Odnajdujesz się w pomaganiu innym ludziom? Dobrze czujesz się w przedmiotach ścisłych? Masz dobrą kondycję i jesteś ogólnie sprawny/-a fizycznie? Jeśli odpowiedziałeś/-aś trzy razy „TAK”, to studia na Pomorskiej Akademii Medycznej, na kierunku ratownictwo, są właśnie dla ciebie!

Ratownik – kto to taki?

Hasło ratownik medyczny jest nierozerwalnie związane z pierwszą pomocą, a specyfikacja tego zawodu dotyczy udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacjach nagłego, bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Oczywiście praca nie ogranicza się tylko do pogotowia i doraźnego dojazdu na miejsce wypadku, mieszkania chorego etc. Osoby legitymujące się niniejszym tytułem, spotkać można także w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR), oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Opiek Medycznej oraz jednostkach GOPR, WOPR. Przeprowadzają także szeroko zakrojone szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz angażują się wraz z innymi służbami (straż pożarna, policja, wojsko) w akcje mające na celu przybliżenie społeczeństwu, jak istotna jest w trakcie wypadków kooperacja różnych jednostek i w jaki sposób dobra organizacja przekłada się na sukces w ratowaniu ludzkiego życia.

Szczegółowo zakres obowiązków tej specjalności reguluje ustawa o Państwowym ratownictwie medycznym z dnia 8 września 2006 roku, dostępna na stronach Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.

Trochę historii

Jeszcze do niedawna w tym zawodzie kształciły dwuletnie szkoły policealne, oferujące tytuł technika ratownictwa medycznego. Wraz ze zmianami w ustawie (i akcesem do Unii Europejskiej) rozpoczęto budowanie kadr naukowych na akademiach oraz uniwersytetach medycznych w Polsce, których zadaniem miało być stworzenie silnej bazy dydaktycznej, potrafiącej sprostać stale wzrastającym standardom, a także wymaganiom pacjentów. Szczeciński PAM nie był w tych dążeniach wyjątkiem i jak przystało na uczelnie na światowym poziomie, szybko dostosował się do rozporządzeń, powołując do życia kierunek ratownictwo medyczne, początkowo funkcjonujący przy Wydziale Pielęgniarskim, a obecnie Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Program studiów

Studia trwają trzy lata i po ich ukończeniu otrzymuje się tytuł specjalisty ratownictwa medycznego. W chwili obecnej edukacja możliwa jest w systemie dziennym i dotyczy wyłącznie pierwszego stopnia. Przyszły student liczyć się musi z nauką m.in. takich przedmiotów jak: anatomia, fizjologia, biochemia, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, podstawy ekonomiki zdrowia, psychologia, socjologia, pedagogika, pierwsza pomoc, medyczne czynności ratunkowe, język migowy, podstawy chirurgii, traumatologii, chorób wewnętrznych, pediatrii, intensywnej terapii, psychiatrii, a także farmakologia, medycyna katastrof i medycyna ratunkowa. Dodatkowo obowiązuje także nauka języka obcego (najczęściej medycznego angielskiego) oraz zajęcia sportowe (sala gimnastyczna, basen etc.). PAM, stawiając przede wszystkim na praktykę, po odpowiednim i rzetelnym przygotowaniu teoretycznym, oferuje swoim studentom zajęcia w Szpitalach Klinicznych, a także w pogotowiu ratunkowym, WOPR czy GOPR. Każdy z przedmiotów wykładany jest fachowo, z pasją i z odniesieniami do przyszłej pracy, co pozwala na odpowiednie przygotowanie do zawodu. Sale dydaktyczne wyposażone są w najwyższej klasy sprzęt.

Co jeszcze?

Pomorska Akademia Medyczna kształci także po godzinach. Dla osób, które pragną poszerzyć zakres swojej wiedzy, odpowiednim miejscem są koła naukowe, które działają niemal przy każdym z zakładów. Umożliwia to realizację własnych pomysłów na badania, dokształcanie się w zakresie ich metodologii itd. Wyniki przedstawić można w grudniu każdego roku. Najciekawsze osiągnięcia prezentowane są też w innych miastach Polski, a osiągnięcia odpowiednio się premiuje.

Do dyspozycji studentów jest również nowoczesna biblioteka, w której łatwo się poruszać, a znalezienia poszukiwanego woluminu nie nastręcza problemów. Z kolei nauczyciele akademiccy w trakcie godzin konsultacji pomagają w zrozumieniu trudniejszych zagadnień. Natomiast zapisanie się do AZS umożliwia korzystanie z obiektów sportowych, co doskonale wpływa na samopoczucie i pozwala się zrelaksować po godzinach spędzonych na nauce. Wieczorem można złapać oddech we Free Blues Clubie, gdzie czekają na studentów najróżniejsze atrakcje z często organizowanymi Medic Party na czele.

Jeśli więc spełniasz wspomniane na początku kryteria i zdajesz w tym roku maturę z biologii, fizyki bądź chemii, to ratownictwo medyczne jest kierunkiem idealnym, z perspektywami na pracę w kraju i za granicą.

Po więcej informacji odsyłam na stronę www.ams.edu.pl i forum studentów PAM: www.scapula.pl