Pojawiają się pierwsze informacje, co mogłoby powstać w miejscu hipermarketu Tesco przy ulicy Milczańskiej w Szczecinie. Nowy właściciel obiektu nie ma pomysłu na jego funkcjonowanie, więc… pozostawia dowolność potencjalnym klientom. W jednym z portali ukazało się ogłoszenie, że liczący 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni obiekt z parkingiem może być dzierżawiony jako sklep albo magazyn.

Hala wystawiennicza, wynajem dla handlu albo na magazyny  

Swego czasu Tesco przy ul. Milczańskiej było największym obiektem handlowym w naszym mieście. Jednak hala nie została zakupiona przez Netto, gdy doszło do przejęcia brytyjskiej sieci przez duński dyskont. Tesco w tym miejscu zakończyło działalność 16 sierpnia 2021 roku. Przez jakiś czas funkcjonował jeszcze mały pasaż, a później przez kilka miesięcy otwarta była tylko apteka.  

Na łamach jednego z portali zajmujących się wynajmem nieruchomości pojawiła się niedawno oferta dzierżawy hali dawnego hipermarketu. W ogłoszeniu czytamy, że jego powierzchnia liczy 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a cała działka to ponad 44 tysiące m kw. Istnieje również możliwość rozbudowy.  

„Citylink Szczecin Mieszka I został pierwotnie wybudowany jako obiekt handlowy. Obecnie ma możliwość wykorzystania właśnie handlowego, wystawienniczego, jak i doskonale spełnia funkcję magazynową i logistyczną. Idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które szukają powierzchni handlowych czy magazynowych last mile logistics w miejskiej lokalizacji, gdzie ważne są bliskie relacje z klientami i szybkie dostawy. Również pracownicy docenią bezpośredni dostęp do komunikacji miejskiej oraz centrum miasta”, czytamy w ofercie dewelopera. „Można dopasować powierzchnię pod dowolne potrzeby klienta. Wszystko zależy, czy potrzeba magazynu czy przestrzeni produkcyjnej”.  

Kiedyś handlowy hit Szczecina, dzisiaj pusty blaszak  

Obiekt przy ulicy Milczańskiej to historia szczecińskiego handlu. Kiedyś w tym miejscu funkcjonował hipermarket HIT. Później sklep przejęła brytyjska siec Tesco, która jak burza rozwijała się w Polsce. Z każdym rokiem jednak hipermarket na Pomorzanach tracił klientów. Naprzeciwko rozbudowywało się Atrium Molo (najpierw jako Hypernova, a potem z hipermarketem Carrefour), a dookoła powstawały dyskonty (Lidl, Biedronka) czy w końcu park handlowy Retail Park Mieszka I.  

W ostatnich latach funkcjonowania największe w regionie Tesco zmniejszyło się do formatu kompaktowego, ale nawet to nie powstrzymało odpływu klientów. Gdy sieć podjęła decyzję o wycofaniu się z Polski, stało się jasne, że największe sklepy nie zostaną przejęte przez Netto. Pojawiały się nieoficjalne informacje, że obiektem przy ul. Milczańskiej może być zainteresowany Kaufland, ale sklepy tej niemieckiej sieci liczą maksymalnie 3-4 tysiące metrów kwadratowych.

Tesco w Polsce ostatnie sklepy zamknęło w październiku 2021 roku. W Szczecinie konwersję do formatu sieci Netto 3.0 przeszły obiekty przy ul. Rydla, Mickiewicza, Polickiej, Duńskiej i Jodłowej.