Oddane do użytku zostaną budynki powstające od wielu miesięcy, znikną trzy generatory korków (ale za to pojawią się nowe), zapowiadane jest też otwarcie sklepu, o którym mówi się w Szczecinie od lat. Przyjrzeliśmy się najciekawszym inwestycjom w 2021 r.


Biblioteka na pl. Matki Teresy z Kalkuty

W I kwartale 2021 r. powinna być gotowa nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły (a później biblioteki i magazynu Książnicy Pomorskiej) przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Będzie tam można nie tylko wypożyczać książki, ale też przyjść na spotkania autorskie czy warsztaty.

Hanza Tower

Ten 104-metrowy budynek powstaje z przerwami od 2011 roku. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 r. prace wreszcie zostaną zakończone. Apartamenty mają być oddane do użytku w kwietniu. W Hanza Tower będą też biura i sklepy.

IKEA

2021 rok będzie zwieńczeniem wieloletniego serialu o budowie sklepu IKEA w Szczecinie. Serialu z wieloma zwrotami akcji, bo w pewnym momencie wydawało się, że szwedzki koncern nigdy tutaj nie zawita. Ostatecznie jednak budowa ruszyła i jest na zaawansowanym etapie. Otwarcie zaplanowano na pierwszą połowę 2021 roku.

Przebudowa ul. Szafera

Dwie jezdnie, każda po dwa pasy ruchu, przedzielone torowiskiem, cztery ronda i pętla autobusowo-tramwajowa. Tak po zakończeniu przebudowy wyglądać będzie ul. Szafera. Finał prac planowany jest na kwiecień.

Nowa zabudowa na Podzamczu

W tym roku będą gotowe dwa nowe kwartały zabudowy na Podzamczu. W miejscu dawnego hotelu Arkona powstaje Arkona Residence – połączenie trzygwiazdkowego hotelu Ibis Styles z częścią mieszkaniową. Prace wykończeniowe trwają również w stylizowanych na historyczne kamienice nowych budynkach przy ul. Wielka Odrzańska.

Posejdon

Do budynku już dawno wprowadzili się najemcy biurowi i sklepy, ale w 2021 r. kompleks wzbogaci się o nowe elementy. Prawdopodobnie wiosną będzie już można usiąść przy lampce wina w sky barze na dachu budynku. Gdy poluzowane zostaną obostrzenia związane z pandemią, otwarte zostaną dwa hotele sieci Marriott: Moxy i Courtyard.

Kamienica Dohrna – Focus Hotel Premium

W 2021 r. gotowy ma być również nowy hotel w przebudowanej kamienicy przy pl. Zawiszy Czarnego. Pierwotnie inwestor myślał o funkcji biurowej, ale ostatecznie zdecydowano się na hotel sieci Focus.

Muzeum Techniki i Komunikacji

Muzeum jest rozbudowywane. Adaptowana do nowej funkcji jest kamienica przy ul. Niemierzyńskiej, a obok niej powstaje przeszklony łącznik w kierunku hali dawnej zajezdni tramwajowej. Termin zakończenia prac to październik. Już teraz gotowa jest fontanna, która powstała w pobliżu, w miejscu basenu przeciwpożarowego.

Trzy węzły drogowe: Łękno, Granitowa i Głębokie

W tym roku powinny zakończyć się prace generujące korki w trzech punktach Szczecina. W sierpniu gotowe mają być węzły Łękno i Granitowa, które są budowane przez tego samego wykonawcę - konsorcjum firm: Rover Infraestructuras S.A. i Roverpol Sp. z o.o. W obu przypadkach jest spore opóźnienie, odpowiednio: 10 miesięcy i rok.

Na grudzień zaplanowana jest finalizacja robót na węźle Głębokie.


Jakie inwestycje ruszą w 2021 r.?

Znikną utrudnienia przy wspomnianych wcześniej węzłach drogowych, ale pojawią się w nowych miejscach. Właśnie rusza podzielona na kilka etapów przebudowa torowiska (i całych ulic) od pl. Żołnierza Polskiego do Dworca Niebuszewo. W tym roku powinny też rozpocząć się prace na ul. Kolumba, na razie ogłoszono przetarg na wykonawcę. Na tym samym etapie jest rewitalizacja śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego.

W 2021 r. wykonywane będą też prace związane z przebudową dróg na Międzyodrzu.

Jakie inwestycje będą kontynuowane?

Część dużych inwestycji już się rozpoczęła, ale ich finalizacja planowana jest dopiero na 2022 rok. Oto kilka przykładów, wraz z planowanym terminem zakończenia prac:

  • basen przy ul. Jodłowej – początek 2022 r.;

  • przebudowany Teatr Letni – luty 2022 r.;

  • Stadion Miejski – marzec 2022 r. (dwie trybuny już teraz są gotowe);

  • Fabryka Wody – kwiecień 2022 r.;

  • Morskie Centrum Nauki – zwiedzanie we wrześniu 2022 r. (budynek będzie gotowy w połowie 2021 r., później będzie powstawała wystawa stała);

  • rozbudowany Teatr Polski – listopad 2022 r.;

  • schronisko dla zwierząt przy ul. Południowej – listopad 2022 r.;

  • skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego – grudzień 2022 r.