Po raz kolejny Bartosz Sawicki, kandydat na radnego, wyruszył do miasta, by mówić o problemach związanych ze Śródmieściem. Na jednym z podwórek kwartału 21 przedstawił swój pomysł: utworzenie City Workshop- Miejskiego Warsztatu z pomieszczeniami dla podmiotów kultury i organizacji pozarządowych.
Każdy artysta, który chciałby wynająć pomieszczenie, musiałby również zaangażować się w proces rewitalizacji śródmieścia m.in. poprzez plenery, warsztaty i wystawy. Obszar ten byłby dostępny także dla teatrów, kabaretów i zespołów, które występowałyby na scenie na Deptaku, we wnętrzu kwartału lub w klubie. Dla organizacji pozarządowych korzystanie z pomieszczeń oznaczałoby realizację programów społecznych lub pozyskiwanie pieniędzy z programów unijnych albo ministerialnych na działalność podmiotów działających w City Workshop.
-Kultura finansowana z budżetu miejskiego powinna służyć miastu – mówi Sawicki. Działania kulturalne są doskonałym mechanizmem, za pomocą którego można przekształcić przestrzeń oraz wprowadzać trwałe zmiany w relacjach międzyludzkich. W mojej ocenie obecnie rozpraszamy kapitał twórczy miasta nie wykorzystując jego siły. Ludziom kultury potrzeba przestrzeni, natomiast śródmieście potrzebuje artystów, by zmienić apokaliptyczny wizerunek.
Sawicki wyraził również swoją opinię odnośnie budowy Centrum Kaskada w bliskim sąsiedztwie kwartału 21.
- Zrujnowany poprzez nieskuteczną rewitalizację kwartał 21 ma niewielkie szanse na ożywienie, po otwarciu „Galerii Kaskada” – dodaje Sawicki i kontynuuje: Lokalizacja centrum handlowego w bezpośrednim sąsiedztwie rewitalizowanego kwartału była błędem. Sprzedając grunty pod kolejne centrum handlowe miasto powinno zakończyć inwestycję między ulicami Jagiellońską a Obrońców Stalingradu. Obecnie, by uratować zdegradowany obszar miasta należy zróżnicować funkcję przestrzeni w kwartale 21 oraz funkcje dostępne w centrum handlowym.
Aby oddzielić od siebie te dwie części miasta, Sawicki zaproponował utworzenie wspomnianego City Workshop, budowę parkingu podziemnego oraz ożywienie wnętrza kwartału poprzez modernistyczne i funkcjonalne zagospodarowanie jego przestrzeni: rzeźby, instalacje, ławki, fontanna, plac zabaw, skatepark, boisko sportowe, dużo zieleni itp.
Na konferencji pojawiły się rozkochane w Szczecinie artystki alternatywne GlamRury, które przyniosły ze sobą transparent z hasłem: Więcej kultury – Mniej polityki. Sawicki wręczył im różowe róże, jako że ulubionym kolorem artystek jest właśnie róż.
Komentarze
1