W tym roku rozpocznie się przebudowa szczecińskich kąpielisk. W pierwszej kolejności zmodernizowane zostaną Dąbie i Dziewoklicz. Na tym ostatnim rozpoczęto właśnie pierwsze prace.
- Przez najbliższe tygodnie rozbierane będą zniszczone budynki, które kolidują z inwestycją – informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych. - Zadaniem wykonawcy, czyli firmy MD Builders ze Szczecina, jest uprzątnięcie około 20 wiat i domków.

Jak podkreśla Kus, prace nie będą powodowały utrudnień w trakcie sezonu kąpielowego. Po rozebraniu niepotrzebnych budynków, teren zostanie pozostawiony w takim stanie, aby móc rozpocząć właściwą przebudowę. Ta rozpocznie się tuż po zakończeniu sezonu kąpielowego, czyli we wrześniu. Porządkowanie terenu pochłonie około 90 tysięcy złotych brutto.Co się zmieni?

- Przebudowa kąpielisk rozpocznie się od wykonania najważniejszych rzeczy. Później, sukcesywnie, dokładane będą kolejne – mówi Kus.

I tak: w Dąbiu rozbudowane zostaną instalacje wodociągowa, energetyczna, pojawi się więcej oświetlenia. Wybudowane zostanie podłączenie do kanalizacji sanitarnej i w końcu będzie można zapomnieć o opróżnianiu istniejącego tam szamba. Powstaną nowe sanitariaty, przebudowane zostaną chodniki. Na terenie kąpieliska pojawią się też stoły do szachów, stoły piknikowe, ławki i nowy plac zabaw dla dzieci. Zaplanowano też remont istniejącego placu.Najwięcej zmieni się na Dziewokliczu. Podobnie jak w Dąbiu, przygotowane zostaną nowe przyłącza i oświetlenie. Pojawi się pływający pomost dla służb ratowniczych. Powstaną pawilony z sanitariatami, również dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z maleńkimi dziećmi. Wybudowane zostaną nowe ogrodzenie kąpieliska, pawilon z kasami, pomieszczeniem gospodarczym i zadaszeniem, a także parking dla rowerów i place zabaw.

W przyszłości na Dziewokliczu planowane jest utworzenie bazy noclegowej z domkami rekreacyjnymi do wynajęcia. Powstanie też pole namiotowe z prawdziwego zdarzenia oraz miejsce dla kajaków. 


Ile to będzie kosztować?

Modernizacja szczecińskich kąpielisk będzie odbywała się w etapach. Pierwszy z nich pochłonie 10 mln złotych, z czego połowa zostanie przeznaczona na przebudowę Dziewoklicza. Remont kąpieliska w Dąbiu ma kosztować 2,3 mln zł, a modernizacja Głębokiego (w pierwszym etapie) szacowana jest na około 2,7 mln zł.

Jak w czerwcu minionego roku deklarował prezydent Piotr Krzystek, przebudowa dwóch pierwszych ma się zakończyć przed rozpoczęciem sezonu w 2018 roku. Początek modernizacji kąpieliska Głębokie to wrzesień 2018.