Wykonywanie projektów, znajomość historii projektowania, kształtowanie parków i ogrodów, to tylko kilka umiejętności jakimi powinien się charakteryzować architekt...

Architektura? Co to takiego?

Architektura jest nauką i jednocześnie sztuką projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych, ale nie tylko! Zajmuje się również zagospodarowaniem przestrzeni używanej przez człowieka. Osoba, która posiada ku temu wykształcenie i uprawnienia jest – architektem. Architektura jest także projektowaniem we wszelkich skalach, sposobem rozplanowania miast i osiedli ludzkich oraz włączeniem ich w istniejący układ przyrody i infrastruktury. Zajmują się tym urbanistyka, ruralistyka, architektura krajobrazu oraz planowanie przestrzenne. Natomiast projektowaniem elementów budynku i jego wyposażenia w małej skali zajmuje się architektura zieleni, meblarstwo, projektowanie przedmiotu, projektowanie wnętrz oraz scenografia.

Architektura wnętrz

Studiować architekturę w Szczecinie można w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej. Jest to niepubliczna uczelnia, która organizuje kształcenie na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz. Mowa tu o architekturze wnętrz (studia pierwszego stopnia). Kształcenie w tym kierunku na powyższej uczelni trwa 6 semestrów. Do wyboru mamy specjalności takie jak: projektowanie wnętrz, projektowanie wystaw i scenografii oraz projektowanie mebla. Decydująca o przyjęciu na tę uczelnię jest kolejność zgłoszeń i złożenia dokumentów, limit na wybrany kierunek oraz rozmowa z kandydatem. Studia są odpłatne, prowadzone w systemie dziennym. W toku studiów poza specjalnościami realizowane są wykłady i ćwiczenia m.in. z rysunku, malarstwa, rzeźby, struktur wizualnych, technik przekazu projektowego w tym wspomagania komputerowego,
konstrukcji i struktur budowlanych, liternictwa i typografii, psychofizjologii widzenia, psychologii
i socjologii reklamy, historii sztuki, zagadnień kultury, zagadnień filozofii, prawa autorskiego, języków obcych, marketingu itd. Studenci korzystają ze stypendiów zagranicznych - SOCRATES - Hiszpania, Portugalia, Niemcy, stypendiów naukowych i socjalnych oraz artystycznych Miasta Szczecina. Uczestniczą w plenerach, warsztatach letnich i praktykach zawodowych. Biorą udział w konkursach i wystawach krajowych i zagranicznych.

Na powyższej uczelni architekturę wnętrz studiuje m.in. Cezary. Jest zadowolony. „Jest dużo pracy, jednak jeśli kogoś interesuje ten kierunek, to studia mogą być przyjemne.” - stwierdza. Swoje szanse na rynku pracy ocenia jako obiecujące.

Karolina także studiowała architekturę wnętrz, aczkolwiek jej zdanie na temat tej uczelni jest inne. Nie miała problemów z zaliczaniem przedmiotów, jednak zrezygnowała ze studiowania na tym kierunku. „Nie ma sensu płacić za naukę, po której nie będę miała żadnych perspektyw.” - uważa, a dalej kontynuuje „Po pierwszym roku odpada połowa (lub nawet ponad połowa) osób, ale tylko i wyłącznie z własnej woli. Ludzie mają dość podejścia wykładowców do studentów.”

Co proponuje ZUT?

Architekturę w Szczecinie można także studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Tutaj do wyboru mamy dwa kierunki. Są to: Architektura i Urbanistyka na Wydziale Budownictwa i Architektury oraz Architektura Krajobrazu na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Architektura i Urbanistyka

Pierwszy z kierunków przygotowuje specjalistów do twórczej pracy projektowej, która obejmować ma pełny zakres kształtowania przestrzeni tj. małych form użytkowych, budynków o różnorodnej funkcji i zespołów urbanistycznych, a nawet projektów zagospodarowania obszarów miejskich i wiejskich. Absolwent tego kierunku otrzymuje dyplom magistra inżyniera architekta i ma szansę być zatrudnionym w biurach projektów, w wykonawstwie i przemyśle budowlanym, w wydziałach budownictwa, urbanistyki i architektury urzędów miejskich i wojewódzkich, w pracowniach urbanistycznych, w konserwacji zabytków, w służbach inwestycyjnych wszystkich resortów, a także jako projektant wnętrz itp. Studia przewidziane są głównie dla osób uzdolnionych w zakresie rysunku i plastyki, bowiem jedną form sprawdzenia kandydatów jest egzamin konkursowy z uzdolnień praktycznych, polegający na sprawdzeniu umiejętności z rysunku odręcznego i wyobraźni przestrzennej.

Od października architekturę będzie studiował m. in Leszek. Cieszy się, że dostał się na tę uczelnię, chociaż obawia się całych dni rysowania, liczenia i nie do końca wie, czego jeszcze może się spodziewać po tym kierunku.

Architektura Krajobrazu

Drugi zaś kierunek – Architektura Krajobrazu przygotowuje do pracy w biurach projektowych i pracowniach architektonicznych, pracowniach konserwacji zabytków, jednostkach organizacyjnych związanych z budową i pielęgnowaniem obiektów architektury krajobrazu, urzędach i placówkach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego, placówkach naukowo-badawczych, szkolnictwie oraz własnych firmach projektowych lun konserwatorskich. Przykładowymi przedmiotami wykładanymi podczas studiów w tym kierunku są: geodezja i kartografia, inżynieria środowiska, fizjografia, fitosocjologia, lasy i zadrzewienia w krajobrazie, historia architektury i sztuki ogrodowej, planowanie przestrzenne, projektowanie krajobrazu, teoria i zasady projektowania, informatyka stosowana CAD i GIS, projektowanie terenów zieleni, urządzanie i pielęgnowanie krajobrazu. Absolwent tego kierunku powinien posiadać umiejętności z zakresu kształtowania krajobrazu w skali planów regionalnych, w tym parków narodowych, krajobrazowych i innych, obszarów prawnie chronionych; kształtowania krajobrazu w skali planów miejscowych z uwzględnieniem historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych; kształtowania parków i ogrodów z uwzględnieniem założeń zabytkowych, komponowanie krajobrazu miejskiego i otwartego, w tym także w otoczeniu budowli inżynierskich, projektowania form przestrzennych w krajobrazie.

Absolwentka tego kierunku twierdzi, że jest zadowolona z tych studiów. „Nie są to trudne studia, lecz wymagające pod względem czasu, gdyż niektóre projekty są bardzo czasochłonne” – jak mówi. „Obecnie znajduję się na rynku pracy i ciężko jest znaleźć pracę na etacie, dlatego też rozważam samozatrudnienie”.