O ofercie kulturalnej Prawobrzeża i wyzwaniach, jakie stoją przed instytucjami oraz zmianach, jakie przyniesie otwarcie Mediateki – to tematy, które poruszano podczas ostatniego programu „Studio Kultura”.

„Nie jesteśmy dla siebie konkurencją”

Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu, Klub Delta, Dom Kultury Krzemień i filie Miejskiej Biblioteki Publicznej – to te instytucje zapewniają dostęp do kultury mieszkańcom Prawobrzeża.

– My jesteśmy bardzo mocno osadzeni lokalnie. Dużo osób korzysta z oferty, dlatego że ma blisko. Patrząc na to w takich kategoriach, nie jesteśmy dla siebie konkurencją, bo każda instytucja ma swoją część. Większą konkurencją są instytucje artystyczne w centrum miasta – zaznacza Paulina Stok-Stocka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Nowe możliwości organizacji ciekawych przedsięwzięć przyniesie otwarcie Mediateki, która powstaje na osiedlu Majowym. W nowoczesnym budynku czytelni znajdą się wypożyczalnia, przestrzenie dla dzieci, do pracy indywidualnej i w grupach, strefa odpoczynku, stanowiska komputerowe, miejsca pracy dla osób ze specjalnymi wymaganiami. W najmniejszej części budynku ulokowane zostaną zaplecze sanitarne, szatnie oraz sale – muzyczna, multimedialna i projekcyjna. Na parterze ma powstać kawiarnia. W ostatnim segmencie zaprojektowano dużą salę spotkań. Koszt budowy Mediateki to ponad 39 mln zł.

– Obecnie mamy 32 filie, ale takich, które mają przestrzeń do spotkań i organizacji wydarzeń, są tylko dwie – ProMedia i filia nr 7 – zaznacza Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Sporo osób widzi ten budynek jako miejsce, gdzie pojawiać się będą również inne podmioty z wydarzeniami, bo zaprojektowana jest sala na 200 osób – to będzie duża sala na prawobrzeżu w ogóle. W pierwszej kolejności chcemy jednak mieć propozycje oferowane przez bibliotekę – podkreśla.

„Osobiście nie wierzę, że budowa skończy się w tym roku”

Otwarcie Mediateki będzie wiązać się z zamknięciem kilku istniejących filii. Jedną z pierwszych, będzie filia nr 48 w pawilonie „Żółtek” na osiedlu Słonecznym. Zamknie się również filia przy ul. Nałkowskiej, która znajduje się zaledwie 300 metrów od budowanej biblioteki.

– I mamy bibliotekę przy ul. Seledynowej, która tymczasowo znalazła się w piwnicy szkoły. Ta tymczasowość trwa już ponad 30 lat. Budując dużą bibliotekę w centralnym miejscu, nie zostawimy biblioteki w piwnicy, bo to żadnego sensu nie ma – mówi Marcinowski. – Nie wiem, jak będzie wyglądała sytuacja z biblioteką w Zdrojach. Czytelnicy pokażą, czy wolą swoją filię czy nowoczesną Mediatekę.

Budowa Mediateki jest jednak opóźniona o ponad dwa lata, są problemy z wykonawcą.

– Miałem okazję spotkać się z prezydentem Biskupskim i dyrektorem Cichym. Nie zapadła ostateczna decyzja, jak ta sprawa ma się potoczyć – przyznaje Marcinowski. – Jest jeszcze dużo pracy do wykonania. Jako MBP jesteśmy w roli obserwatora, nie jesteśmy inwestorem. Przygotowaliśmy plany, ogłosiliśmy konkurs, przedstawiliśmy projekt, ale budową zajmuje się ktoś inny. Osobiście nie wierzę, że ta budowa skończy się w tym roku.

Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy radia SuperFM i portalu internetowego wSzczecinie.pl.