W 1970 zdobył tytuł „Mistera 25-lecia”, a teraz mieszkańcy i lokalne media zastanawiają się nad jego przyszłością. W poniedziałek wieczorem zawalił się balkon widowni w części basenowej Szczecińskiego Domu Sportu. – To jeden z najcenniejszych budynków użyteczności publicznej powstałych w powojennym Szczecinie. Miasto powinno jak najszybciej przystąpić do modernizacji obiektu z zachowaniem wartości architektonicznych – podkreśla architekt Marcin Szneider.
Przypomnijmy, że „Mister Szczecina” był plebiscytem organizowanym przez „Kurier Szczeciński” oraz szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, a pierwszy laureat został wybrany w 1962 roku. Komisja konkursowa złożona była m.in. z przedstawicieli Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, Stowarzyszenia Architektów Polskich, biur projektowych, Szczecińskiego Zjednoczenia Budownictwa oraz redakcji „Kuriera Szczecińskiego”. Ostateczny głos w wyborze zwycięzcy należał jednak do mieszkańców.
Wygrał z „Kosmosem” i Barem „Extra”
W 1970 roku mieszkańcy Szczecina oddawali głosy na „Mistera 25-lecia”. Formuła tej edycji różniła się nieco od poprzednich. W pierwszym etapie konkursu zaprezentowano 21 budynków wzniesionych w minionym 25-leciu. Do drugiego etapu zakwalifikowano 8 obiektów.
Wojewódzki Dom Sportu w plebiscycie na „Mistera 25-lecia” wygrał m.in. z Barem „Extra” przy al. Niepodległości, Kinem „Kosmos” przy al. Wojska Polskiego czy osiedlem mieszkaniowym „Skarpa”.
„Doskonałość jest sumą talentu, wyobraźni i mrówczej pracy”
Zespół obiektów Wojewódzkiego Domu Sportu został wybudowany w latach 60. XX w. z funduszu Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizator Sportowy. Projekt architektoniczny przygotował architekt Marian Rąbek we współpracy z Józefem Żukowskim i Józefem Stępniem. W sportowym zespole obiektów znalazły się m.in. kryta pływalnia z basenami, treningowy basen wioślarski, hala sportowa, a także Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska oraz hotel-internat.
„Wystarczy przemierzyć szeroko rozpostarte stopnie tarasowe, zwrócić uwagę na harmonijne przenikanie się brył zręcznie wpisanych w różnice poziomów terenu, ocenić zmienne, a zawsze interesujące widoki z różnych kierunków, obejrzeć rysowane ze skromnym umiarem wnętrza i pieczołowicie wyciągnięty każdy detal kompozycji, by zrozumieć, że doskonałość nie liczy się w metrach bieżących i sześciennych, ale jest sumą talentu, wyobraźni przestrzennej i niezmiernej, mrówczej pracy”, zachwalał Wojewódzki Dom Sportu na łamach „Kuriera Szczecińskiego” Naczelny Architekt Miasta Mieczysław Jankowski.
Wyszedł z deski kreślarskiej cenionego architekta
Autor Wojewódzkiego Domu Sportu, Marian Rąbek urodził się 28 listopada 1927 roku w Niepołomicach. W 1951 roku został absolwentem Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie, a trzy lata później ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Pracował w Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego w Szczecinie oraz w Miastoprojekcie.
Marian Rąbek jest także autorem m.in. Pawilonu Centrali Zaopatrzenia Szkół „Cezas” przy ul. Rayskiego oraz Auli Kopernikańskiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
W 2000 roku administratorem obiektów sportowych został Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie. To właśnie wtedy zmieniono nazwę na „Szczeciński Dom Sportu”. Dodajmy, że w 2010 roku „Mister 25-lecia" przeszedł przebudowę, w ramach której wybudowany został m.in. basen olimpijski Floating Arena. Autorami projektu przebudowy są Marek Orłowski oraz Marek Szymański.
„Najbardziej atrakcyjna część obiektu”
W poniedziałek wieczorem portal wSzczecinie.pl poinformował o zawaleniu się balkonu widowni Szczecińskiego Domu Sportu. Skala zniszczeń jest widoczna z ulicy.
– Bryła pływalni wraz ze ścianą kurtynową to najbardziej atrakcyjna architektonicznie część obiektu – podkreśla architekt Marcin Szneider. – Pamiętam, że przy okazji rozbudowy w 2010 roku pracownia Orłowski Szymański Architekci opracowała projekt modernizacji starej części kompleksu. To jeden z najcenniejszych budynków użyteczności publicznej powstałych w powojennym Szczecinie. Miasto powinno jak najszybciej przystąpić do modernizacji obiektu z zachowaniem wartości architektonicznych pierwotnego projektu Mariana Rąbka.
Komentarze
20