Konferencja H2Szczecin – Wodór Napędem Regionu to jedna z najważniejszych konferencji gospodarczych na Pomorzu Zachodnim. 30 listopada w sali konferencyjnej hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie zgromadzili się przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz samorządu. Głównym tematem była gospodarka wodorowa i jej perspektywy rozwoju w Szczecinie, regionie, ale i w szerszym kontekście globalnym.

„Scalamy trzy grupy interesariuszy: samorząd, naukę i biznes”

Cztery sesje, a w nich panele dyskusyjne oraz indywidualne prezentacje ekspertów. Wśród tematów poruszonych podczas konferencji H2Szczecin – Wodór Napędem Regionu nie brakowało spraw związanych z transportem, gospodarką komunalną czy rozwojem gospodarki wodorowej w ujęciu lokalnym i globalnym. Konferencję otworzył poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Na sali nie brakowało samorządowców, naukowców oraz osób związanych z biznesem.

– Województwo zachodniopomorskie ma potencjał, by być hubem wodorowym. Wszystkie wystąpienia i prelekcje potwierdzały tę tezę. Jesteśmy gotowi, by czerpać z doświadczeń innych regionów. Nad agendą pracowaliśmy kilka miesięcy. Mamy dzisiaj bogatą reprezentację wspaniałych ekspertów z całej Polski. Dzisiaj w Szczecinie bije wodorowe serce całego kraju – mówi prof. Marzena Frankowska, organizatorka wydarzenia.

Pierwsza edycja wydarzenia H2Szczecin – Wodór Napędem Regionu odbyła się rok temu. Co w temacie wodoru wydarzyło się w Polsce przez ostatnich 12 miesięcy? Marek Dymsza, współorganizator wydarzenia, wiceprezes zarządu klastra Metalika dla Przemysłu, przekonuje, że to czas wielkich zmian i poprawy wiedzy społecznej na temat wodoru.

– Budujemy świadomość wśród odbiorców. Scalamy trzy grupy interesariuszy: samorząd, naukę i biznes. Dzisiejsza frekwencja na naszej konferencji świadczy o tym, że ten temat jest ważny społecznie i musimy nie tylko planować i dyskutować, ale także aktywnie działać w temacie gospodarki wodorowej – mówi Marek Dymsza.

Samorząd gotowy na wodór. „Mamy niesamowitą rentę geograficzną”

Konferencję otworzyły władze miasta i regionu: Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina oraz Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego.

– Wodór jest przyszłością energetyczną całego świata. Mamy ogromną produkcję energii ze źródeł odnawialnych i dużą możliwość przetwarzania energii w wodór, mamy też wielki potencjał magazynowania wodoru. Jest więc szansa, że nasz region będzie jednym z pionierów i liderów wodorowych w skali Polski. Mamy niesamowitą rentę geograficzną, co pozwala nam na wpięcie się w system szkieletu wodorowego, który już działa w skali europejskiej – mówi Stanisław Wziątek.

– Prowadzimy szereg działań przygotowawczych, które budują naszą bazę pod przyszłe inwestycje – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. – Najwdzięczniejszy jest temat transportu publicznego w kontekście wodoru. Mamy perspektywę zarówno autobusów zasilanych na wodór, jak i np. łodzi pływających, co w Szczecinie już znamy. Wodór jest często elementem szerszego procesu inwestycji w odnawialne źródła energii – dodaje Michał Przepiera.

Kiedy czeka nas wodoryzacja gospodarki? 

W czasie konferencji H2Szczecin nie brakowało także głosu przedsiębiorców czy przedstawicieli agend rządowych odpowiedzialnych za ochronę środowiska czy gospodarkę wodną.

– Wodoryzacja gospodarki jest przed nami. Pokazują to programy priorytetowe NFOŚiGW, które zostały już uruchomione. Promujemy dofinansowania dla przedsiębiorców i samorządowców. Pieniądze leżą na stole, uzyskanie dofinansowania w przypadku technologii wodorowych ma duże szanse na powodzenie. To koła zamachowe technologii energetycznych, spodziewamy się, że wodór będzie niebawem znaczącym elementem naszego systemu energetycznego – mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Ja zawsze powtarzam, że jestem zakochana w wodorze – mówi Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL. – Zielony wodór to jest nasza przyszłość, chcemy dążyć do zeroemisyjności i jak najbardziej ekologicznego podejścia do energii. W Grupie CSL mówimy o tym, by niwelować ślad węglowy i działać tak, by transport, spedycja i logistyka były jak najbardziej przyjazne naturze. To trudne, ale możliwe – dodaje Laura Hołowacz.

Wydarzenie H2Szczecin będzie kontynuowane w kolejnym roku. W konferencji wzięło udział blisko 250 osób.