Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił dwie z trzech zaskarżonych przez mieszkańców Willi Grüneberga oraz Stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek” decyzji. Sprawy zostały przekazane do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. To potrwa.

8 chętnych na inżyniera kontaktu

Miasto otworzyło dziś oferty złożone w przetargu na inżyniera kontraktu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Ośmiu oferentów wyceniło pracę na kwoty od 1 289 040 zł do 3 386 313 zł. Jest to jednak przetarg zależny od otrzymania dotacji z Unii Europejskiej. W przypadku braku dofinansowania unijnego projekt wart 230 mln złotych zostanie unieważniony.

Otoczenie i zespół rezydencjalno-fabryczny jednak zabytkiem?

Na początku bieżącego roku konserwator wojewódzki odmówił wpisania budynku warsztatu, otoczenia willi oraz zespołu rezydencjalno-fabrycznego na listę zabytków, co umożliwiło uruchomienie kolejnych procedur przez miasto.

Jednak decyzja wydana kilkanaście dni temu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o której informujemy jako pierwsi, stawia projekt pod znakiem zapytania. 2 z 3 skarg na decyzję Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków zostało uwzględnionych, a tym samym przekazanych do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

To potrwa...

Zdaniem Mariusza Łojko ze Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek” ostateczne wyjaśnienie rozpatrywanej sprawy może zająć kilka miesięcy, a Warszawa nie przyzna Szczecinowi dotacji, dopóki nie rozstrzygnie się sprawa zabytkowości obiektu.

Trzecia, nieuwzględniona przez ministerstwo skarga dotycząca warsztatu zostanie także ponownie zaskarżona, ponieważ zdaniem stowarzyszenia minister pominął niektóre elementy pierwszej skargi.

Wpisanie do rejestru zabytków otoczenia willi, zespołu rezydencjalno-fabrycznego lub warsztatu może uniemożliwić w obszarze chronionym przesunięcie budynku, a tym samym powstanie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, który w pierwszym etapie miałby połączyć Basen Górniczy z tymczasową pętlą „Turkusowa”.

Czytaj też

Szczecińskie tramwaje będą najnowocześniejsze w Polsce? [wideo]