Spotkanie z Yachem Paszkiewiczem - ojcem polskiego wideoklipu, z reżyserem Bodo Koxem i odtwórcami głównej roli z „Biegnij, chłopcze, biegnij”, do tego projekcje filmów, koncert Grobelnego w Hangarze Jachtowym i latynoamerykańska impreza na plaży. Dąbskie Wieczory Filmowe już za miesiąc.

Tegoroczne Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się we czwartek, 24 lipca. Tego dnia w Klubie Delta o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie z czołowym przedstawicielem polskiego offu, reżyserem Bodo Koxem. Zostaną też zaprezentowane dwa jego filmy -  „Marco P. i złodzieje rowerów”, uważany za „objawienie” polskiego offu, oraz „Sobowtór”.

Dzień drugi (25 lipca) to projekcje i spotkania na plaży nad Jeziorem Dąbie, które rozpoczną się o godz. 21:30. Na początek zostanie pokazany film „W drodze”, będący zapisem podróży po Polsce, którą reżyser – kierowca odbywa samochodem, zabierając po drodze przypadkowych autostopowiczów. Odbędzie się również spotkanie z reżyserem tego obrazu, czyli Leszkiem Dawidem, twórcą głośnych filmów „Jesteś Bogiem” oraz "KI".

Godzinę później będzie można ponownie spotkać się z Bodo Koxem i przy zachodzącym słońcu oraz szumie wody obejrzeć jego kinowy debiut „Dziewczynę z szafy”, który został okrzyknięty przez media jedną z najoryginalniejszych i najlepszych polskich produkcji ostatnich lat. - Chciałem zrobić film, który miałby jakąś wartość, traktujący o czymś ważnym i poważnym, ale rozcieńczony humorem, bo uważam, że poczucie humoru jest w życiu najważniejsze. Wolę się śmiać niż smucić, ale lubię też filmy, które zmuszają do refleksji. Chciałem dać ludziom coś pozytywnego. Wiem że Kosmos mi to odda. - tak o swoim dziele mówi Bodo Kox. Wieczór powinien zakończyć się około 00:15.

Następnego dnia, w sobotę 26 lipca, wydarzenia w ramach Dąbskich Wieczorów Filmowych rozpoczną się w Klubie Delta już o 18:00 projekcją filmu „Biegnij, chłopcze, biegnij” oraz spotkaniem z odtwórcami głównych ról Srulika / Jurka Staniaka – Andrzejem Tkaczem i Kamilem Tkaczem. „Biegnij, chłopcze, biegnij” to oparta na prawdziwej historii opowieść o ośmioletnim chłopcu, któremu udaje się uciec z warszawskiego getta i przez trzy kolejne lata wojny ukrywa się w lasach, w podwarszawskich wsiach i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Film ten otwierał 23. edycję międzynarodowego festiwalu filmowego w Cottbus, gdzie został nagrodzony trwającymi 15 minut owacjami na stojąco i Nagrodą Publiczności.

Z kolei sobotni wieczór na dąbskiej plaży zacznie się o 21:30 spotkaniem z „ojcem polskiego wideoklipu”, czyli Yachem Paszkiewiczem, znanym z pracy nad teledyskami takich polskich gwiazd jak: Kult, Kazik Staszewski, De Mono, Budka Suflera, Formacja Nieżywych Schabów, Maciej Maleńczuk, Wojciech Wąglewski. Odbędzie się również prezentacja wideoklipów artysty. - Od 23 lat organizuję Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film. To długa historia, ale na pokazie w Szczecinie chcę pokazać co się dzieje z polskim teledyskiem w ostatnich latach. To jakieś już piąte pokolenie młodych twórców, którzy jak kolejna fala pojawiają się w tej dziedzinie twórczości. Polski wideoklip to potężna siła, którą tworzą tacy artyści jak Krzysztof Skonieczny, Florian Malak, Dawid Krępski. To obszar wciąż dynamicznie rozwijającej się części polskiej kultury. Chciałbym o tym powiedzieć i zilustrować najlepszymi pracami ostatnich lat. - mówi Paszkiewicz.

Natomiast o godz. 22:30 na plaży będzie można porozmawiać z Kamilem Tkaczem, odtwórcą roli młodego Mateusza w filmie “Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy, którego niezwykła kreacja porównywana jest przez krytyków do roli Leonardo Di Caprio w „Co gryzie Gilberta Grape’a”. Zaraz po spotkaniu zostanie też wyświetlony obraz „Chce się żyć”. Po tej projekcji na plaży nad Jeziorem Dąbie zabrzmią latynoamerykańskie dźwięki i rozpocznie się nocna impreza taneczna - Noche de Cuba.

W ostatnim dniu tegorocznych Dąbskich Wieczorów Filmowych o godz. 18:00 w Hangarze Jachtowym przy ul. Przestrzennej 23 odbędzie się specjalny koncert w ramach trwających obchodów Jubileuszu 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie, na którym zagra m.in. Michał Grobelny Trio. Zostanie również pokazany film, opowiadający o historii tego miejsca.

Na wszystkie wydarzenia Dąbskich Wieczorów Filmowych 2014 wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program znajduje się w naszym kalendarzu. Organizatorem Dąbskich Wieczorów Filmowych jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie.