Nowoczesne budownictwo wykorzystuje coraz to więcej rozwiązań, dzięki którym można postawić na większy komfort życia, na energooszczędność i ekologiczność. Wybór odpowiednich inwestycji stanowi rzecz, na jakiej skupiają się niemal wszyscy inwestorzy. Jedni decydują się na inteligentne domy, inni zakładają panele solarne, jeszcze inni inwestują w rekuperację. I w tym artykule tematem rekuperacji chcielibyśmy zająć się dziś dokładniej. Czym ona dokładnie jest? Dlaczego w nią inwestujemy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając odpowiednich specjalistów w tym właśnie zakresie?
Czym dokładnie jest rekuperacja?
Rekuperacja rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-katowice jest to proces odzyskiwania energii cieplnej, aby ponownie móc ją wykorzystać, dzięki odpowiednio przygotowanemu układowi wentylacyjnemu. W przypadku tej technologii, odzyskuje się ciepło z wywiewanego, zużytego powietrza, a następnie oddaje się to ciepło do powietrza nawiewanego. To, co stanowi niezwykle ważny w tej kwestii aspekt – powietrze zużyte w żaden sposób nie miesza się z powietrzem świeżym. Istotne znaczenie ma przy tym również i to, że to powietrze, które trafia do pomieszczeń, mimo że pochodzi z zewnątrz, nie jest zimne, ale odpowiednio nagrzane, ma zbliżoną temperaturę do tego, jaka jest wewnątrz pomieszczeń. W ten więc sposób można otrzymać zarówno świeże powietrze w naszym otoczeniu, jak również i zużycie mniejszej ilości energii do ogrzania budynku, bowiem nie musimy otwierać okien, by wywietrzyć pomieszczenie, otrzymując od razu je w świeżej, ocieplonej ,,wersji”. Brzmi pięknie, prawda? Czy jednak tak właśnie jest w praktyce?Rekuperator – serce całej rekuperacji
Aby rekuperacja była możliwa, jednym z najważniejszych elementów, na jakich na pewno należy się skupić jest rekuperator. Jest to urządzenie, które przez wielu nazywane jest centralną wentylacją i to właśnie ono stanowi najważniejszy element, jeśli w grę wchodzi system wentylacji nawiewno – wywiewnej z możliwością odzyskania ciepła. Choć nie jest on jedynym elementem całego systemu rekuperacyjnego, to jego obecność i wybór konkretnego modelu odgrywa w każdym budynku niezwykle istotną rolę. Z czego więc dokładnie składa się rekuperator? Głównymi jego elementami jest obudowa, która to powinna być izolowana termicznie oraz akustycznie. Ważną rzeczą jest wymiennik ciepła, który to jest odpowiedzialny za odzysk energii cieplnej. Kolejnymi elementami są filtry, które oczyszczają powietrze z wszelkich pyłów, bakterii i drobnoustrojów, a także wentylatory, zarówno wywiewne, jak i nawiewne, które to wprawiają powietrze w ruch. Oczywiście istotne znaczenie ma także sterownik, który to reguluje pracę wentylatorów oraz temperatury i wyposażenie dodatkowe, które to składa się z różnego rodzaju urządzeń, dzięki którym praca rekuperatora jest jeszcze bardziej wydajna i korzystna. Jaki rekuperator powinniśmy wybrać? Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości budynku, w którym ma on działać, jak również i od oczekiwań samych odbiorców. Na rynku dostępne są różnego rodzaju rekuperatory. I tak najtańszym jest taki, który posiada wymiennik krzyżowy. Bardziej udoskonaloną wersją jest rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym. W przypadku z kolei produktów z wyższej półki, najlepiej sprawdza się rekuperator z wymiennikiem obrotowym.Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja rekuperatory-ask.pl/rekuperacja składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest proces wprowadzania świeżego powietrza. Jest ono pobierane za pomocą czerpni, która to instalowana jest na zewnątrz budynku. Za pomocą kanałów wentylacyjnych, trafia ono do centrali wentylacyjnej, a następnie do wymiennika ciepła. Oczywiście zanim tam dotrze, przechodzi przez filtry, w pełni je oczyszczając. Wymiennik ciepła pozwala je odpowiednio nagrzać zimą lub ochłodzić latem. Dzięki wentylatorom, powietrze trafia do kanałów, które dalej rozprowadzają je po całym budynku. A co z powietrzem zużytym? To wyciągane jest z powietrza, dzięki obecności kratek wywiewnych, a następni za pomocą kanałów wywiewnych trafia ono do centrali. Dzięki wentylatorowi transportowane jest przez filtr do rekuperatora. Tam z powietrza ,,odebrane” zostaje ciepło lub zimno. Następnie poprzez kanały powietrze trafia do wyrzutni powietrza i wyrzucane jest ono na zewnątrz budynku.Bez wątpienia rekuperacja to najlepszy wybór, na jaki tylko można postawić, aby móc uzyskać w swoich czterech kątach odpowiednie, wciąż czyste powietrze, dodatkowo z możliwością zaoszczędzenia na ogrzewaniu budynku. W tym przypadku nie musimy wietrzyć pomieszczeń otwierając okna, gdyż obieg powietrza wciąż dostarcza to świeże. Zimą nie ma więc konieczności otwierania okna, przez które ucieka całe ciepło, bowiem stale świeże powietrze jest dostarczane, a zużyte odprowadzane na zewnątrz.
Decydując się na rekuperację, jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić jest wybór firmy, która takie usługi świadczy. Jeśli będziemy współpracować z najlepszymi, ci wykonają swoją pracę na najwyższym poziomie, a cała rekuperacja spełni nasze oczekiwania, wymagania i potrzeby w pełni.
Komentarze
0