„Organizujemy kameralne, ale prestiżowe wydarzenie” powiedział o piątej już edycji Digitaliów, Rafał Roguszka, dyrektor klubu 13 Muz. W tym roku festiwal potrwa od 25 do 27 stycznia, a w jego programie znajdą się m.in. wystawy, prezentacje, warsztaty oraz występy muzyczne.
Co to jest Bio art ?
Szczecińskie Digitalia stały się jednym z bardziej interesujących festiwali pokazujących dokonania związane z najnowszą sztukę mediów w Polsce. Co roku inna dziedzina jest tematem przewodnim tego wydarzenia, a piąta edycja będzie w dużym stopniu dotyczyła Bio artu. Jest to jeden z najnowszych kierunków rozwoju w sztuce współczesnej, efekt zainteresowania artystów naukami przyrodniczymi – biologią, biotechnologią oraz ogólniejszych związków sztuki z nauką. Konsekwencje eksperymentów przez nich prowadzonych są różnie komentowane , ale temat tworzenia sztucznego życia, nowe poszukiwania genetyczne, czy prace dot. organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) to niewątpliwie interesujące dokonania ludzkiego intelektu i warto poświęcić im uwagę.
Dyskusja i wystawa
Tym zagadnieniom właśnie będzie poświęcony panel dyskusyjny: „Bio art oraz sztuka technonaukowa w czasach posthumianizmu i transhumanizmu” podczas którego wypowiedzą się zaproszeni eksperci i goście festiwalu: Piotr Zawojski, Monika Bakke, Anna Nacher, Sidey Myoo oraz Maciej Ożóg(26 stycznia, godz. 15.13). Zapis tej dyskusji i wnioski z niej płynące ma zostać udokumentowany w postaci książki.
Co najważniejsze zobaczymy też wystawę bio-tiful-art.!, na której pojawi się instalacja Matthijsa Munninka „ Microscopic Opera” oraz projekt BIOS I ZOE Michała Brzezińskiego, ukazujący współdziałanie rośliny i komputera.
Dla dzieci
Wiele punktów programu będzie skierowanych do najmłodszych. M.in. 27 stycznia pod hasłem „Zostań Małym bioARTowcem” zaplanowana jest zabawa ze świecącymi bakteriami z hodowli koła naukowego Uniwersytetu Łódzkiego, a „Robot Artysta” to warsztaty z robotyki dla dzieci (9 - 13 lat). O godz. 17.00 w ramach Anime 4 Kids rozpocznie się projekcja filmów animowanych Dziecięcej Wytwórni Filmowej oraz nagrodzonych w Ogólnopolskim Przeglądzie i Konkursie Małych Form Filmowych Dzieci i Młodzieży.
Interaktywne centrum
W ramach kampanii Przepraszam! Tworzę Się! podczas festiwalu klub 13 Muz ma zamienić się w laboratorium twórcze Interactive Junior Center , które będzie zarazem nowoczesną wystawą i miejscem zabawy dla młodszych uczestników wydarzenia. Będzie to kompleks interaktywnych instalacji, wykorzystujących nowe technologie oraz elementarne pojęcia cyfrowego świata.
Warsztaty dla studentów
W ramach festiwalu sztuki digitalnej digital_ia, już 23 stycznia rozpoczną się warsztaty multimedialne Soxels. Przez 4 dni uczestnicy projektu będą pracować nad instalacją składającą z czterystu półprzezroczystych głośniczków, tworzących dwie ściany dźwiękowe. Przy użyciu oprogramowania komputerowego studenci przekształcą dźwięk w obraz, czego efektem mają być wizualizacje na ścianach dźwiękowych.
Zajęcia poprowadzą Felix Hardmood Beck – dyrektor artystyczny ART+COM oraz Simon Schiessl - artysta i inżynier, którego projekty pokazywane były np. podczas takich imprez jak Ars Electronica (Linz), Transmediale (Berlin), czy Sonar (Barcelona).Warsztaty odbędą się w języku angielskim.
Zgłoszenia można składać na adres: z.gliszczyńska@13muz.eu do 21 stycznia do godziny 12.00. Szczegółowe informacji można uzyskać również pod numerem: 509 577 669.
Muzycznie
Dla części naszych czytelników zapewne najbardziej istotną częścią festiwalu będą wydarzenia muzyczne. Dla nich 25 stycznia pod szyldem Noise to Silenie zaprezentują się muzycy znani z zespołu Karpaty Magiczne - Anna Nacher&Marek Styczyński, a także będzie można zobaczyć Nonstate - projekt audiowizualny, którego twórcami są Maciej Ożóg i Bartłomiej Kuźniak.
26 stycznia natomiast w Sali Kominkowej zagra Oszibarack promując album „40 Surfers Waiting For A Wave” oraz Skinni Patrini również z nowym materiałem, znanym z wydanej kilka miesięcy temu płyty „Sex”. Aby wejść na oba te występy trzeba nabyć bilet w cenie 20 zł. Pozostałe punkty programu festiwalu są dostępne bez wejściówek.
Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
[ Program w naszym kalendarzu wydarzeń ]
Komentarze
0