i warsztaty
Interdyscyplinarny charakter festiwalu odzwierciedla się w rozbudowanym programie, w którym oprócz wystaw można znaleźć także występy muzyczne. piątek zaprezentuje się Baasch (znany jako autor ścieżki dźwiękowej filmu "Płynące wieżowce") oraz RUN DOM - klubowy projekt Tomasza Nawrockiego - perkusja oraz Macieja Cybulskiego - instrumenty klawiszowe, elektronika. W sobotę wystąpi DIY (artysta audio kreujący unikatowe generatory dźwięku na bazie różnych urządzeń)
Warsztaty będą natomiast dotyczyły m.in nowych trendów odżywiania się, podstaw programowania języka Arduino i łączenia technologii analogowej z cyfrową w nagrywaniu muzyki.
Na wszystkie wydarzenia festiwalu digital_ia - wstęp wolny, ale na część warsztatów obowiązują zapisy (rezerwacje). Wystawy będą dostępne do 30 listopada.
Komentarze
0