Kupno mieszkania lub domu, podjęcie dużej inwestycji czy rozpoczęcie własnego biznesu to cele, które często finansowane są z kredytu. Oceniając naszą zdolność kredytową, banki biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak dochody, forma zatrudnienia, ale także rejestry dotyczące spłaty wcześniejszych zadłużeń. Co zrobić ze złą historią kredytową, jeśli chcemy podjąć nowe zobowiązanie?

Czym jest zła historia kredytowa i jakie mogą być jej skutki?

Historia kredytowa to zbiór informacji dotyczących zachowań danej osoby lub firmy w zakresie spłaty zobowiązań finansowych w przeszłości. Dane te są gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i obejmują informacje o: kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych, historii płatności, zaległościach, zadłużeniu i innych czynnikach wpływających na zdolność kredytową danej osoby.

Zła historia kredytowa odnosi się do sytuacji, w której kredytobiorca ma w BIK-u negatywne wpisy dotyczące dotychczasowych zobowiązaniach finansowych. Może to obejmować różne elementy, takie jak: opóźnienia w spłacie rat kredytowych, nieuregulowane zobowiązania, rozpoczęcie procesu windykacji, niespłacany w terminie debet na kartach kredytowych czy też ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przeszłości.

Zaległości w spłacie kredytów czy też nieterminowa obsługa limitów w rachunku czy kartach kredytowych mogą znacząco utrudnić uzyskanie kolejnego kredytu. Banki dokonują bowiem oceny ryzyka kredytowego na podstawie historii kredytowej danego klienta – im jest ona gorsza, tym mniej wiarygodni jesteśmy dla instytucji udzielającej pożyczki. Zatem co zrobić ze złą historią kredytową, jeżeli chcesz zaciągnąć nowe zobowiązanie?

Staram się o kredyt – co zrobić ze złą historią kredytową?

Jak już wspomnieliśmy, zła historia kredytowa może stanowić problem w uzyskaniu nowej pożyczki, np. prowadzić do odmowy udzielenia zobowiązania, choć nie zawsze całkowicie przekreśla nasze szanse.

Aby podnieść swoją wiarygodność w oczach banku, należy przede wszystkim spłacić zaległości we wcześniejszych zobowiązaniach. Jeśli nie jesteś pewny swojej dotychczasowej historii kredytowej, dobrym pomysłem będzie wystąpienie do Biura Informacji Kredytowej o przygotowanie raportu. Dowiesz się z niego, jakie dane o Tobie będą miały instytucje finansowe, w których będziesz ubiegał się o kredytowanie. Dopiero po uregulowaniu dawnych spraw i przeanalizowaniu swojej aktualnej zdolności do zaciągania nowych zobowiązań udaj się do wybranej instytucji finansowej z wnioskiem o udzielenie kredytu.

Zdarza się, że optymalne jest zaciągnięcie zobowiązania wspólnie z drugą osobą, a nie branie pożyczki w pojedynkę. Może to być współmałżonek lub inny członek rodziny, ale również ktoś zupełnie niespokrewniony. Pamiętaj jednak, że wówczas bank będzie brał pod uwagę nie tylko dochody tej drugiej osoby, ale również jej historię kredytową. Warto więc policzyć, co bardziej się opłaca, a w przypadku wątpliwości zwrócić się o pomoc do specjalisty – eksperta finansowego.

Warto wiedzieć, że niektóre instytucje finansowe udzielają pożyczek osobom mającym  problemy w dotychczasowej terminowej spłacie swoich zobowiązań kredytowych. Należy się jednak liczyć z tym, że te oferty nie będą mieć atrakcyjnych warunków cenowych. W przypadku braku alternatyw niekiedy warto rozważyć skorzystanie z takiej możliwości mimo wszystko.

Innym rozwiązaniem jest odłożenie planów inwestycyjnych na później i skupienie się na poprawie swojej historii kredytowej. Choć może to zająć kilka miesięcy, a w skrajnych przypadkach lat, w ostatecznym rozrachunku przyniesie dużo korzyści, takich jak ogólna poprawa sytuacji finansowej, a w dalszej perspektywie możliwość zaciągnięcia pożyczki na lepszych warunkach.