Blisko 80-letnie konstrukcje na autostradzie A6 w kierunku Berlina zostaną zastąpione nowymi. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już decyzję środowiskową dotyczącą mostu na Odrze Wschodniej, a jeszcze w lipcu spodziewa się otrzymać podobny dokument odnośnie do Odry Zachodniej.

– Dla tego zadania przygotowywana jest jeszcze dokumentacja projektowa. Muszą zostać uzyskane niezbędne decyzje administracyjne, takie jak pozwolenia wodnoprawne i budowlane, a także należy opracować dokumenty przetargowe – wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Ze wszystkim chcą zdążyć jeszcze w tym roku, aby w przyszłym, wyłoniony w przetargu wykonawca, mógł rozpocząć prace. Ich finalizacja jest zapowiadana w 2029 roku.

– Dla inwestycji jest jeszcze przygotowywany kosztorys inwestorski. Kwestie finansowe będziemy mogli potwierdzić po ostatecznym oszacowaniu wartości inwestycji – informuje Mateusz Grzeszczuk.

Blisko 80-letnie mosty na nitce w kierunku Berlina nie spełniają już współczesnych norm dotyczących nośności. Dlatego zostaną rozebrane, a w ich miejscu powstaną nowe konstrukcje.

Mosty na Odrze Wschodniej i Odrze Zachodniej powstały wraz z budową autostrady w latach 1934-37. Pod koniec drugiej wojny światowej wysadziły je wycofujące się wojska niemieckie.

Polacy odbudowali początkową tylko nitkę północną (w latach 1947-50), wykorzystując elementy poniemieckie. Mosty na nitce południowej wybudowano dopiero pod koniec XX wieku.

W czasie zapowiadanych prac ruch będzie poprowadzony w taki sposób jak wcześniej przez pół wieku. Z wykorzystaniem jednej nitki (w stronę Gdańska), na której będzie po jednym pasie ruchu w każdą stronę.