Przebudowa Teatru Polskiego w Szczecinie nie zwalnia tempa. Obecnie prowadzone są prace konstrukcyjne zabytkowego gmachu oraz żelbetowe w nowym obiekcie, który będzie „zatopiony” w nadodrzańskiej skarpie. Wiemy również, czy projekt czerwonych wnętrz zostanie zrealizowany.

Przypomnijmy, że rozbudowa Teatru Polskiego rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku. Zakres prac obejmuje m.in. odnowienie istniejącego zabytkowego gmachu i budowę nowej części, która niemal w całości będzie schowana pod ziemią. Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie, a generalnym wykonawcą prac firma Budimex.

Prace za 196 milionów złotych

W zabytkowym gmachu Teatru Polskiego odnowiona zostanie główna scena teatralna. Remont obejmuje również scenę kabaretową na parterze, obok której powstanie sala prób czytanych. Drugie piętro zarezerwowane jest dla pokoi gościnnych i sali klubowej.

W nowej części Teatru Polskiego powstaną trzy nowoczesne sceny z profesjonalnym zapleczem – scena główna, scena szekspirowska i scena eksperymentalna. Wejście do żelbetowo-szklanej konstrukcji, która będzie „zatopiona” w nadodrzańskiej skarpie, znajdzie się od strony ul. Jana z Kolna.

Koszt prac to 196 mln zł, z czego blisko 82 mln zł to dofinansowanie unijne.

Prace konstrukcyjne i żelbetowe w toku

Zabytkowy gmach Teatru Polskiego został już oczyszczony z przybudówek, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Obecnie prowadzone są prace związane m.in. z konstrukcją budynku oraz montażem instalacji wewnętrznych sanitarnych i elektrycznych. Kontynuowany jest montaż konstrukcji stalowej galerii w sali wielofunkcyjnej, a zakończone zostały już roboty związane z m.in. jastrychami na I i II piętrze.

Jeżeli chodzi o nowy budynek, to cały czas trwają roboty żelbetowe związane z m.in. wykonaniem ścian wejścia głównego od ulicy Jana z Kolna, kanałów wentylacyjnych na stropodachu, attyk stropodachu, a także ścian, słupów i belek w sali głównej teatru.

Na placu budowy trwa również montaż kopuły stalowej, która zawiśnie nad teatrem Szekspirowskim.

Czerwień pozostaje we wnętrzach

W listopadzie planowane jest m.in. zakończenie robót murowych, montażu konstrukcji stalowej galerii w sali wielofunkcyjnej, a także montażu ¾ kopuły nad teatrem Szekspirowskim.

Przypomnijmy, że rozbudowa realizowana jest w oparciu o projekt konkursowy Atelier Loegler z 2010 roku. Sporo kontrowersji wśród mieszkańców wzbudziły czerwone wnętrza teatru. Jak udało nam się dowiedzieć, projekt nie uległ zmianie i czerwień nadal pozostanie kolorem przewodnim wnętrz.

Rozbudowa teatru ma się zakończyć pod koniec 2022 roku, a pierwsze spektakle planowane w nowym obiekcie planowane są na 2023 rok.