- Przez 12 dni prawie codziennie będzie się działo coś wielkiego – tak rozpoczynający się właśnie festiwal Szczecin Jazz zapowiada Anna Lemańczyk ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej. W naszym mieście wystąpią tak uznani artyści, jak m.in. Billy Harper, The Cookers, Mario Biondi, Marcin Wasilewski Trio, Deborah Brown, Kevin Mahogany. Koncert inauguracyjny już w najbliższy czwartek.
Jest to pierwsza edycja nowego szczecińskiego festiwalu, który ma promować miasto i muzykę jazzową. Odbędzie się w dniach 2 – 12 marca. W programie Szczecin Jazz 2016 znalazło się aż 12 koncertów, podczas których w 8 różnych miejscach wystąpi blisko 100 artystów. - Na skalę naszego miasta to pierwsze tak duże międzynarodowe wydarzenie w Szczecinie – zaznacza Lemańczyk.

Deborah Brown na start

W ramach koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się 3 marca, na scenie szczecińskiej filharmonii zobaczymy Deborah Brown i Kevina Mahogany'ego. Z wokalistami wystąpią światowej renomy muzycy, tj. Rob Bargard, Essiet Okon Essiet oraz Newman Taylor Baker. Bilety na koncert inspirowany dorobkiem artystycznym Kansas City, z którego wywodzą się zarówno Deborah Brown i Kevin Mahogany, jak również legenda jazzu, saksofonista Charllie Parker, są jeszcze dostępne w sprzedaży. Kosztują 80 zł.

- Ten festiwal jest wyjątkowym wydarzeniem. Dużo wysiłku trzeba włożyć, żeby wypromować jazz, który jak wiemy, nie jest najbardziej popularnym stylem muzycznym na świecie. Ale nasza muzyka płynie z serca
– mówiła Deborah Brown podczas konferencji prasowej zapowiadającej Szczecin Jazz. - Będziemy przede wszystkim dobrze się bawić - dodała zapytana o to, co zaprezentuje podczas występu.

The Cookers z pierwszym występem w Polsce
Dzień później w ramach koncertu „Jazz & Wine” w Winnicy Turnau będzie można usłyszeć Dorotę Mickiewicz, Marka Napiórkowskiego i Grzegorza Turnaua. Z kolei 5 marca w Studiu S-1 Polskiego Radia wystąpi odnoszące światowe sukcesy trio polskiego pianisty Marcina Wasilewskiego. Zespół współtworzą kontrabasista Sławomir Kurkiewicz oraz perkusista Michał Miśkiewicz. Ich najnowsza płyta „Spark of Life” została „obsypana” Fryderykami i innymi wyróżnieniami polskiego środowiska muzycznego. Bilety kosztują 80 zł, koncert w winnicy został wyprzedany.

Podobnie jak zaplanowany 8 marca w Trafostacji Sztuki koncert Mario Biondi, uwielbianej przez Marka Niedźwieckiego top gwiazdy smooth jazzu i soulu oraz finałowy występ jazzowych legend - Billy'ego Harpera z zespołem The Cookers. Artyści będą promować płytę „Time and Time Again” (Jazz Album of the Year 2014 według iTunes).

Jazz w klubie...

W programie dwunastodniowego festiwalu znalazł się także koncert Jolanty Szczepaniak, najlepszej szczecińskiej wokalistki, która wystąpi z gwiazdami włoskiego jazzu, z zespołem gitarzysty Francesco Bruno. Koncert odbędzie się 10 marca w hali Inlogic. Bilety kosztują 30 zł.

Ciekawie zapowiada się również jazz w wersji klubowej. 11 marca w City Hall zagra Kelvin Sholar, który współpracował ze Stevie Wonderem, ale którego jednocześnie fascynuje łączenie jazzu z muzyką elektroniczną. Bilety na to wydarzenie kosztują 15 zł.

… a nawet kościele
W ramach festiwalu jazzmani biorący udział w Szczecin Jazz, zagrają również w kościele. W niedzielę, 6 marca, o godz. 18:00 wraz z wokalistką Joną Ardyn wystąpią w klasztorze oo. Dominikanów przy pl. Ofiar Katynia. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Będzie też coś dla dzieci
Podczas Szczecin Jazz nie zapomniano też o najmłodszych. 2 marca zaplanowano dwa koncerty „Jazz dla dzieciaków”. W ich programie znalazły się najpopularniejsze standardy jazzowe, jak np. „Chameleon” Herbie Hancocka czy „Giant Steps” Johna Coltrane’a, do których szczecińska pianistka Joanna Gajda napisała pogodne i wesołe słowa. Całość została tak dobrana i zaaranżowana, aby była łatwa do zapamiętania dla najmłodszych, przez co utwory te stały się piosenkami dla dzieci. Niestety, bilety na oba koncerty dla dzieci zostały już wyprzedane.

- Dobrze, że sami produkujemy, a nie kupujemy produkt gotowy z zewnątrz. Zawsze lepiej przygotować coś autorskiego, szczecińskiego - mówił podczas konferencji Sylwester Ostrowski, współorganizator festiwalu. To samo podkreślała Anna Lemańczyk z SAA. - Głównym założeniem Szczecin Jazz jest chęć pokazania, że w Szczecinie jesteśmy w stanie zrobić wspaniałe wydarzenia artystyczne. Jazz opanował miasto. Widać to bardzo i o to nam chodziło, ponieważ nasze nowe działania związane są z promocją miasta poprzez wydarzenia artystyczne. To jest pierwsze tak duże wydarzenie, ale będą kolejne – zapowiedziała.

Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu Szczecin Jazz 2016 dostępne są tutaj. Bilety na koncerty można nabyć na portalu bilety.fm