Do you speak English? Anglistyka, oczami studentów i absolwentów US.
How to get there? Czy trudno się tam dostać?
Podstawą do bycia przyszłym studentem filologii angielskiej jest wynik matury. Główną rolę odgrywa oczywiście język angielski. – „Dostać sie wbrew pozorom jest naprawdę trudno. Przykładem może być mój kolega, który trafił na lingwistykę w Poznaniu, a nie został przyjęty na anglistykę w Szczecinie” – mówi Anna, studentka anglistyki, która maturę z angielskiego napisała na 100%.
I will survive! Jak przetrwać?
Poziom studiów trudno jednoznacznie ocenić, zwłaszcza że w dużej mierze zależy on od naszych indywidualnych umiejętności. – „Raczej nie jest lekko. Nie zawsze jest też przyjemnie. Nie wszystkim się przecież człowiek interesuje” – opisuje Monika, absolwentka filologii.
Przyszły kandydat powinien bowiem zdać sobie sprawę, że studiowanie filologii angielskiej to zupełnie co innego niż kurs angielskiego w szkole językowej. Zajęcia z praktycznej znajomości języka to tylko kilka przedmiotów. Kwestie kulturowe, translatorskie, literatura, filozofia – to niektóre pozycje planu zajęć. Każdy student ma swoje indywidualne upodobania. –„Fonetyka odmieniła moją wymowę na zawsze i stanowiła wielki przeskok w moim poziomie angielskiego. Bardzo polubiłem składnię, za jej dążenie do przejrzystości i pragnienie odnalezienia uniwersalnych zasad rządzących wszystkimi językami” – komentuje Mariusz, starosta III roku.
Prawie wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim. W języku angielskim trzeba także zdawać egzaminy. Niektóre z nich są owiane legendą. – „Z pewnością na długo w pamięci pozostanie nam wszystkim zaliczenie z syntaxu – angielskiej składni” – mówi Artur, który w tym roku kończy kierunek. –„Mówi się, że jeśli ktoś zaliczy syntax, ma już dyplom w kieszeni. Powstają także nowe przymiotniki. Po zdanym egzaminie z tego przedmiotu, każdy czuje się syntaktycznie – dodaje Anna.
Self-evaluation? Własny rozwój
Co robi filolog po zajęciach? Oczywiście czyta i się uczy. Do dyspozycji studentów jest biblioteka mieszcząca się w sąsiednim budynku. Co jakiś czas organizowane są także różnego rodzaju konferencje oraz gościnne wykłady. – „Ostatnio Katedra Filologii Angielskiej zorganizowała ogromną międzynarodową konferencję Us and Them. Brali w niej udział również studenci jako wolontariusze albo autorzy wystąpień” – opowiada Mariusz, starosta III roku. – „Jeśli chodzi o inne inicjatywy to sam jestem przewodniczącym nowopowstającego koła naukowego, zajmującego się angielską literaturą queer i gender. Chcemy organizować warsztaty, konferencje i współpracować z podobnymi organizacjami w Polsce i zagranicą. Zarówno wykładowcy jak i studenci pracują nad tym, żeby na anglistyce się coś działo i żeby zawsze panowała tu kreatywna i ciepła atmosfera” – dodaje Mariusz.
Friends will be friends… Nie samą nauką…
- „Studiując anglistykę na pewno można zawrzeć ciekawe znajomości, a na brak imprez integracyjnych nie można narzekać. Tworzymy zgraną społeczność akademicką” – mówi Magda, studentka III roku. Ci, którym imprezy w Szczecinie nie wystarczają, mogą skorzystać z różnorodnych wymian studenckich. Katedra Filologii Angielskiej US ma podpisane umowy ze Szwecją i Niemcami. - „Taki wyjazd to ciekawe i nowe doświadczenie. Mogłam zobaczyć, jak się studiuje zagranicą i poznać ludzi z różnych zakątków świata" – opowiada Joanna, która pół roku spędziła w Greisfwaldzie w Niemczech.
Job opportunities. Szanse na pracę
Studenci filologii angielskiej mają możliwość wyboru ścieżki pedagogicznej, która umożliwia wykonywanie w przyszłości zawodu nauczyciela. W planie ich zajęć znajdują się także przedmioty związane z translacją, które mają pomóc w pracy tłumacza. – „Język angielski, stał się językiem globalnym, przez co jego znajomość jest potrzebna w wielu dziedzinach” – mówi Monika, absolwentka. – „Wciąż panuje niedobór nauczycieli języka angielskiego na rynku pracy” – dodaje Magda, która uczyła w szkole językowej już w czasie studiów.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji, a także plan studiów można znaleźć na stronach Uniwersytetu Szczecińskiego. Warto także pamiętać, że filologia angielska jest bardzo popularnym kierunkiem i można ją studiować również na wielu prywatnych uczelniach w Szczecinie.
Komentarze
22