To tu znajdziemy dobre warunki do jeździectwa, żeglarstwa, spływów kajakowych, turystyki pieszej i rowerowej. Zaledwie niewiele ponad 100 km od Szczecina leży Czaplinek, urokliwe miejsce, idealne na weekendowy rodzinny wypad.

Czaplinek żyje wodą – jest położony między dwoma jeziorami, które stanowią idealną atrakcję dla żeglarzy, i to tu rozpoczyna się spływ kajakowy Drawą. Dla wolących pozostać na lądzie czeka 11 tras rowerowych o łącznej długości niemal 900 km, a także dwa szlaki konne, ścieżki przyrodnicze, trasy nordic walking, szlaki turystyczne PTTK.

Na bogactwo dziedzictwa kulturowego gminy składają się między innymi miejska starówka z rynkiem, Izbą Muzealną utworzoną w 1997 r. , w której przeważają dawne przedmioty codziennego użytku, poczynając od starych żelazek z duszą, poprzez żarna do mielenia zboża, na dziwnych narzędziach o nieznanym już niejednokrotnie dziś przeznaczeniu kończąc. Większość eksponatów stanowią przedmioty przekazane przez mieszkańców. Na starówce znajduje się też drewniany pomnik rybaka Pawła Własznika, który wg Kroniki Jana Długosza pomógł rycerzom króla Jagiełły zdobyć zamek Drahim w pobliskim Starym Drawsku. Warto odwiedzić też kościół pod wezwaniem św. Trójcy – najstarszą murowaną budowlę w Czaplinku – z drewnianą dzwonnicą kozłową, na której zawieszone są dzwony zamówione w 1730 r. u kołobrzeskich ludwisarzy.

W Czaplinku produkowany jest zachodniopomorski produkt regionalny – miody drahimskie pochodzące z pasiek leżących na terenie czterech gmin na Pojezierzu Drawskim: Czaplinka, Wierzchowa, Barwic i Bornego Sulinowa oraz Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

Choć wakacje już chylą się ku końcowi, jest jeszcze szansa, by móc skorzystać zarówno z piękna przyrody, jak i możliwości sportowych wrażeń oferowanych przez Czaplinek.