SGI Baltis - szczeciński deweloper specjalizujący się w budowie wysokiej jakości mieszkań - zakończył właśnie pierwszą serię badań termowizyjnych swoich inwestycji przeprowadzonych za pomocą zakupionej w tym celu nowoczesnej kamery termowizyjnej.
Działanie to stanowi kolejny krok na drodze do budowania jak najoszczędniejszych energetycznie budynków, zgodnie z aktualnymi światowymi trendami, majacymi na względzie ekologię i ekonomię wykonywanynych budynków.
Gdzie już przeprowadzono badania?
Jak dotąd samodzielnemu badaniu termowizyjnemu poddano 4 inwestycje SGI Baltis. Barciński Park w Łodzi i Osiedla Bursztynowe w Słupsku,natomiast z powodu kaprysów pogodowych na kilkanaście dni trzeba było rozłożyć badania szczecińskich inwestycji Garden House i Stara Cegielnia.
Jednak korzyści z badania są bardzo konkretne, co zaznacza Seweryn Kardyński - Kierownik Biura Jakości Inwestycji SGI Baltis: "Siła przekonywania takiego zdjęcia naprawdę robi wrażenie, zwłaszcza w rozmowach z podwykonawcami. Pozwala uniknąć długich dyskusji co do konieczności i zakresu ewentualnych poprawek. Przemawiają także do architektów, którzy widząc efekty energetyczne konkretnego rozwiązania decydują się czasem wprowadzić zmiany w stosowanej technologii". Podkreślając edukacyjny charakter zdjęć termowizyjnych Seweryn Kardyński zwraca uwagę na rolę czynnika ludzkiego w utrzymaniu wysokiej jakości wykonania każdej inwestycji - "Nasze badania gwarantują, że brak staranności pracowników firm budowlanych nie zdoła się ukryć pod warstwą tynku. Wykonawcy łatwiej przyjmują nasze uwagi co do swoich błędów i konieczności zmian, kiedy są one poparte dokumentacją termowizyjną".
Czym jest termowizja?
Badania termowizyjne pozwalają na bezinwazyjną ocenę jakości izolacji w budynku, a zwłaszcza występowania miejsc, które powodują zwiększone straty ciepła. Prowadzone są zarówno od zewnątrz, jak i w środku budynku. Fotografowane są wszystkie ściany, powierzchnia dachu oraz piwnice. Badanie musi zostać wykonane w ściśle określonych warunkach: różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz budynku musi wynosić co najmniej 15OC. W praktyce oznacza to konieczność jego wykonania zimą, dopiero po uruchomieniu w budynku instalacji grzewczej. Ponadto badania nie można wykonać przy padającym deszczu lub śniegu, zaś najlepszy efekt uzyskuje się po zmierzchu lub przed świtem. W przypadku jednego budynku trwa to około 3 godzin.
Komentarze
1