Bieg Pamięci, zwiedzanie obozowiska partyzanckiego, wykład o konspiracyjnych organizacjach młodzieżowych na Pomorzu Zachodnim, przemarsz ulicami miasta i kwesta. Wszystko to w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie.
1-go marca 2014 r. już po raz czwarty będzie obchodzony Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, uchwalone 3 lutego 2011 r., które ma przywracać pamięć i przypominać o oddaniu należnej czci tym wszystkim, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej brało udział bezpośrednio do 200 tys. ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tys.
Daty tego święta również nie wybrano przypadkowo, jest ona szczególnie symboliczna dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. To właśnie 1-go marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim został wykonany wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Oni jako ostatni koordynowali ogólnopolskie „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
W Szczecinie, tak samo jak w wielu miastach Polski, również będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jeszcze dzisiaj (28.02.) o godz. 17.00 w siedzibie OBEP IPN przy ul. Piotra Skargi 14 odbędzie się wykład Magdaleny Dźwigał pt. „Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956”. Wykładowi będzie towarzyszyć wystawa wewnętrzna „Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956”.
I Szczeciński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Natomiast 1 marca o godz. 12.00 spod pomnika Czynu Polaków wyruszy I Szczeciński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie będzie miało charakter rodzinny, zostały bowiem zaplanowane dwa dystanse: 3-kilometrowy dla dorosłych oraz 300-metrowy dla dzieci. Bieg odbędzie się na terenie Parku Kasprowicza. Wszyscy zainteresowani powinni zgłaszać się do biura sportowego zorganizowanego przy pomniku Czynu Polaków już od godz. 11.15.
W partyzanckim obozowisku
W godz. 11.00-15.00 na terenie przyległym do siedziby IPN przy ul. Piotra Skargi 14 będzie można zwiedzać obozowisko partyzanckie. GRH „Borujsko” przeprowadzi konkursy strzeleckie, zaprezentuje broń, przeszkoli z musztry, uruchomi pocztę polową i zapewni inne atrakcje.
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Z kolei Porozumienie Środowisk Patriotycznych oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Szczecinie 1 marca organizuje Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pochód wyruszy z Placu Grunwaldzkiego około godz. 18:30, po wcześniejszym Apelu Poległych i przejdzie ulicami Szczecina do Katedry Św. Jakuba na uroczystą Mszę Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Każdy uczestnik ma otrzymać biało – czerwoną opaskę z orłem.
Podczas szczecińskiego Marszu odbędzie się również kwesta na ekshumacje Żołnierzy Wyklętych. Zebrane fundusze mają umożliwić dalszą identyfikację bohaterów podziemia niepodległościowego.
Komentarze
0